نگهداری های اساسی پوست

یکی از نگهداری های اساسی پوست با حذف سلول های مرده سطح پوست، برداشتن گرد و غبار، مواد آرایشی و چربی اضافی در سطح اپیدرم و باز کردن منافذ جهت تنفس، جذب مواد تقویتی آبرسان و احیا کننده پوست پاکسازی هست که بهترین روش پاکسازی صورت و پوست در مرحله اول بخور دادن، ماساژ و استفاده از انواع ماسک ها هست و در مرحله تخصصی تر توجه به توصیه های تالگو و استفاده از محصولات پاکسازی عمیق تالگو فرانسه است.

پاکسازی پوست به منظور لایه برداری و تخلیه ی جوش ها و دانه های سرسیاه یا سرسفید بدون التهاب هست که به آن تخلیه کومدون ها نیز گفتهبشود  پاکسازی می تواند به بهترین روش مکانیکی یا با محصولات تاثیر گذار انجام گیرد که این روش کمک زیاد زیادی در نگهداری های حرفه ای زیبایی پوست می تواند داشته باشد-  و امروزه با وجود محصولات پاکسازی پوست تالگو فرانسه و استفاده از دوره های آموزشی تخصصی بین المللی پاکسازی پوست به روش تالگو نیاز به استفاده از روش های مکانیکی و دستگاه کمتر شده است، زیرا این کار بدون تهاجم و حداقل آسیب به بهترین روش کار پاکسازی عمیق روی پوست انجام می گیرد-.

با توجه به اینکه پوست شما از چه نوعی باشد در هر صورت پاکسازی پوست باید حداقل ماهی یکبار روی صورت انجام پذیرد- تا علاوه بر تمیز کردن منافذ پوست، لایه ی شاخی و مرده که بر اثر نشستن آلودگی ها روی صورت قرار گرفته را بزداید و شادابی و سلامت طبیعی پوست بازیابی شود- پاکسازی پوست در سالن ها یا پاکسازی پوست عروس خانم ها قبل از مراسم در لایه برداری و از بین بردن لایه شاخی پوست خلاصهبشود  اما در پاکسازی به روش تالگو می تواند به همراه کرم ماسک های آبرسان، کرم پاکسازی صورت، اکسیژن رسان و مغذی همراه باشد که کمک زیاد زیادی در زیبا جلوه دادن پوست میتواند داشته باشد-.

پاکسازی یک واژه‌ی عمومی جهت توصیف ترکیبی از روش‌های نگهداری از پوست هست که سه هدف کلی را 7دنبال می‌کنند و هر کدام فوایدی جهت پوست دارند:

1-         برداشت سلول‌های مرده یا اگزفولیشن (exfoliation)

2-         پاکسازی آلودگی‌ها، چربی‌ها و مواد اضافی روی پوست

کمک به پوست با آبرسانی، تغذیه یا بهبود خونرسانی

غدد چربی موجود در پوست مسئول ترشح چربی هستند-.

خروج این ترشحات از طریق مجاری که به سطح پوست باز می‌شوند صورت می‌گیرد و منجر به مرطوب شدن سطح پوست شده و سلول‌های مرده، ذرات غبار و آلودگی‌های موجود در سطح پوست را حل می‌کنند-.

گرد و غبار و آلودگی موجود در هوا با چربی روی پوست ترکیب شده و منجر به مسدود شدن مجرای خروجی سبوم یا چربی می‌‌شود و در نتیجه پوست کدر شده و شفافیت و شادابی خویشرا از دست می‌دهد-.

برای اصلاح این مشکل پاک کردن منظم پوست با آب و پاک کننده‌های مناسب زیاد مفید هست  نیز باید از مصرف بیش از حد ترکیبات دارای چربی بالا و کرم‌پودر‌ها و مواد آرایشی روی پوست پرهیز  بشود..

استفاده از پاکسازی پوست و لایه‌برداری مؤثر هست  نیز با استفاده از اسکراب‌های مناسب با نوع پوست سطح پوست کمی ماساژ داده خواهد شد-.

بعد از آن پوست کمی بخور داده شده و جوش‌های سرسیاه آن تخلیه می‌شود- در نهایت از یک ماسک مناسب با نوع پوست استفاده شده و کرم نهایی روی پوست قرار داده خواهد شد.

مراحل پاکسازی پوست صورت چیست؟

مراحل پاکسازی صورت به شرح زیر میباشد:

 • آماده سازی
 • ماساژ
 • آداب پاکیزگی
 • پاک کننده چشم و لب
 • شیر پاک کن مخصوص پوست
 • (لوسیون مخصوص پوست) اگر پوستی چرب بود باید با فوم چرب شستشو شود
 • لایه بردار متناسب با نوع پوست

با ارزش ترین مواد استخراج شده از این گنجینه های دریایی عصاره های بی نظیر مواد معدنی و عناصر کمیاب میباشد- احیای واکنش های بیولوژیکی پوست، افزایش اکسیژن رسانی، تغذیه سلولی و دفع سموم سلولی پوست توسط این عصاره ها مشاهده شده و -نموبه اثبات رسیده است.

شناخت انواع پوست جهت پاکسازی

1-         پوست خشک: پوست هایی نازک، گاها اوقات فلس مانند، ترک دار و زبر می باشند- درخشندگی نداشته و به سختی روزنه ای را روی سطح پوست می توان دید-. 2-         پوست چرب: پوستی صاف، صیقلی و جلا داده شده علی الخصوص در قسمت پیشانی، بینی و چانه میباشد- مقدار چربی روی پوست از حد معمول بیشتر و هنگام لمس کردن اکثر منافذ آن آشکار هست. 3-         پوست نرمال: پوستی میان خشک و چرب هست که نرمی و رطوبت آن مطلوب بوده و منافذ روی پوست بزرگ نیستند-. 4-         پوست ترکیبی یا مختلط: تقریبا مانند پوستهای نرمال بوده و در مناطق پیشانی، بینی و چانه-.

““(اصطلاحا T-Zone) فعالیت غده های چربی افزایش یافته و پوست در این منطقه، پوستی چرب میباشد-.

““ جهت تشخیص نوع پوست باید پوست تمیز باشد-.

““انواع پاکسازی پوست جهت هر پوستی متفاوت میباشد

روش‌های پاکسازی پوست-

به طور کلی می‌توانیم انواع روش‌های پاکسازی پوست را به سه دسته تقسیم کنیم:

 • روش‌های خانگی: این روش‌ها را می‌توانید خودتان در خانه انجام دهید- روتین‌ها یا برنامه‌های بسیاری جهت این کار در اینترنت وجود دارد- این روش‌ها معمولاً دلیل «پاکسازی سطحی پوست» می‌شوند-.
 • روش‌های آرایشگاهی: این روش‌ها در آرایشگاه‌ها، مراکز سلامت پوست یا اسپاها انجام می‌شوند و معمولاً در آن‌ها از دستگاه بخور مخصوص، ماساژ و کرم‌های خاصی استفاده می‌شود- پاکسازی حاصل از این روش‌ها معمولاً قوی‌تر از پاکسازی خانگی هست ولی باز هم به «پاکسازی عمیق» نمی‌رسند-.

روش‌های کلینیکی: این روش‌ها باید توسط متخصص پوست یا تکنسین‌های دارای مدرک بهداشت و درمان (مثل پرستاری) انجام شود- روش‌های کلینیکی دلیل پاکسازی عمیق پوست شده و با شیوه‌های مختلف انجام می‌شوند.

پاکسازی آلودگی‌ها و چربی‌ها

روی پوست ما را به طور طبیعی چربی‌هایی می‌پوشانند که در حفظ رطوبت پوست موثرند و خواص ضد میکروبی هم دارند- در برخی افراد چربی‌ها روی پوست تجمع پیدا می‌کنند، منافذ پوستی را می‌بندند و دلیل آکنه و جوش می‌شوند- پاکسازی می‌تواند چربی‌های اضافی صورت را حذف کند- به علاوه آلودگی‌ها و آلاینده‌هایی که به طور روزمره با آن‌ها در تماس هستیم، روی پوست می‌نشینند و دلیل التهاب، بسته شدن منافذ و مشکلات دیگر می‌شوند.

دلایل خشک شدن پوست

1-         قرارگیری در محیط و هوای خشک 2-         در معرض جریان باد قرار گرفتن 3-         هوای سرد 4-         اقامت به مدت طولانی در اتاقی که مجهز به دستگاه تهویه هواست 5-         شستن های پیاپی، موجب از بین رفتن لایه چربی محافظ پوست می گردد 6-         استفاده از فرآورده های شوینده بدون دستکش نظیر مایع ظرفشویی، فرآورده های لباسشویی

مواردی که باید در خصوص پوست های خشک رعایت کرد:

 • از شستن مکرر با مواد پاک کننده نظیر صابون باید اجتناب کرد
 • در معرض عوامل محیطی نظیر باد سرد و هوای خشک نباید قرار گرفت
 • از مرطوب کننده ها و سایر کرم هایی که مناسب جهت پوست های خشک می باشند استفاده نمود-

توجه: باید توجه داشت پوست های خشک مستعد ابتلا به عفونت های پوستی می باشند-

نکات:

1-         استفاده صحیح از فرآورده های نگهداری از پوست موجب ایجاد پوستی نرم با سطحی صاف و انعطاف پذیر می گردد-

2-         با استفاده صحیح از فرآورده های محافظت از پوست می توان پوست را در مقابل عوامل خارجی نظیر نور خورشید، باد، سرما، خشکی و— محافظت نمود-

فرآورده های محافظت و نگهداری از پوست در اشکال مختلف نظیر پماد، پودر، خمیر، امولسیون، لوسیون، ژل و کرم تهیه می گردند که باید با توجه به نوع پوست و مورد مصرف آن از شکل مناسب استفاده نمود-

مشکل محصولات پاکسازی پوست که روی حذف چربی‌های اضافی تمرکز دارند این هست که مصرف کنندگان گاها به شکل افراطی از آن‌ها استفاده می‌کنند- یادتان نرود که چربی‌ها جهت حفظ سلامت پوست ضروری هستند- استفاده‌ی نادرست و بیش از حد از اسکراب‌ها یا لایه‌بردارها نه تنها به پوست شما کمک نمی‌کند؛ بلکه به آن آسیب هم می‌رساند

مواد پاکسازی صورت و پوست چیست؟

مواد مورد نیاز جهت پاکسازی پوست به شرح زیر است:

مواد معدنی بازسازی کننده

 • راه حل زیبایی، شماره یک: جهت همه افرادی که در جستجوی انرژی رسانی و تحریک و تقویت پوست خویشجهت آماده کردن و دریافت درمان های مراقبتی خاص هستند-
 • راه حل زیبایی، شماره دو: جهت همه افرادی که پوست چرب دارند و خواهان تنظیم و متعادل سازی ترشح سبوم پوست (چربی طبیعی پوست) خویشمی باشند-.

اجزای فعال محصولات پاکسازی پوست

 • جلبک دریایی خرد شده 100% طبیعی (محتوای سه جلبک فوکوس و سیکولوس، لامیناریا دیجیتاتا، لیتوتامنیوم کالکارم)
 • خاصیت مواد معدنی موجود در این جلبک ها پوست را بازسازی کرده نرمی و تعادل را در پوست برقرار می کند-.
 • .نتیجه پاکسازی پوست توسط جلبک دریایی

این محصول به صورت ماسک روی پوست استفادهبشود  پاک سازی پوست با جلبک دریایی خرد شده یک درمان بی نظیر و فوق العاده جهت پوست صورت میباشد- این ماسک را مستقیما و در دمای گرم روی صورت بگذارید، مواد معدنی و ویتامین های طبیعی آزاد شده از این محصول با گرمی و خاصیت پاک کنندگی ملایم خویشآلودگی ها را از پوست برداشته و پوست طراوت و شفافیت خویشرا باز می یابد فواید پاکسازی پوست با تالگو زیاد گسترده هست که باید با آنها آشنا شوید-.

منافذ پوست شما می‌تواند با چربی، سلول‌های خشک یا مرده پر شده و همه‌روزه با آلودگی و انواع کثیفی مسدود شود- زمان‌هایی نیز به دلیل زیاد‌بودن گلبول‌های سپید خون، پوست متورم و این منافذ مسدود می‌شود-.

جلوگیری از مسدود‌شدن منافذ پوست در درمان جوش صورت و جلوگیری از جوش و آکنه زیاد مؤثر هست  بهترین راه جهت خلاصی از مسدود‌شدن منافذ پوست، داشتن یک رژیم روزانه‌ی مناسب جهت نگهداری از پوست هست  لایه‌برداری‌های منظم پوست، سلول‌های مرده، چربی، آلودگی و سایر ناپاکی‌هایی را که منجر به مسدود‌شدن منافذ آن می‌شود، از بین می‌برد-.

علاوه بر استفاده از انواع کرم‌های لایه‌بردار بسیاری از درمان‌های خانگی به شما کمک می  بشود  که از دست این منافذ بسته خلاص شوید و از داشتن پوستی نرم و شاداب لذت ببرید.

پاکسازی پوست با جلبک دریایی تالگو

– پاکسازی پوست توسط جلبک دلیل می  بشود که این ارگان حیاتی از لایه های شاخی و مرده پوست خلاص شده و کلاژن سازی را تحریک می کند-

– جلبک دریایی تالگو تنها محصول طبیعی و دریایی میباشد كه هم دلیل پاكسازی عمقی می  بشود و هم دلیل رسیدن املاح معدنی و ویتامین ها به عمق پوستبشود

– جلبک دریایی چربی اضافی پوست را هم از بین میبرد و آلودگی ها را از عمق پوست تمیز می كند- نیز پاكسازی پوست را فراموش نكنید-.

نتیجه پاکسازی پوست توسط جلبک دریایی

این محصول به صورت ماسک روی پوست استفادهبشود  پاک سازی پوست با جلبک دریایی خرد شده یک درمان بی نظیر و فوق العاده جهت پوست صورت میباشد- این ماسک را مستقیما و در دمای گرم روی صورت بگذارید، مواد معدنی و ویتامین های طبیعی آزاد شده از این محصول با گرمی و خاصیت پاک کنندگی ملایم خویشآلودگی ها را از پوست برداشته و پوست طراوت و شفافیت خویشرا باز می یابد فواید پاکسازی پوست با تالگو زیاد گسترده هست که باید با آنها آشناشوید.

 

منظور از پاکسازی پوست چیست؟

پاکسازی یک واژه‌ی عمومی جهت توصیف ترکیبی از روش‌های نگهداری از پوست هست که سه هدف کلی را دنبال می‌کنند و هر کدام فوایدی جهت پوست دارند:

3-         برداشت سلول‌های مرده یا اگزفولیشن (exfoliation)

4-         پاکسازی آلودگی‌ها، چربی‌ها و مواد اضافی روی پوست

5-         کمک به پوست با آبرسانی، تغذیه یا بهبود خونرسانی

برداشت سلول‌های مرده

سطح پوست از سلول‌های مرده یا لایه‌ی شاخی تشکیل شده هست  این سلول‌ها در سطحی‌ترین بخش اپی‌درم پوست قرار گرفته‌اند- وظیفه‌ی سلول‌های شاخی محافظت از پوست بدن هست و اولین خط دفاعی بدن در برابر عوامل بیماری‌زا محسوب می‌شود- به طور معمول بدن هر ۳۰ روز یکبار تمام سلول‌های لایه شاخی را حذف و سلول‌های جدیدی جایگزینشان می‌کند- منتها گاها اوقات این سلول‌های مرده روی پوست تجمع می‌یابند- برداشت سلول‌های مرده یا اگزفولیشن به شما کمک می  بشود  که پوست شاداب‌تر و درخشان‌تری داشته باشید-.

نکاتی مهم درباره تزریق بوتاکس صورت

مشکل اگزفولیشن این هست که اگر به شکل صحیحی صورت نگیرد، دلیل التهاب پوست می‌شود- مثلاً در قدیم (و حتی امروزه) افراد پوست خویشرا با کیسه‌های ضخیم آبی رنگ و سپیدآب می‌سابیدند- بعد هم که صورتشان گل می‌انداخت احساس می‌کردند که حسابی پوست خویشرا پاکسازی کرده‌اند- آن گل انداختن و قرمزی پوست،  در حقیقت نشانه‌ی التهاب هست و التهاب یکی از عواملی هست که دلیل تسریع پیری پوست و ظهور علایم پیری مثل چروک‌های عمیق می‌شود- پس هدف اگزفولیشن این هست که همزمان با برداشت سلول‌های مرده‌ی اضافی، دلیل التهاب پوست نشود-.

پاکسازی آلودگی‌ها و چربی‌ها

روی پوست ما را به طور طبیعی چربی‌هایی می‌پوشانند که در حفظ رطوبت پوست موثرند و خواص ضد میکروبی هم دارند- در برخی افراد چربی‌ها روی پوست تجمع پیدا می‌کنند، منافذ پوستی را می‌بندند و دلیل آکنه و جوش می‌شوند- پاکسازی می‌تواند چربی‌های اضافی صورت را حذف کند- به علاوه آلودگی‌ها و آلاینده‌هایی که به طور روزمره با آن‌ها در تماس هستیم، روی پوست می‌نشینند و دلیل التهاب، بسته شدن منافذ و مشکلات دیگر می‌شوند-.

مشکل محصولات پاکسازی پوست که روی حذف چربی‌های اضافی تمرکز دارند این هست که مصرف کنندگان گاها به شکل افراطی از آن‌ها استفاده می‌کنند- یادتان نرود که چربی‌ها جهت حفظ سلامت پوست ضروری هستند- استفاده‌ی نادرست و بیش از حد از اسکراب‌ها یا لایه‌بردارها نه تنها به پوست شما کمک نمی‌کند؛ بلکه به آن آسیب هم می‌رساند-.

کمک به پوست با آبرسانی، تغذیه و بهبود خونرسانی

انواع روش‌های پاکسازی پوست معمولاً شامل مواردی همزیرا بخور دادن یا ماساژ صورت هستند که خونرسانی به پوست را بهبود می‌بخشند- ماساژ علاوه بر بهبود خونرسانی می‌تواند دلیل آزادسازی عوامل ضد التهابی و ضد پیری از سلول‌های پوستی شود- حتی در پژوهشی مشاهده شد که ماساژ پوست سر می‌تواند از ریزش مو جلوگیری کند- استفاده از لوسیون‌ها و کرم‌های مخصوص نیز معمولاً در روش‌های پاکسازی پوست دیده می‌شوند- این محصولات با آبرسانی، ویتامین‌رسانی و تغذیه پوست دلیل بهبود بافت، رنگ و حتی قوام پوست می‌شوند-.

روش‌های پاکسازی پوست

تا به این جا متوجه شدیم که اساس تمامی روش‌های پاکسازی یکسان هست  آنچه بین این روش‌ها تفاوت ایجاد می‌کند، ابزار و مواد استفاده شده و نیز مراحل پاکسازی پوست هست

به طور کلی می‌توانیم انواع روش‌های پاکسازی پوست را به سه دسته تقسیم کنیم:

 • روش‌های خانگی: این روش‌ها را می‌توانید خودتان در خانه انجام دهید- روتین‌ها یا برنامه‌های بسیاری جهت این کار در اینترنت وجود دارد- این روش‌ها معمولاً دلیل «پاکسازی سطحی پوست» می‌شوند-
 • روش‌های آرایشگاهی: این روش‌ها در آرایشگاه‌ها، مراکز سلامت پوست یا اسپاها انجام می‌شوند و معمولاً در آن‌ها از دستگاه بخور مخصوص، ماساژ و کرم‌های خاصی استفاده می‌شود- پاکسازی حاصل از این روش‌ها معمولاً قوی‌تر از پاکسازی خانگی هست ولی باز هم به «پاکسازی عمیق» نمی‌رسند-
 • روش‌های کلینیکی: این روش‌ها باید توسط متخصص پوست یا تکنسین‌های دارای مدرک بهداشت و درمان (مثل پرستاری) انجام شود- روش‌های کلینیکی دلیل پاکسازی عمیق پوست شده و با شیوه‌های مختلف انجام می‌شوند-.

تفاوت روش های خانگی و کلینیکی پاکسازی پوست

پس تفاوت اصلی روش‌های کلینیکی و غیرکلینیکی این هست که در روش‌های کلینیکی ابزارها و موادی استفاده می‌شوند که استفاده از آن‌ها تنها جهت پزشکان و کادر درمانی مجاز هست  این روش‌های پاکسازی پوست نباید در محیط خارج از مطب یا کلینیک انجام شوند؛ در غیر این حالت خطرناک‌اند و جهت شخص مسئول پیگرد قانونی دارند-.

در جدول زیر تفاوت‌های روش‌های پاکسازی کلینیکی و غیر کلینیکی را برایتان خلاصه کرده‌ایم:

پاکسازی کلینیکی   پاکسازی خانگی و آرایشگاهی

تهیه مواد استفاده شده به نسخه یا مدرک پزشکی نیاز دارد-  از مواد طبیعی، گیاهی یا مواد شیمیایی ضعیف استفاده می‌شود-

ابزارهای کلینیکی زیاد پیشرفته و گران‌قیمت هستند-          ابزارها معمولی و غیرتخصصی هستند-

پاکسازی با استفاده از وسایل استریل در محیط استریل صورت می‌گیرد-          محیط و ابزار معمولاً استریل نیستند و خطر انتقال بیماری وجود دارد (بیشتر در مورد روش‌های آرایشگاهی)-

فرد انجام دهنده‌ی پاکسازی پزشک یا تکنسینی هست که مدرک بهداشت و درمان (مثل پرستاری) دارد-         فرد انجام دهنده‌ی پاکسازی معمولاً تنها دوره‌های کوتاه مدت نگهداری از پوست را گذرانده هست و تجربه پزشکی ندارد-

اثرات پاکسازی قوی بوده و ماندگاری بالایی دارد- تعداد جلسات در سال محدود هست       اثرات پاکسازی ضعیف و ماندگاری آن کم هست  باید به صورت روزمره یا با فواصل نزدیک انجام شود.

هزینه متوسط        هزینه کمتر از پاکسازی کلینیکی

روش‌های خانگی و آرایشگاهی

روش‌های پاکسازی پوست در خانه و آرایشگاه‌ها معمولاً شامل یک یا چند مورد از موارد زیر می‌شوند:

 • ماساژ: بهبود خونرسانی، ریلکس کردن و پیشگیری از روند پیری پوست
 • بخور: آبرسانی و بهبود خونرسانی
 • اگزفولیشن یا برداشت سلول‌های مرده: به کمک اسکراب‌ها، لایه بردارهای شیمیایی یا ابزارهایی مثل درمارولر
 • پاکسازی پوست از آلاینده‌ها و چربی‌های اضافی با استفاده از شوینده‌های مختلف و محصولات لایه بردار
 • ماسک‌ صورت جهت پاکسازی، آبرسانی و ویتامین‌رسانی به پوست
 • استفاده از کرم‌ها و لوسیون‌های مفید جهت آبرسانی و تغذیه پوست.

مزیت روش‌های خانگی و آرایشگاهی در وهله‌ی اول، لذت بخش و آرامش بخش بودن آن‌ها هست  افزایش خونرسانی، تحریک کلاژن سازی، تحریک تولید سلول‌های جدید و یکسان سازی رنگ پوست از دیگر مزیت‌های این روش هست.

به طور کلی روش‌های خانگی و آرایشگاهی نمی‌توانند دلیل پاکسازی عمیق شوند-  در حقیقت بهتر هم هست که به پاکسازی عمیق نرسند- زیرا پاکسازی عمیق نیازمند توجه، نگهداری و اصول خاصی هست که اگر به درستی رعایت نشوند به پوست آسیب می‌رسانند و اگر درست رعایت شوند زیاد مفید هستند-.

در مورد پاکسازی آرایشگاهی حتماً اطمینان حاصل کنید که شخص مسئول از مهارت و تجربه‌ی کافی برخودار باشد- ایجاد التهاب، قرمزی، زخم یا اسکار و انتقال عفونت از جمله خطراتی هستند که در مورد پاکسازی آرایشگاهی افراد را تهدید می‌کنند- ماشین‌های بخور و ابزار غیر استریل می‌توانند دلیل افزایش باکتری‌های روی صورت و ایجاد آکنه شود- پس جهت پاکسازی آرایشگاهی حتماً به مراکز معتبر و افراد قابل اطمینان مراجعه کنید-.

پاکسازی پوست به شکل خانگی می‌تواند یکی از بخش‌های برنامه‌ی روزمره نگهداری از پوست (روتین) شما باشد- منتها حواستان به توصیه‌های زیر باشد:

 • از آب ولرم استفاده کنید- آب داغ دلیل التهاب و تحریک پوست شده و آب سرد اثرات نرم کنندگی آب ولرم را ندارد-
 • ابزار و مواد مورد استفاده را به دقت انتخاب کنید- این محصولات معمولاً مطابق با نوع پوست شما ساخته می‌شوند- مثلاً اگر پوست خشکی دارید نباید از کرم‌های پاکسازی مخصوص پوست چرب استفاده کنید- ژل‌های پاکسازی معمولاً اثرات بهتری از کرم‌های پاکسازی پوست دارند-
 • دوبار پاکسازی کنید- اگر هر روز آرایش می‌کنید، در محیط‌های آلوده کار می‌کنید یا پوست چربی دارید، دوبار پاکسازی را انجام دهید- بار اول جهت پاک کردن آرایش، آلودگی و چربی‌ها و بار دوم جهت اگزفولیشن و برداشتن سلول‌های مرده-
 • از پاک کننده‌های اسیدی نترسید- این پاک کننده‌ها دلیل لایه برداری و یکدست کردن رنگ پوست می‌شوند- حتماً محصولی خریداری کنید که جهت استفاده روزمره مناسب باشد-
 • پاکسازی عمیق فقط یکبار در هفته- این کار را می‌توانید در خانه انجام دهید؛ مثلاً با استفاده از لایه بردارهای شیمیایی حاوی لاکتیک اسید ۱۰ درصد- اما توصیه می‌کنیم که جهت پاکسازی عمیق و اصولی به کلینیک خانه سپید مراجعه کنید- زیرا اندکی خطرناک هست و باید به دست متخصص این کار انجام شود-
 • اسکراب را بعد از شست و شو انجام دهید- اسکراب‌ها کار برداشت سلول‌های مرده را انجام می‌دهند- شما ابتدا باید صورت خویشرا از آلودگی‌ها و چربی‌های اضافی پاک کنید تا اسکراب بتواند اثر خویشرا بگذارد-
 • عجله نکنید- پوست خویشرا نسابید و از پاکسازی پوست لذت ببرید-

روش‌های کلینیکی پاکسازی پوست

در کلینیک خانه سپید روش‌های زیاد ویژه و موثری جهت پاکسازی پوست داریم- در طول پاکسازی کارهای زیر روی پوست شما انجام می‌شود:

 • تمیز کردن پوست با استفاده از شوینده‌های حرفه‌ای
 • برداشت لایه‌ی شاخی با استفاده از روش‌های مختلف بسته به شرایط پوست شما
 • ماساژ حرفه‌ای و استاندارد پوست جهت بهبود خونرسانی و تحریک کلاژن سازی
 • لایه برداری جهت بهبود اثرات درمانی مرحله بعد
 • استفاده از ماسک‌های درمانی و زیبا کننده مناسب مثل ماسک لیفتینگ، روشن کننده، آبرسان و …

ویژگی‌ها و مزیت‌های پاکسازی پوست در کلینیک خانه سپید شامل موارد زیر است:

 • روش‌های مناسب جهت هر نوع پوست: سرویس پاکسازی بسته به شرایط شما طراحی می‌شوند تا بیشترین تطابق را با شرایط پوست شما داشته باشند-
 • قابل انجام جهت همه افراد در تمام سنین: هرچه پاکسازی و ماساژ پوست را در سنین پایین‌تری آغاز کنید، اثرات پیشگیری کننده آن بر پیری پوست موثرتر خواهد بود-
 • ایمنی و اثرگذاری بالا: پاکسازی پوست در کلینیک خانه سپید توسط پزشکان متخصص پوست طراحی شده و با نظارت آن‌ها صورت می‌گیرد- جهت همین اثرگذاری بالا و خطرات زیاد کمی دارد-.
 • باعث شادابی و درخشندگی پوست می‌شود-
 • می‌تواند به از بین بردن چین و چروک‌ها یا محو کردن خطوط صورت کمک کند-

اگر تاکنون نمیدانستید فواید پاکسازی پوست یا فیشیال چیست و چرا باید پوست را پاکسازی  بشود  مطلب زیر را به دقت بخوانید- باید دقت داشته باشید که در زمان لیزر موهای زائد صورت نباید پاکسازی پوست انجام دهید-

پاکسازی پوست چیست ؟

پاکسازی پوست برداشتن سلول‌های مرده و نیز آلودگی‌هایی هست که روی پوست تجمع پیدا کرده هست  این کار می‌تواند سبب ایجاد شادابی و طراوت در پوست  بشود و به سلامت پوست کمک می‌کند-.

با این کار سلول‌های لایه‌های سطحی پوست و نیز چربی‌ها و ذراتی که بر اثر آلودگی‌های هوا روی پوست نشسته است، برداشته می‌شود-.

چرا باید پوست را پاکسازی کرد؟

غدد چربی موجود در پوست مسئول ترشح چربی هستند-

خروج این ترشحات از طریق مجاری که به سطح پوست باز می‌شوند صورت می‌گیرد و منجر به مرطوب شدن سطح پوست شده و سلول‌های مرده، ذرات غبار و آلودگی‌های موجود در سطح پوست را حل می‌کنند-

گرد و غبار و آلودگی موجود در هوا با چربی روی پوست ترکیب شده و منجر به مسدود شدن مجرای خروجی سبوم یا چربی می‌‌شود و در نتیجه پوست کدر شده و شفافیت و شادابی خویشرا از دست می‌دهد-

برای اصلاح این مشکل پاک کردن منظم پوست با آب و پاک کننده‌های مناسب زیاد مفید هست  نیز باید از مصرف بیش از حد ترکیبات دارای چربی بالا و کرم‌پودر‌ها و مواد آرایشی روی پوست پرهیز  بشود

استفاده از پاکسازی پوست و لایه‌برداری مؤثر هست  نیز با استفاده از اسکراب‌های مناسب با نوع پوست سطح پوست کمی ماساژ داده خواهد شد-

بعد از آن پوست کمی بخور داده شده و جوش‌های سرسیاه آن تخلیه می‌شود- در نهایت از یک ماسک مناسب با نوع پوست استفاده شده و کرم نهایی روی پوست قرار داده خواهد شد

در انجام پاکسازی پوست چه اتفاقی رخ می دهد!

پاکسازی پوست به منظور لایه برداری و تخلیه ی جوش ها و دانه های سرسیاه یا سرسفید بدون التهاب هست که به آن تخلیه کومدون ها نیز گفتهبشود  پاکسازی می تواند به بهترین روش مکانیکی یا با محصولات تاثیر گذار انجام گیرد که این روش کمک زیاد زیادی در نگهداری های حرفه ای زیبایی پوست می تواند داشته باشد-  و امروزه با وجود محصولات پاکسازی پوست تالگو فرانسه و استفاده از دوره های آموزشی تخصصی بین المللی پاکسازی پوست به روش تالگو نیاز به استفاده از روش های مکانیکی و دستگاه کمتر شده است، زیرا این کار بدون تهاجم و حداقل آسیب به بهترین روش کار پاکسازی عمیق روی پوست انجام می گیرد-.

با توجه به اینکه پوست شما از چه نوعی باشد در هر صورت پاکسازی پوست باید حداقل ماهی یکبار روی صورت انجام پذیرد- تا علاوه بر تمیز کردن منافذ پوست، لایه ی شاخی و مرده که بر اثر نشستن آلودگی ها روی صورت قرار گرفته را بزداید و شادابی و سلامت طبیعی پوست بازیابی شود- پاکسازی پوست در سالن ها یا پاکسازی پوست عروس خانم ها قبل از مراسم در لایه برداری و از بین بردن لایه شاخی پوست خلاصهبشود  اما در پاکسازی به روش تالگو می تواند به همراه کرم ماسک های آبرسان، کرم پاکسازی صورت، اکسیژن رسان و مغذی همراه باشد که کمک زیاد زیادی در زیبا جلوه دادن پوست میتواند داشته باشد-.

پاکسازی تخصصی صورت در منزل نیز می تواند به وسیله ی محصولات مربوطه آن مانند جلبک دریایی تالگو به راحتی انجام گیرد تا پوست آمادگی لازم جهت دریافت پاکسازی کامل پوست و محصولات تخصصی تر همانند محصولات ضد پیری (کلاژن، هیالورونیک، سیلیسیوم و اکسپشنال) را داشته باشد-.

شناخت پوست نکته ای زیاد مهم!

پوست وسیع ترین عضو زنده بدن، در حقیقت یکی از پیچیده ترین، جالب ترین و پرکارترین اعضا نیز به شمار می آید:

 • بدن را در مقابل آسیب های مکانیکی، حرارت و تابش شدید نور محافظت می کند(سیستم دفاع مکانیکی)
 • جلوگیری از نفوذ مواد شیمیایی و ورود میکروب ها و میکروارگانیسم ها به بدن (سیستم دفاع ایمونولوژیکی)
 • نشان دادن نژاد هر شخص (سیاه پوست، سپید پوست و—)
 • مانع از تبخیر شدن آب، تنظیم حرارت بدن و سدی در برابر از دست دادن دمای داخلی بدن می بشود.

برای نگهداری از این عضو ارزشمند با توجه به نوع پوست که از چه نوعی باشد چرب، خشک یا معمولی باید در زمان های مختلف پاکسازی به صورت مرتب انجام شود-

مراحل پاکسازی پوست خشک و آموزش پاکسازی پوست چرب باید با دقت و توجه بیشتری نسبت به پاکسازی پوست نرمال صورت گیرد زیرا از حساسیت بیشتری برخوردارند، پس توجه داشته باشید زمانی که قصد پاکسازی پوست صورت در منزل را داشتید حتما آگاهی لازم را در رابطه با موادی که استفاده می کنید داشته باشید-.

شناخت انواع پوست جهت پاکسازی

5-         پوست خشک: پوست هایی نازک، گاها اوقات فلس مانند، ترک دار و زبر می باشند- درخشندگی نداشته و به سختی روزنه ای را روی سطح پوست می توان دید-

6-         پوست چرب: پوستی صاف، صیقلی و جلا داده شده علی الخصوص در قسمت پیشانی، بینی و چانه میباشد- مقدار چربی روی پوست از حد معمول بیشتر و هنگام لمس کردن اکثر منافذ آن آشکار هست

7-         پوست نرمال: پوستی میان خشک و چرب هست که نرمی و رطوبت آن مطلوب بوده و منافذ روی پوست بزرگ نیستند-

8-         پوست ترکیبی یا مختلط: تقریبا مانند پوستهای نرمال بوده و در مناطق پیشانی، بینی و چانه-

““(اصطلاحا T-Zone) فعالیت غده های چربی افزایش یافته و پوست در این منطقه، پوستی چرب میباشد-

““ جهت تشخیص نوع پوست باید پوست تمیز باشد-

““انواع پاکسازی پوست جهت هر پوستی متفاوت میباشد-

دلایل خشک شدن پوست

7-         قرارگیری در محیط و هوای خشک

8-         در معرض جریان باد قرار گرفتن

9-         هوای سرد

10-       اقامت به مدت طولانی در اتاقی که مجهز به دستگاه تهویه هواست

11-       شستن های پیاپی، موجب از بین رفتن لایه چربی محافظ پوست می گردد

12-       استفاده از فرآورده های شوینده بدون دستکش نظیر مایع ظرفشویی، فرآورده های لباسشویی

مواردی که باید در خصوص پوست های خشک رعایت کرد:

 • از شستن مکرر با مواد پاک کننده نظیر صابون باید اجتناب کرد
 • در معرض عوامل محیطی نظیر باد سرد و هوای خشک نباید قرار گرفت
 • از مرطوب کننده ها و سایر کرم هایی که مناسب جهت پوست های خشک می باشند استفاده نمود-

توجه: باید توجه داشت پوست های خشک مستعد ابتلا به عفونت های پوستی می باشند-

نکات:

3-         استفاده صحیح از فرآورده های نگهداری از پوست موجب ایجاد پوستی نرم با سطحی صاف و انعطاف پذیر می گردد-

4-         با استفاده صحیح از فرآورده های محافظت از پوست می توان پوست را در مقابل عوامل خارجی نظیر نور خورشید، باد، سرما، خشکی و— محافظت نمود-

5-         فرآورده های محافظت و نگهداری از پوست در اشکال مختلف نظیر پماد، پودر، خمیر، امولسیون، لوسیون، ژل و کرم تهیه می گردند که باید با توجه به نوع پوست و مورد مصرف آن از شکل مناسب استفاده نمود-

روش های پاکسازی انواع مختلف پوست:

بهترین روش های پاکسازی پوست و صورت به شرح زیر است:

 • پاکسازی پوست های خشک و حساس
 • پاکسازی پوست های نرمال مختلطء چرب
 • پاکسازی پوست های بالغ

پاکسازی پوست با جلبک دریایی تالگو

– پاکسازی پوست توسط جلبک دلیل می  بشود که این ارگان حیاتی از لایه های شاخی و مرده پوست خلاص شده و کلاژن سازی را تحریک می کند-

– جلبک دریایی تالگو تنها محصول طبیعی و دریایی میباشد كه هم دلیل پاكسازی عمقی می  بشود و هم دلیل رسیدن املاح معدنی و ویتامین ها به عمق پوستبشود

– جلبک دریایی چربی اضافی پوست را هم از بین میبرد و آلودگی ها را از عمق پوست تمیز می كند- نیز پاكسازی پوست را فراموش نكنید-

فوائد جلبک دریایی جهت پوست

 • برای برخی از مردم، جلبک دریایی ظاهری نامناسب و منزجر کننده دارد که در سواحل و دریاچه ها رشد می بشود  و جهت برخی دیگر از جمله مردم آسیای شرق جزء غذاهای لذیذ و مفید محسوببشود
 • در حقیقت جلبک دریایی منبعی غنی از ویتامین ها، مواد معدنی و اسید آمینه های مفید هست که علاوه بر درمان و تسکین بسیاری از بیماری ها به عنوان ماسک پوستی هم استفادهبشود
 • التهابی جلبک دریایی تاثیر زیاد مثبتی در از بین بردن و التیام آکنه پوست دارد-
 • طبق تحقیقات آکادمی درماتولوژی امریکا، آکنه در اثر انتشار بیش از حد نرمال چربی پوست ایجادبشود جوش نوعی التهاب منافذ پوست در اثر گرفتار شدن چربی پوست در آنهاست و به دو حالت دانه های سر سیاه و سر سپید بروز می کند-
 • جلبک دریایی به صورت کاملا اثر بخش، این التهابات را کاهش داده و از وقوع مجدد آن ها جلوگیری می کند-
 • پاکسازی عمیق توسط جلبک دریایی، تعادل چربی پوست را حفظ کرده و مواد زائد پوست را از بین می برد-
 • در حقیقت جلبک دریایی به عنوان یک پاک کننده قوی جهت سلول های مرده پوست و ناخالصی های دیگر بروی سطح پوست استفادهبشود
 • همچنین جلبک دریایی، منبعی غنی از ید بوده که می تواند عملکرد غده تیروئید را بهبود بخشد-
 • روند بهبود و عملکرد سالم غده تیروئید در بدن، منجر به داشتن پوستی جوان و شاداب خواهد شد-
 • جلبک دریایی به دلیل دارا بودن آنتی اکسیدان قوی، اثر ضد پیری و بازسازی کننده پوست دارد-
 • همچنین ماسک جلبک دریایی تالگو، دلیل حفظ تعادل هورمونی پوست و افزایش جریان خون در سطح پوست می بشود که پوست را جوانتر، صافتر، درخشنده تر و انعطاف پذیرتر می کند-

فواید پاکسازی عمیق پوست

برای همه افرادی که در جستجوی یک درمان فوق العاده و بینظیر دریایی جهت پوست خویشبه منظور پاکسازی عمیق و متعادل ساختن و تقویت پوستشان هستند- این نگهداری حرفه ای پوست را جهت نگهداری های خاص زیبایی مانند آبرسانی پوست یا ضد چروک آماده می  بشود  و جهت همه افرادی که پوست چرب دارند و خواهان تنظیم و متعادل سازی ترشح سبوم پوست خویشمی باشند مناسب هست  مواد معدنی موجود در این جلبک ها پوست را بازسازی کرده نرمی و تعادل را در پوست برقرار می کند- اجزای فعال: جلبک دریایی خرد شده 100% طبیعی

عوارض پاکسازی پوست

اگر پاکسازی پوست بدون مراجعه به کارشناسان متخصص و مشاوره پاکسازی پوست انجام  بشود عوارض جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت-

بروز این عارضه به خصوص در افراد دارای پوست های خشک و حساس بیشتر هست  این نوع از پوست ها حتما باید از بهترین روش پاکسازی پوست خشک، شستشوی دهنده ی های مخصوص مانند شیر پاک کن و لوسیون جهت پوست خشک و اسکراب پوست خشک با مشاوره متخصصین استفاده کنند- نیز می توانید فرم مشاوره پاکسازی پوست را از سایت دریافت نمایید-

مواد پاکسازی صورت و پوست چیست؟

مواد مورد نیاز جهت پاکسازی پوست به شرح زیر است:

اجزای فعال محصولات پاکسازی پوست

 • جلبک دریایی خرد شده 100% طبیعی (محتوای سه جلبک فوکوس و سیکولوس، لامیناریا دیجیتاتا، لیتوتامنیوم کالکارم)
 • خاصیت مواد معدنی موجود در این جلبک ها پوست را بازسازی کرده نرمی و تعادل را در پوست برقرار می کند-

با ارزش ترین مواد استخراج شده از این گنجینه های دریایی عصاره های بی نظیر مواد معدنی و عناصر کمیاب میباشد- احیای واکنش های بیولوژیکی پوست، افزایش اکسیژن رسانی، تغذیه سلولی و دفع سموم سلولی پوست توسط این عصاره ها مشاهده شده و به اثبات رسیده هست.

مراقبت های بعد از پاکسازی پوست

بعد از پاکسازی صورت چه باید کرد؛ شما باید قبل و بعد پاکسازی پوست نکات مهمی را رعایت نمایید:

 • از دستکاری پوست و کندن جوش ‌ها بپرهیزید
 • آرایش سنگین نکنید و از لوازم مراقبتی قوی استفاده نکنید
 • در زمان شست‌ و شو با پوست‌ خویشمهربان باشید
 • از تونرها استفاده نکنید
 • سونا نروید
 • ماساژ بعد از پاکسازی اصلا ایده خوبی نیست
 • از اسکراب‌ ها و لایه‌ بردارها استفاده نکنید
 • از داروهای ضد آکنه و دیگر روش‌ های درمانی خانگی بپرهیزید
 • از آفتاب دوری کنید
 • از لیزر و وکس صورت خودداری کنید

اصطلاح انگلیسی استاندارد؛ اصطلاحات پاکسازی پوست مشابه جهانی:

 • rejuvenation-skin
 • Peeling-skin cleansing
 • skin cleansing products محصولات پاکسازی پوست

منافذ پوست شما می‌تواند با چربی، سلول‌های خشک یا مرده پر شده و همه‌روزه با آلودگی و انواع کثیفی مسدود شود- زمان‌هایی نیز به دلیل زیاد‌بودن گلبول‌های سپید خون، پوست متورم و این منافذ مسدود می‌شود-

جلوگیری از مسدود‌شدن منافذ پوست در درمان جوش صورت و جلوگیری از جوش و آکنه زیاد مؤثر هست  بهترین راه جهت خلاصی از مسدود‌شدن منافذ پوست، داشتن یک رژیم روزانه‌ی مناسب جهت نگهداری از پوست هست  لایه‌برداری‌های منظم پوست، سلول‌های مرده، چربی، آلودگی و سایر ناپاکی‌هایی را که منجر به مسدود‌شدن منافذ آن می‌شود، از بین می‌برد-

علاوه بر استفاده از انواع کرم‌های لایه‌بردار بسیاری از درمان‌های خانگی به شما کمک می  بشود  که از دست این منافذ بسته خلاص شوید و از داشتن پوستی نرم و شاداب لذت ببرید-

۱۰ روشِ برترِ از بین‌بردن منافذ مسدود پوست

۱- پاکسازی پوست با بخور صورت

بخوردادن صورت، درمانی ارزان و زیاد مؤثر جهت منافذ مسدود‌شده‌ی پوست و در کل پاکسازی پوست صورت هست  این روش منافذ مسدود را باز کرده و اجازه می‌دهد تا انواع آلودگی که وارد پوست شده، شسته‌  بشود و از بین برود-

یک قوری را پر از آب کنید و درپوش‌اش را بگذارید و آن را روی اجاق گاز قرار دهید تا آب داغ شود- زمانی که آب به‌اندازه‌ی کافی داغ شد که بخار تولید کند، قوری را از روی اجاق بردارید- روی سر خود، حوله‌ای بیندازید و صورت خویشرا رو به بخار آب بگیرید- اجازه بدهید بخار به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه به پوست شما نفوذ کند و تقریبا صورت‌تان را خیس کند- بعد به‌آهستگی صورت خویشرا خشک کرده و از تونر صورت (برای تعادل pH پوست) و مرطوب‌کننده‌ی ملایم (برای محافظت از پوست در برابر خشکی) استفاده کنید- صورت خویشرا دو بار در هفته بخور بدهید تا منافذ آن پاک  بشود و پوست‌تان جوان بماند-

نکته: از پاشیدن آب داغ به صورت خودداری کنید، زیرا می‌تواند پوست شما را بسوزاند-

۲- شکر

شکر به‌عنوان یک عامل لایه‌بردار طبیعی عمل می  بشود  که به ترمیم بافت التیامی و منافذ مسدودشده‌ی پوست کمک می‌کند-

دو قاشق غذاخوری شکر را به حالت پودر درآورید- آن را در آبِ نصفِ لیمو و مقدار کمی آب ترکیب کنید تا خمیر غلیظی به دست آید- این خمیر را روی قسمت‌های آسیب‌دیده‌ی پوست بمالید- به‌آرامی و به مدت ۵ دقیقه، صورت خویشرا دَورانی ماساژ بدهید- بعد آن را با آب خنک بشویید و از مرطوب‌کننده استفاده کنید- این کار را یکبار در هفته انجام دهید تا از مسدود‌شدن منافذ پوست جلوگیری کند-.

حتما بخوانید: لایه برداری پوست صورت با ۲۸ ماسک موثر خانگی

۳- گِل رخت‌شویی

گِل رخت‌شویی نیز به شما کمک می  بشود  که از منافذ مسدودشده خلاصی پیدا کنید و موادی که این منافذ را مسدود کرده‌اند، بیرون می‌کشد- به‌علاوه، گل رخت‌شویی جهت پوست‌های چرب نیز زیاد مفید است، زیرا می‌تواند ترشح بیش‌ازاندازه‌ی چربی را کاهش بدهد و دلیل پاکی و سلامت پوست شود-

یک قاشق غذاخوری گل رخت‌شویی، آب و بلغور جودوسر را ترکیب کنید- صورت خویشرا تمیز کنید و این ترکیب را روی آن بمالید و بگذارید ۱۰ الی ۱۵ دقیقه روی صورت‌تان بماند- در‌نهایت، صورت خویشرا با آب بشویید و با یک حوله‌ی نرم خشک کنید- بعد از یک مرطوب‌کننده‌ی ملایم استفاده کنید- این درمان خانگی را یکبار در هفته انجام دهید-

به‌جای آن می‌توانید مقداری گل رخت‌شویی، گلاب و پودر چوب صندل (از هر کدام به‌اندازه‌ی یکسان) را با هم مخلوط کنید تا خمیر غلیظی به‌دست آید- اگر لازم بود، مقدار آب را کمی بیشتر کنید- این ترکیب را به صورتِ خویشکه تمیز است، بمالید و بعد از این‌که کاملا خشک شد، بشویید- این روند را یکبار در هفته تکرار کنید-

۴- پاکسازی پوست با عسل

عسل نیز جهت جلوگیری از مسدود‌شدن منافذ پوست زیاد مفید هست  این ماده نیز می‌تواند در کاهش ترشح بیش از اندازه‌ی چربی روی پوست و تنگ‌تر‌کردن منافذ آن مؤثر باشد- به‌علاوه، عسل به هیدارته نگهداشتن پوست کمک می‌کند-

عسل را روی منطقه‌ی آسیب‌دیده‌ی پوست بمالید- آن را ماساژ داده و بگذارید چند دقیقه بماند- بعد آن را با آب ولرم بشویید- این کار دو یا سه بار در هفته انجام دهید تا از مسدود‌شدن منافذ پوست جلوگیری شود-

همچنین می‌توانید از ترکیب سه قاشق غذاخوری عسل و دو قاشق چای‌خوری پودر دارچین، نوعی ماسک صورت تهیه کنید- این مخلوط را روی پوست صورت بمالید- بگذارید حدود ۲۰ دقیقه روی پوست‌تان بماند و بعد آن را با آب ولرم بشورید- این روش درمان خانگی را یک یا دو بار در هفته، به‌منظور از بین‌بردن چربی و آلودگی‌های منافذ پوست انجام دهید-

همچنین می‌توانید ماسکی دیگر تهیه کنید: دو قاشق غذاخوری ماست ساده، یک قاشق چای‌خوری عسل و یک قاشق چای‌خوری روغن زیتون را باهم مخلوط کنید و روی صورت خویشبگذارید- اجازه دهید ۱۵ دقیقه روی پوست‌تان بماند و بعد آن را با آب ولرم بشویید- این ماسک صورت را یکبار در هفته استفاده کنید تا آلودگی‌های منافذ از بین‌ برود و پوست‌تان تغذیه شود-

حتما بخوانید: آبرسانی به پوست با ۱۰ روشی که پوست شما را از خشکی در می‌آورد

۵- لیمو ترش

لیمو ترش نیز می‌تواند به‌منظور جلوگیری از مسدود‌شدن منافذ پوست مورد استفاده قرار گیرد- «اسیدسیتریک» موجود در لیمو، به لایه‌برداری پوست کمک می  بشود  و آلودگی‌ها و چربی‌های منافذ آن را پاک می‌کند-

آبِ لیموی تازه را گرفته و روی پوست بمالید و به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه به‌آرامی صورت خویشرا ماساژ دهید- بعد آن را با آب ولرم بشویید، صورت خویشرا خشک کنید و از یک مرطوب‌کننده ملایم استفاده کنید- این کار را یک‌روز‌درمیان انجام بدهید-

همچنین می‌توانید یک ماسک صورت از ترکیب یک قاشق چای‌خوری آب لیمو، یک قاشق چای‌خوری ماست ساده، یک قاشق چای‌خوری عسل و ۵ تا ۶ قاشق چای‌خوری شکر تهیه کنید- این ترکیب را روی پوست خویشقرار داده و به مدت ۲ دقیقه به‌آرامی ماساژ دهید- اجازه دهید این ترکیب ۱۰ دقیقه روی صورت‌تان بماند و بعد آن را با آب ولرم بشویید- این روش را هفته‌ای ۲ بار انجام دهید-

پوست لیمو هم نرم‌کننده و تمیزکننده‌ی زیاد خوبی هست  جهت جلوگیری از مسدود‌شدن منافذ پوست، می‌توانید به‌راحتی پوست لیمو را روی پوست بمالید و بگذارید ۵ دقیقه بماند- بعد صورت خویشرا با آب ولرم بشویید و این کار را هفته‌ای ۲ بار انجام بدهید-

۶- پاکسازی پوست با جوش‌ شیرین

جوش‌شیرین یک لایه‌بردار عالی پوست هست که می‌تواند با از بین‌بردن سلول‌های مرده‌ی پوست، آلودگی و سایر ناپاکی‌ها، از مسدود‌شدن منافذ پوست جلوگیری کند- به‌علاوه، جوش‌شیرین دلیل تعادل pH پوست‌شده و آن را سالم‌تر و جوان‌تر نشان دهد-

با دو قاشق چای‌خوری جوش شیرین و یک قاشق چای‌خوری آب، یک پاک‌کننده‌ی قوی صورت تهیه کنید- مواد تشکیل‌دهنده را خوب با هم مخلوط کنید تا خمیر نرمی به دست آید- این خمیر را روی صورت خویشبمالید و به مدت چند دقیقه به آرامی و به‌صورت دورانی ماساژ دهید- اجازه بدهید حدود ۵ دقیقه روی پوست‌تان بماند و بعد صورت خویشرا با آب ولرم بشویید و خشک کنید- می‌توانید از این ماسک هفته‌ای یک مرتبه استفاده کنید-

شما می‌توانید به‌جای‌آن، از ترکیب حاصل از ۲ قاشق غذاخوری جوش‌شیرین، یک قاشق چای‌خوری پودر دارچین، آبِ نصف لیمو و ۵ قاشق چای‌خوری عسل استفاده کنید- تمامی این مواد را با یکدیگر ترکیب کنید و بعد روی صورت خورت خویشبگذارید- بعد از ۵ دقیقه، آن را بشویید- این روش را هفته‌ای یک یا دو بار انجام دهید-

۷- تخم‌مرغ

برای درمان منافذ مسدودشده‌ی پوست، می‌توانید از سپیده‌ی تخم‌‌مرغ استفاده کنید- سپیده‌ی تخم‌مرغ دارای خواصی هست که پوست را شفاف و جوان‌تر می‌کند- این ماده اندازه‌ی منافذ را کوچک‌تر کرده و از پوست‌ شما در برابر هرگونه آلودگی محافظت می‌کند-

سفیده‌ی تخم‌مرغ را هم‌بزنید تا کف کند- آن را به مدت ۵ دقیقه در یخچال قرار بدهید و بعد با آبِ نصف لیمو ترکیب کنید- این ترکیب را روی صورت خویشقرار دهید و بگذارید حدود ۱۰ دقیقه روی پوست‌تان بماند و خشک شود- بعد آن را با آب ولرم بشویید- این ماسک را یک یا دو بار در هفته استفاده کنید-

ترکیب دیگری هم با تخم‌مرغ می‌تواند جهت پوست مفید باشد: یک قاشق چای‌خوری بادام‌زمینی پودرشده، یک قاشق چای‌خوری عسل و سپیده‌ی یک تخم‌مرغ را با هم ترکیب کنید تا خمیر غلیظی به‌دست آید- این خمیر را روی صورت خویشقرار داده و به‌صورت دورانی ماساژ دهید- بگذارید تا کاملا خشک  بشود و بعد با یک دستمال کاغذی مرطوب آن را پاک کنید- این ماسک را یک یا دو بار در هفته استفاده کنید-

۸- جودوسر

جودوسر یکی از موادی هست که می‌تواند در جلوگیری از مسدود‌شدن منافذ پوست مؤثر باشد- این ماده می‌تواند منافذ پوست شما را تمیز کرده و چربی اضافی آن را جذب کند- به‌علاوه، جودوسر می‌تواند به شیوه‌ای ملایم، از پوست شما لایه‌برداری کند-

نصف فنجان جودوسر را پخته را با یک قاشق چای‌خوری روغن زیتون ترکیب کنید- این ترکیب را روی صورت خویشبمالید و بگذارید ۱۵ دقیقه بماند- بعد آن را با دستمال کاغذی مرطوب پاک کنید و صورت خویشرا با آب خنک یا کاملا سرد بشویید- از این ماسک می‌توانید یک یا دو بار در هفته استفاده کنید-

۹- جعفری

جعفری به‌طور مؤثری از مسدود‌شدن پوست توسط سموم و سایر آلودگی‌ها جلوگیری ‌می‌کند-

یک کاسه را پر از جعفری کرده و آن را خوب بشویید- حدود ۳۰۰ گرم آب جوش را داخل کاسه بریزید- اجازه دهید که خنک  بشود و بعد این مخلوط را از صافی رد کنید تا برگ‌های جعفری کاملا از آب جدا شود- یک پارچه‌ی تمیز را در این محلول بخیسانید- بعد آن را به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه روی پوست خویشنگهدارید- شما می‌توانید این روش را یکبار در روز یا هر دو روز یکبار انجام دهید-