موارد اشتباه در نگهداری از پوست

مراقبت از پوست مسئله زیاد مهمی هست و امروزه مورد توجه مردان و زنان زیادی قرار دارد- با گسترش فضاهای مجازی و استفاده اینترنت سبب شده هست اطلاعات افراد در رابطه با موضوعات پوستی بالا رود-.

اما در این میان گسترش برخی از روشها و راهکارهای اشتباه سبب شده هست که آسیب های جدی به این ارگان مهم در بدن وارد  بشود و شخص متحمل هزینه های زیادی جهت درمان شود-.

در بسیاری از موارد خطا در نگهداری از پوست سبب می  بشود به نتیجه دلخواه خویشدر اهداف زیبایی نرسید- محافظت از این ارگان بدن سیار مهم هست  اما بسیاری از مسائل وجود دارند که باید به آنها توجه داشته باشید و از آنها امتناع ورزید-.

به همین دلیل شناخت خطاهای رایج در نگهداری از پوست زیاد مهم هستند و به شما کمک می کنند بهتر از این ارگان مهم در بدن خویشمحافظت کنید و زیبایی آن را افزایش دهید-.

از انجام بیش از اندازه روش های نگهداری از پوست بپرهیزید!

روشهای زیادی جهت زیبایی و نگهداری از پوست وجود دارند- میکرودرم، مزوتراپی، میکرونیدلینگ و انواع پاکسازی ها همگی به زیبایی، درمان و از بین بردن نقوص صورت زیاد تاثیر گذار هستند-.

اما ذکر یک نکته در اینجا حایز اهمیت است، این روشهای درمانی و زیبایی باید متناسب با پوست شما باشند و استفاده از تمامی این روشها نه تنها مفید نیست بلکه گاها آسیبهای جدی نیز وارد می کند-.

بهتر هست بدانید انجام بیش از اندازه کارهای نگهداری از پوست کار درستی نیست و  این یکی از خطا های رایج در میان بانوان هست که با استفاده بیش از اندازه از این روشها، سلامت پوست خویشرا به خطر می اندازند-.

میکروبیوم پوست زیاد حساس هست و اگر کارهای نگهداری از پوست شما از حد متعادل بگذرد ، تعادل PH آن بهم می خورد و آن هنگام  هست که باید جهت درمان  دست به کار شوید-.

به طور نمونه انجام بیش از اندازه لایه برداری و یا اسکراب زیاد خطرناک هست و آسیبهای جدی به صورت و بدن شما وارد می کند-.

همانطور که در مورد همه چیز همین گونه هست در این مورد نیز «تعادل» فاکتوری زیاد مهم هست که باید بدان توجه ویژه ای داشت-.

برای نگهداری از پوست به دستورالعمل محصولاتی که استفاده می کنید توجه داشته باشید!

اگر محصولات پوستی را با دستورالعملی اشتباه استفاده کنید تاثیرات آنها را کاهش می دهید- قانون کلی جهت استفاده از این محصولات دانستن نحوه درست استفاده از آنها هست.

وقت بگذارید و از قبل دستورالعمل استفاده از محصولات زیبایی را چک کنید- این کار به شما کمک می  بشود  به طور دقیق آن محصول را استفاده کنید و همین امر سبب می  بشود اثرات آن را هر چه زودتر ببینید-.

در برخی موارد، عدم پیروی از دستورالعمل آسیبهای جدی به شما وارد می کند- پس بهتر هست جهت جلوگیری از هرگونه آسیبی این مطالب را به دقت بخوانید-.

برای نگهداری از پوست، آرایش خویشرا به خوبی پاک کنید!

حقیقت این هست آرایش معمولا ساعتهای طولانی بر روی صورت می ماند و جهت شستن آن تنها 5 دقیقه وقت می گذارید-.

اگرچه لایه بالایی آرایش با شستن از بین می رود، اما تمامی آن از روی صورت پاک نمی  بشود و آلودگی به عمق پوست نفوذ می کند-.

برای پاک کردن کامل آرایش، استفاده از پاک کننده های صورت را در دستور کار خویشبگنجانید- در غیر این حالت، آسیب خواهد دید- نیز می توانید از پدهای مخصوص پاک کردن آرایش استفاده کنید- این پدها آرایش را به طور کامل از روی صورت شما پاک می کنند-.

در نگهداری از پوست، نظافت  وسایل آرایشی و بهداشتی را رعایت کنید!

تمامی بانوان و آقایان از وسایل آرایشی و بهداشتی استفاده می کنند- اما در این میان رعایت بهداشت این وسایل از اهمیت زیادی برخوردار هست

وسایل بهداشتی و آرایشی شما می توانند حامل باکتری های زیادی باشند که آنها را به پوست شما منتقل کنند- حفظ نظافت براشهای ارایشی و حوله ها و تمامی وسایل بهداشتی زیاد مهم هست.

مردان باید ریش تراشهای خویشرا بعد از هر بار استفاده با الکل تمیز کنند-به هیچ عنوان اجازه ندهید افراد دیگر از ریش تراش شما استفاده کنند- ریش تراش را در سرویس بهداشتی  حمام نگذارید-.

وقتی با تماس صحبت می کنید نیمی از آرایش خودتان را روی صفحه گوشی می بینید! بهتر از از یک پاک کننده استفاده کنید و صفحه گوشی را پاک کنید- زیرا اگر آرایش بر روی پوست بماند و دوباره بخواهید از آن استفاده کنید آلودگی زیادی وارد پوست صورت شمابشود.

رعایت این نکات در نگهداری از پوست زیاد مهم هست و بسیاری از افراد به آنها اهمیتی نمی دهند-.

برای نگهداری از پوست جوش خویشرا فشار ندهید!

جوشهای صورت همیشه جوشهای معمولی نیستند و گاها این جوشها قارچی هستند-  اعتراف می کنم فشردن جوشهای صورت کاری لذت بخشی هست و اگر صاقانه بخواهم بگویم همه این کار را انجام داده اند-.

اما وقتی که جوش را فشار می دهید تبدیل به زخمی باز می  بشود که بهترین محل جهت رشد باکتری هاست- ممکن هست جای این زخم دیگر خوب نشد- اگر جوش قارچی باشد سبب پخش شدن قارچ در تمام بخشهای صورتبشود.

بنابراین بهتر هست این کار را انجام ندهید- اگر صورتتان جوش زده هست بهترین کار این هست که از کمپرس آب گرم بر روی پوست استفاده کنید- اینکار سبب می  بشود که جوش تخلیه شود- بعد از مواد ضد عفونی کننده استفاده کنید-.

در تمامی کارهایی که تا بدین جا مطرح شدند به شما کمک می کنند به بهترین شکل از پوست خویشنگهداری کنید- این راهکارها در نگاه اول زیاد ساده به نظر می رسند ولی انجام آنها تغییر بزرگی را در زیبایی پوست شما به وجود می آورد-.

مراقبت از پوست مسئله زیاد مهمی هست  زیرا این ارگان مهم در بدن از ورود باکتری ها و ویروسها به بدن جلوگیری می  بشود  و مانند سدی در برابر آنها به شمار می رود-.

همچنین زیبایی این ارگان از بدن زیاد مهم هست و تاثیر زیادی بر روابط کاری و اجتماعی شما خواهد داشت- بنابراین اگر می خواهید موفقیت را بیشتر از پیش تجربه کنید به زیبایی و نگهداری از این ارگان مهم در بدن توجه داشته باشد-.

چگونه از پوست خویشنگهداری کنیم؟

چگونه از پوست خویشنگهداری کنیم؟ خطوطی که با افزایش سن شما بر چهره‌تان نقش می‌بندد نه پاک شدنی‌اند و نه صاف شدنی و اولین علامت مشهود افزایش سن شما هستند-.

در مردان غالباً خطوط چهره دیرتر از زنان ظاهر می‌شود چرا که معمولاً پوست آنها ضخیم‌تر بوده و به علاوه با اصلاح کردن صورت، مرتباً سلول‌های مرده را از پوست برمی‌دارند-.

پوست یک‌ چهارم حجم گردش خون بدن را به خویشاختصاص داده و همه حجم خون بدن هر ۱۱ دقیقه یک مرتبه از پوست عبور می‌کند-.

پوست به تنظیم حرارت و حذف مواد زائد و سموم بدن کمک می  بشود  نیز از هجوم میکروب‌ها و شرایط محیطی نامناسب جلوگیری می‌کند-.

از هنگام تولد تا مرگ هر ۲۷ روز بدن، یک پوست جدید می‌سازد-.

پوست دارای ۳ لایه اصلی هست  پوست زیرین دارای عروق خونی، پایانه‌های عصبی، سلول‌های چربی، فولیکول‌های مو و بافت پیوندی هست که مواد غذایی را به پوست خارجی (اپیدرم) انتقال می‌دهد-.

با افزایش سن چربی زیر پوست از بین می‌رود، کلاژن که در لایه دوم پوست قرار دارد و الیاف پروتئینی هست که دلیل قوام پوست می‌شود، به تدریج قدرت ارتجاعی خویشرا از دست می‌دهد و در نتیجه پوست حالت‌ پذیری خویشرا از دست می‌دهد-.

رطوبت پوست و قدرت عمل غدد عرقی کاهش می‌یابد و سد دفاعی طبیعی بدن در مقابل نور خورشید تضعیف می‌شود-.

 • طبقه‌ بندی پوست

پوست‌ها ۴ نوعند:

۱) پوست طبیعی، که همچون پوست یک بچه تازه، لطیف و کاملاً قابل انعطاف‌ هست. ۲) پوست چرب، در این پوست فعالیت غدد مولد چربی افزایش می‌یابد و علت به وجود آمدن آن زمینه ارثی، فعالیت غدد آندوکرین، تغذیه، هیجان‌زدگی، شوک و غیره هست. ۳) پوست خشک، این نوع پوست‌ها فوق‌العاده به درجه حرارت حساسند- علل پیدایش این نوع پوست‌ها به کم شدن غدد چربی و تبخیر بیش از حد آب در سطح پوست، مربوط هست. ۴) پوست مختلط: این نوع پوست‌ها بیشتر در صورت موجود هست  نواحی مثل پیشانی و بینی زیاد چرب و بقیه نواحی به‌خصوص اطراف چشم و گونه‌ها خشک هستند-.

 

 • علل پیر شدن پوست

ژنتیک، الگوی پیری چهره را از پیش تعیین می‌کند- خطوط چهره در افرادی با پوست تیره‌تر، ضخیم‌تر و چرب‌تر نسبت به افرادی با پوست روشن، کمتر هست نحوه زندگی و نگهداری پوست نیز بر پیر شدن پوست تاثیر دارد-.

وضعیت پوست شما به‌گونه‌ای جادویی منطبق با نحوه زندگی شماست و به تغییرات مثبت زندگی سریع‌تر از سایر اندام‌ها پاسخ می‌دهد در صورتی که تحت فشارهای روحی هستید، نشانه آن بر چهره‌تان آشکار می‌شود-.

 • چطور از پوست خویشنگهداری کنیم؟

مراقبت از پوست به رژیم غذایی خوب، آب زیاد، هوای تازه، ورزش، خواب خوب و دور بودن از ناراحتی‌های عصبی نیاز دارد-.

استفاده از مواد چربی زیاد و مواد قندی فراوان و نیز نوشیدن مواد محرک مانند قهوه‌ و چای پررنگ جهت پوست مضر هست.

در روز ۳ وعده غذای کامل لازم هست و از کم کردن یا زیاد کردن وزن باید پرهیز  بشود  زیرا این عمل مانند آفتاب، دلیل چروک پوست می‌شود-.

مایعات کافی بنوشید- مایعات اگر به صورت آبمیوه یا شیر باشد نیز بهتر هست.

هرچه مایعات زیادتر بنوشید پوست با طراوت‌تر می‌شود و دلیل می‌شود سموم بدن توسط کلیه‌ها دفع شود-.

با قرار دادن روغن‌های مایع سالم در رژیم غذایی روزانه نیز پوست را می‌توان با نشاط و براق نمود، روغن‌های مایع مثل روغن زیتون و روغن‌ ماهی زیاد مفید و لازم هستند-.

از مصرف صابون‌های شدیداً معطر و کرم‌ پودر و آرایش غلیظ پرهیز کنید زیرا از رطوبت طبیعی پوست می‌کاهد-.

با مشکلات زندگی کنار بیایید و استرس و هیجانات زندگیتان را کمتر کنید زیرا استرس موجب می‌شود عمل هضم غذا به خوبی انجام نشود و نیاز به مصرف مواد غذایی افزایش یابد و از طرفی تمام اندام‌ها را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد-.

اثرات کمبود خواب، کار زیاد و مشکلات در پوست و چشمان ما هویدا می‌شود-.

اخم کردن، خندیدن، ابرو بالا انداختن، جمع کردن گوشه چشم و بسیاری از حالات چهره می‌توانند آثار همیشگی برجای بگذارند-.

نور خورشید و تشعشعات ماورای بنفش آن فیبرهای پیدایش پوست را تخریب نموده و منجر به ضخیم شدن پوست و کاهش مقدار کلاژن آن و در نتیجه چین و چروک پوست و نیز لک‌های تیره می‌شود، بهتر هست در ساعات یک الی ۳ بعدازظهر در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرید و هر موقع از روز که بیشتر از نیم ساعت خارج از منزل هستید از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید-.

می‌توان با استفاده از آب تازه میوه‌جات به صورت ماسک روی پوست، به‌طور طبیعی از اثرات اسیدهای میوه بهره برد علاوه بر این شیر ترش شده کنبع خوب اسید لاکتیک بوده و مالیدن آن روی پوست صورت و تجدید آن هر ۵ دقیقه به مدت ۳۰ دقیقه توصیه می‌شود-.

 • بخور و ماسک

اگر هفته‌ای یک‌بار از بخور گیاهی استفاده کنید مزایای فراوانی دارد، بخور با هر نوع پوستی سازگاری و هماهنگی دارد جهت پوست‌های خشک و حساس، به طراوت و شادابی سلول‌های خشک و بی‌آب آن کمک می  بشود  و جهت پوست‌های چرب و مرکب، موجب نرم شدن جوش‌های سرسیاه یا توده‌های سخت شده چربی پوست می‌شود-.

 • مواد مورد نیاز بخور

مخلوط گیاهان خشک شده زیر ۲ قاشق بزرگ و یک کاسه آب

ـ جهت پوست عادی: اسطوخودوس، مریم گلی

ـ جهت پوست خشک: بابونه و ریحان

ـ جهت پوست چرب یا مرکب: نعناع و پوست لیموترش

 • طرز تهیه

کاسه را از آب داغ پر کرده و گیاهان نامبرده را درون آن بریزید و هم بزنید، چند دقیقه صبر کنید تا دم بکشد حوله بزرگی را روی سر و گردن خویشقرار دهید و روی کاسه خم شوید، چشمان خویشرا ببندید و بگذارید بخور به مدت یک الی ۳ دقیقه روی پوست شما اثر کند-.

سپس دستمال کاغذی پاکیزه و خنکی را با پوست صورت تماس دهید تا خشک  بشود و بعد از مرطوب‌کننده استفاده کنید-.

برای نگهداری از پوست صورت چه کنیم؟

مراقبت از پوست شامل مواردی غیر از تمیز کردن و استفاده از لوسیون بوده و یک امر دائمی هست  نیز شامل داشتن یک رژیم غذایی سالم ، خواب کافی و ورزش و کنترل سطح استرس هست  نوع پوست منحصر به شخص شما ممکن هست درمان های اضافی را نیز تعیین کند ، مانند استفاده از اسکراب های لایه بردار یا ماسک های مرطوب کننده-.

شناخت جنس پوست

۱- پوست خشک

پوست خشک ، پوست پوست، زبر و زمخت هست.

پاک کردن پوست خشک:

اگر پوست شما خشک است، از شوینده هایی که فاقد الکل یا عطر هستند استفاده کنید و صورتتان را به آرامی شستشو داده بعد با مقدار زیادی آب ولرم هم شستشو دهید و از آب داغ استفاده نکنید زیرا سریع تر چربی طبیعی پوست شما را از بین می برد-.

۲- پوست چرب

پوست چرب ، براق و روغنی هست و منفذهای بزرگی دارد-.

پاک کردن پوست چرب:

اگر پوستتان چرب است، از پاک کننده ای فاقد چربی جهت شستن صورتتان استفاده کنید و با مقدار زیادی آب ولرم صورتتان را بشویید-هر بار که صورت خویشرا می شویید بعد از آن می توانید از تونر جهت نگهداری از پوست استفاده کنید- گلیسرول ماده موثره در تونر هست  در اصل ظاهر منافذ را به حداقل می رساند و رطوبت طبیعی پوست شما را به سطح می آورد-.

در صورت امکان هر روز حوله های صورت خویشرا عوض کنید- روغن ، خاک و باکتری ها روی حوله های شما گیر می کنند- ضروری هست که شما این موارد را به خودتان منتقل نکنید-.

۳- پوست حساس

پاک کردن پوست حساس:

اگر پوست شما حساس است، آن را حتما آهسته بشویید و از آب ولرم استفاده کنید ، آن را نمالید و با حوله تمیز خشک کنید-.

سعی کنید از مواردی که دلیل سوزش پوست شما می شوند نظیر محصولاتی که (الکل، صابون، اسید یا عطر ) دارند، استفاده نکنید- و به جای آن از مارک هایی با عناصر ملایم مانند آلوئه ورا،بابونه، چای سبز، پلی فنول و جو استفاده کنید- هرچه عناصر ترکیبی در یک شوینده کم تر باشد پوست شما سالم خواهد بود-.

شناخت جنس محصول

اگر به پوست خویشاهمیت می دهید، محصولاتی را که مارک “ضد جوش” یا “ضد جوش های سرسیاه” را داشته باشند – انتخاب کنید  زیرا احتمال کم تری دارد که این نوع لوازم آکنه ایجاد کنند یا دلیل انسداد منافذ پوست شوند-و به دنبال لوازمی باشید که با استفاده از آب ساخته شده اند نه با چربی-.

نکات بهداشتی آرایش:

-به هیچ وجه از لوازم آرایشی به طور مشترک استفاده نکنید، و هنگامی که در فروشگاه قصد امتحان کردن لوازم را دارید از مواد جدید استفاده کنید، میکرب هایی که توسط افراد دیگر باقی مانده اند ممکن هست شما را مریض کند-.

-تکان یا منحرف شدن ممکن هست دلیل  بشود چشمتان را بخراشید و یا میکروب ها به چشمتان منتقل شوند-.

-برای پاکسازی پوست جهت نگهداری از پوست خویشاز  صابون شخصی که در حمام یا روشویی هست جهت شستن صورتتان استفاده کنید-.

-اگر آرایش کرده اید قبل از بستر صورت خویشرا پاک کنید،پاک نکردن آرایش از صورت می تواند منافذ پوست را مسدود کرده و ایجاد آکنه کند-.

تبلیغات دروغین:

-دیدن پوست بی نقص یک مدل در تبلیغات ممکن هست شما را وادار به خریدن آن محصول کند اما فریب نخورید-.

-هنرمندان گرافیست می توانند به صورت دیجیتالی آن جوش ها و لکه ها را از بین ببرند-.

-ممکن هست متخصصان نورپردازی از سایه روشن جهت نشان دادن بهتر مدل محصولاتشان استفاده کنند-.

مراقبت پوست صورت در مقابل آکنه

آکنه یکی از بارزترین روشهایی هست که در آن استرس معمولاً خویشرا نشان می دهد- گرچه استرس به طور مستقیم دلیل آکنه یا برفک نمی  بشود ، اما به عنوان محرک عواملی که در ایجاد یک شکست نقش دارند ، عمل می کند-.

این امر به دلیل استرس دلیل افزایش بیشتر سطح هورمون کورتیزول می  بشود که می تواند التهاب و تولید سبوم را در پوست افزایش دهد- و دلیل افزایش روغن اضافی و التهاب در پوست شود، که می تواند منافذ پوست را مسدود کرده و دلیل ایجاد باکتری و التهاب بیشتر شود- بهزیستی ذهنی معمولا ابتدا روی پوست منعکسبشود.

چگونه آکنه را درمان کنیم:

-هرگز آکنه ها را دستکاری نکنید- فشار دادن آن ممکن هست عفونت و خراش را در پی داشته باشد-محصولات ضد آکنه را که به صورت لوسیون، کرم، ژل و پد موجود هستند تهیه کنید-.

-افرادی که سیگار می کشند، ترک سیگار نیز یکی از موارد بهبود این بیماری هست.

خطرهای برنزه کردن

ممکن هست به برنزه شدن علاقمند باشید، اما برنزه بودن به معنای پوستی آسیب دیده هست در صورت عدم نگهداری حتی می تواند سلامتی کاربر را به خطر بیندازند- مردم – به ویژه زنان به طور مداوم با استفاده از برخی از روشهای برنزه کننده غیرقانونی   سلامت خویشرا به خطر می اندازند-.

برنزه شدن ظاهری

برای برنزه شدنی بی ضررتر، از محصولات برنزه کننده و بدون نور آفتاب استفاده کنید که دلیل رنگ گرفتن صورتتان می  بشود و در انواع مختلفی مثل لوسیون،اسپری و ماسک عرضهبشود.

برای یک روش سریع از کرم برنزه کننده استفاده کنید- با یک ماسک برنزه باز هم نیاز دارید تا پوستتان را از نور آفتاب محافظت کنید- زیرا فقط کرم پودری هست که ظاهر برنزه زیبایی ایجاد می کند-.

موارد دیگر نگهداری از پوست صورت

-برای سالم نگه داشتن پوستتان، تلاش کنید به جای عادت های بدی مثل کندن خال، زخم یا زگیل، از روش درمانی برداشتن خال و زگیل استفاده کنید- -جوش های صورتتان رابه هیچ عنوان نفشارید چرا که جای زخم از خویشبه جای می گذارد- -اسپری و ژل مو دلیل انسداد منافذ پوست می شوند- -از مواردی که دلیل حساسیت پوستی شما می شوند خودداری کنید مثل هدبند یا کلاهای پشمی- -سیگار نکشید، دلیل زردی پوستبشود استرس مهم ترین عامل در از بین بردن پوست است، آن را از خویشدور کنید- لیزر موهای زائد و برنزه کردن پوست به هیچ عنوان با هم سازگاری ندارند پس دقت کنید و به خویشو پوستتان خیانت نکنید-

۱- ماسک های طبیعی

کارهای روزمره نگهداری از پوست شما ممکن هست فقط از اصول اولیه پاک کننده ، مرطوب کننده و ضد آفتاب باشد اما گاها اوقات هزینه بردن کارها یک گام به جلوتر هست  استفاده منظم از ماسک صورت راهی عالی جهت از بین بردن نگرانی های خاص پوست شما هست.

اگر می خواهید مواد شیمیایی را از پوست خویشدور کنید ، خوش شانس هستید- بسیاری از ماسک های صورت طبیعی وجود دارد که می توانید امتحان کنید و هیچ یک از این موارد دلیل اتلاف وقت در آشپزخانه نمی شود-.

۲- غذا و خواب جهت نگهداری از پوست صورت

یک برنامه غذایی داشته باشید که شامل انواع مختلفی از سبزیجات و میوه ها باشد- سالاد تهیه شده از سبزیجات و میوه های سالم و تازه به از بین بردن سموم بدن کمک می کند-.

برنامه خواب و استراحت شما هم به اندازه برنامه غذاییتان در سلامتی پوست شما مهم هست.

۳- آب جهت نگهداری از پوست صورت

نوشیدن ۶ تا ۸ لیوان آب ممکن هست زیاد به نظر برسد ، اما دلیل می  بشود آبرسانی پوست شما به مقدار کافی انجام  بشود و پوست شما روشن و درخشان به نظر برسد-.

۴- استفاده از سبزیجات

-آنها نه تنها جهت بدن شما مفید هستند ، بلکه جهت پوست شما نیز مفید هستند- آنها پر از ویتامین و آنتی اکسیدان هستند- میوه ها و سبزیجاتی که به ویژه جهت پوست مفید هستند عبارتند از زردآلو ، زغال اخته و فلفل دلمه ای زرد، حاوی آنتی اکسیدان هستند که می توانند به شما در داشتن جوانی کمک کنند-.

-آووکادو ، که به آبرسانی پوست کمک می کند-

-هویج ، که به بهبود چهره کمک می کند-

-کدو تنبل و کیوی ، که به لطافت ، لطافت و جوانی پوست کمک می کند-

-اسفناج ، کلم پیچ و سایر سبزیجات تیره ، سبز و برگ دار-

-گوجه فرنگی ، که به محافظت از پوست شما در برابر آسیب های خورشید کمک می کند-.

برای نگهداری از پوست و داشتن پوستی زیبا چه باید کنیم؟

داشتن پوستی سالم، زیبا و شاداب نقش مهمی در زیبایی و جذابیت چهره دارد و آرزوی هر شخصی هست  اما این آرزو خیلی هم دور از ذهن نیست و با داشتن یک برنامه روتین روزانه نگهداری از پوست به صورت منظم می‌توانید به هدف خویشدست یابید-.

ممکن هست داشتن پوست سالم و زیبا آرزوی هر شخصی باشد و تقریبا می‌توان گفت: هیچ شخصی از روی عمد به پوست خویشآسیب نمی‌رساند- اما هر انسانی ممکن هست با انجام برخی رفتار‌ها و عادات اشتباه، غلط و ناخواسته و نادانسته به پوست خویشصدمه بزند و سبب آسیب و بروز مشکلاتی مانند آکنه، چروک و بسیاری موارد دیگر شود-.

اکثر افراد تصور می‌کنند نگهداری از پوست یک روش ثابت و مشخص دارد اگرچه دنیای بهداشت و زیبایی پوست کاملا پویا و در حال تغییر هست و روش‌های متنوع و جدید نگهداری پوستی هر سال خبر از تکنولوژی‌ها و سبک‌ها جدیدی می‌دهند که دستیابی به زیبایی، جوانی و شادابی پوست را آسان‌تر می‌کنند-.

روتین روزانه نگهداری از پوست

داشتن پوستی سالم، زیبا و شاداب نقش مهمی در زیبایی و جذابیت چهره دارد و آرزوی هر شخصی هست  اما این آرزو خیلی هم دور از ذهن نیست و با داشتن یک برنامه روتین روزانه نگهداری از پوست به صورت منظم می‌توانید به هدف خویشدست پیدا کنید-.

۱- برنامه نگهداری از پوست پس از خواب شبانه

 • صورتتان را بشویید – این مرحله همان شستن عادی روزانه با آب ولرم هست که از کودکی تا حالا انجام داده اید- این کار سبب شادابی و نشاط روحی و تمیز شدن چهره و چشم‌ها از آلودگی‌های معمول می‌شود، نیز صورت شما جهت مراحل بعدی نگهداری از پوست آماده می‌شود-.
 • پاک کننده و مرطوب کننده استفاده کنید – زمانی که صورت تان همچنان مرطوب هست با پاک کننده مناسب که ترجیحا فاقد مواد شیمیایی مضر هست و چربی‌های طبیعی پوست را از بین نمی‌برد (به ویژه اگر پوست خشکی دارید) صورت خویشرا پاک کنید و بعد یکبار آبکشی نمایید- قبل از آن که رطوبت پوست کاملا از بین برود کرم یا سرم مرطوب کننده روزانه خویشرا استفاده کنید، در صورتی که پوست چربی دارید انواع سبک‌تر و اگر پوست خشکی دارید از انواع آب رسان کرم مرطوب کننده در برنامه نگهداری از پوست خویشاستفاده نمایید-.
 • ضد آفتاب بزنید: آفتاب و اشعه‌های مضر ناشی از آن نقش اساسی را در پیری و بیماری‌های پوستی خطرناک ایفا می‌کنند- در نتیجه لازم هست کرم روز یا ضد آفتاب را حتما در برنامه نگهداری از پوست خویشبگنجانید تا از پوست تان در مقابل رادیکال‌های آزاد و اشعه‌های مضر آفتاب به خوبی محافظت کنید- حتی در صورتی که محل زندگی شما آفتاب چندانی ندارد نیز باید از ضد آفتاب استفاده کنید، اما بهتر هست درجه SPF آن را بر اساس شدت تابش آفتاب و مقدار حساسیت پوست خویشبه آفتاب انتخاب کنید-.
 • کرم روزانه خویشرا استفاده کنید – این مرحله بستگی به برنامه آرایشی شما دارد- معمولا کرم‌های ضد آفتاب رنگی و کرم‌های چند کاره می‌توانند جایگزین مناسبی جهت پایه آرایشی باشند-.

۲- برنامه نگهداری از پوست در طول روز

 • مرطوب کننده و ضد آفتاب خویشرا تجدید کنید – بهتر هست هر دو ساعت یکبار ضد آفتاب خویشرا تجدید کنید، زیرا اثر آن پس از مدتی از بین می‌رود و دیگر قدرت حفاظتی خویشرا در مقابل اشعه‌های مضر آفتاب از دست می‌دهد- در صورتی که پوست خشکی دارید، امکان دارد پس از مدتی بعد از استفاده از مرطوب کننده دوباره خشک بشود به همین منظور لازم هست که مرطوب کننده را در فواصل زمانی مشخصی تجدید کنید-.
 • غذای سالم بخورید – در طول روز غذا‌های سالم و طبیعی به ویژه میوه‌ها و سبزیجات را مصرف کنید که حاوی مقدار کافی ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز بدن و و پوست شما هستند تا پوستی سالم‌تر و زیبا‌تر داشته باشید- فست فود‌ها و مواد غذایی فراوری شده حاوی مقادیر زیادی مواد زائد و سمی هستند که وارد کردن آن‌ها به بدن در درجه اول بر روی زیبایی پوست تاثیر می‌گذارد و فرآیند پیری را سرعت می‌بخشد-
 • آب کافی بنوشید – نوشیدن آب کافی علاوه بر تامین رطوبت مورد نیاز پوست در دفع مواد زائد در بدن نیز موثر و مفید هست از همین رو لازم هست که آن را در برنامه نگهداری از پوست خویشبگنجانید-.

۳- برنامه نگهداری از پوست قبل از خواب

 • پوست را پاکسازی کنید – این مسئله که با چه شرایطی به رختخواب می‌روید می‌تواند در زیبایی و سلامت پوست شما تاثیر زیادی داشته باشد- حتما قبل از خواب تمامی مواد آرایشی و سایر مواد را از صورت خویشپاک کنید- این کار را بهتر هست با پاک کننده‌ای که در صبح استفاده می‌کنید انجام دهید بعد صورت را به طور عادی و با آب ولرم بشویید-.
 • مرطوب کننده بزنید – پس از پاک کردن و شستن صورت آن را خشک کنید و بعد از مرطوب کننده استفاده کنید، زیرا خوابیدن با پوست خشک سبب تسریع فرآیند پیری و ایجاد چروک در پوست می‌شود- بنا براین لازم هست که قبل از خواب و پس از پاکسازی پوست از مقدار مناسبی مرطوب کننده استفاده کنید-.
 • کرم شب بزنید: این مرحله جهت تمامی سنین در خانم‌ها ضروری نیست و خانم‌های بالای ۴۵ سال و افرادی که مستعد چروک زودرس هستند می‌توانند قبل از خواب پس از پاکسازی صورت از کرم شب و کرم‌های جوان کننده مخصوص استفاده نمایند-.

برای نگهداری از پوست چه کنیم؟

همه ما به نوعی دوست داریم پوست مان شاداب و با طراوت باشد و از همین رو سعی می‌کنیم از انواع و اقسام روش‌ها و محصولات نگهداری از پوست کمک بگیریم- تعدادی از این روش‌ها شامل موارد زیر می‌شود:.

 • در مصرف کرم ضد آفتاب صرفه جویی نکنید
 • اسفنج و برس‌های آرایشی خویشرا مدام تمیز کنید
 • از سرم‌های پوستی استفاده کنید
 • پوست خویشرا در شرایط مناسب نگه دارید
 • لبنیات را از رژیم غذایی خویشحذف کنید
 • به اندازه کافی بخوابید
 • منافذ باز و ریز پوست را لایه برداری کنید
 • قبل از خواب آرایش تان را پاک کنید
 • از آب گرم یا داغ دوری جویید
 • آب زیاد بنوشید
 • صبحانه غلات بخورید
 • در استفاده از محصولات نگهداری پوست نیز صبور باشید

مراقبت از پوست در فصل تابستان

مراقبت از پوست به ویژه در روز‌های گرم تابستان که امواج فرا بنفش خورشید می‌تواند آثار مخربی بر پوست محافظت نشده بگذارد، اهمیت زیادی دارد-.

قرار گرفتن بلند مدت در معرض اشعه فرابنفش خورشید ممکن هست منجر به ابتلا به آب مراورید شود- بنا به گزارش مؤسسه ملی بینایی National Eye Institute، نزدیک به ۲۰ میلیون آمریکایی بالای ۴۰ سال دچار آب مروارید شده اند- پیری زودرس پوست نیز از دیگر عوارض اشعه فرابنفش خورشید روی پوست هست  طبق ادعا موسسه The National Institute on Aging آمریکا، نور خورشید عامل اصلی چروک، خشکی و لکه‌های پوستی هست.

بهترین راه جلوگیری از بروز این مشکلات چیست؟ زمانی که در طول روز بیرون از خانه هستید از پوست تان در برابر اشعه‌های مضر آفتاب محافظت کنید، حتی در طول روز‌های ابری، این اشعه‌های ناشی از نور آفتاب حتی از ابر، رطوبت و مه عبور می‌کنند- خطر اشعه آفتاب در تمام فصول سال وجود دارد و آسیب ناشی از آن هر ساله نیز بیشتر می‌شود-.

دکتر ران شلتون (Ron Shelton)، عضو آکادمی پوست و جراحی زیبایی آمریکا، دارای بورد تخصصی پوست و استادیار مرکز پزشکی مونت سینای (Mount Sinai) در نیویورک می‌گوید: “حدود ۲۰ درصد از کل زمانی که هر شخص در معرض اشعه‌های مضر آفتاب قرار دارد مربوط به فصل پاییز، زمستان و بهار هست و بدون تردید بیشترین آسیب‌های حاصل از نور خورشید در فصل تابستان اتفاق می‌افتد”-.

بنا براین بهتر هست در فصل تابستان هنگام رفتن به ساحل، فضای باز یا حتی حیاط خانه از پوست خویشدر برابر نور خورشید به خوبی محافظت کنید-.

مواد غذایی مفید جهت پوست

همانطور که می‌دانید تغذیه نقش اساسی در تقویت کلاژن پوست دارد، اما چه رژیم غذایی خاصی می‌تواند سبب افزایش کلاژن پوست و تقویت آن شود- از این رو جهت اینکه بتوانید پوستی زیبا و سالم داشته باشید علاوه بر تغییر سبک زندگی باید رژیم غذایی مناسبی نیز داشته باشید- از همین رو تعدادی از مواد غذایی هستند که بطور طبیعی مئجب تقویت کلاژن پوست می‌شوند و در نهایت دلیل جوان‌تر به نظر رسیدن شخص می‌شوند- تدادی از این مواد غذایی شامل موارد زیر می‌شود:

۱- پروتئین کم چرب

کلاژن فراوان‌ترین نوع پروتئین در بدن است، وظیفه کلاژن عمدتا محافظت از پوست، مو و تقویت و سلامت ناخن‌ها هست  بدن جهت اینکه اطمینان حاصل کند که مقدار کلاژن کافی هست از منابع غذایی به عنوان بلوک‌های ساختمانی جهت افزایش تولید کلاژن استفاده می‌کند- دکتر لیبی میلز (Libby Mills) متخصص تغذیه و سخنگوی آکادمی تغذیه و رژیم غذایی می‌گوید: “پروتئینی که ما مصرف می‌کنیم هنگام هضم به آمینو اسید‌ها تجزیه می‌شود که دوباره به هم متصل شده و پروتئین کلاژن را می‌سازند”- بهتر هست در کنار غذایی که می‌خورید از پروتئین کم چربی مانند سینه مرغ و بوقلمون استفاده کنید-.

۲- نخود سبز

سبزیجات معمولا حاوی بیشترین منابع پروتئینی نیستند به جز اینکه منظور شما نخود سبز سرشار از مواد غذایی باشد که تقریبا هشت گرم در فنجان پروتئین دارد- در صورتی که مزه نخود سبز را به تنهایی نمی‌پسندید، پس بهتر هست مقداری از آن را در سالاد بریزید یا آن را با سبزیجات دیگر مخلوط کنید تا یک پستو عالی درست کنید و همراه با پاستا مصرف کنید-.

۳- کینوا

فقط یک فنجان از این دانه‌های باستانی (کینوا) بیش از هشت گرم پروتئین تامین کننده کلاژن و مقدار اندکی روی دارد، یک ماده معدنی که به تبدیل اسید آمینه به کلاژن کمک می‌کند- میلز می‌گوید: “روی و مس به اسید آمینه پروتئینی کمک می‌کنند تا به کلاژن تبدیل شوند”- بهتر هست از کینوا جهت غلات صبحانه و به صورت پخته شده در سالاد‌ها استفاده کنید-.

۴- فلفل دلمه‌ای

خواص آنتی اکسیدان ویتامین C- یکی از اجزای اساسی تولید کلاژن را تشکیل می‌دهد- فلفل دلمه ای، به ویژه انواع قرمز آن یکی از منابع خوب جهت مصرف روزانه هستند- کلاژن به هیدراته نگهداشتن پوست و انعطاف آن کمک می‌کند، که در نهایت با علائم پیری همچون خطوط ظریف یا چروک‌ها مقابله می‌کند-.

۵- هویج

دکتر میلز می‌گوید: “ما می‌خواهیم کلاژن موجود در پوست  دقیقا همانطوری که باید تولید شود، باشد و ویتامین A- در این مورد نقش مهمی دارد”- هویج منبعی خوب جهت تامین ویتامین A- خوراکی است، می‌توانید آن را به سالاد خویشاضافه کنید یا با نخود پخته (یکی دیگر از منابع خوب پروتئین گیاهی)، ترکیب کنید تا خوراک حمص (hummus) هویج درست کنید-.

۶- گوشت قرمز

دکتر ماریسا موور (Marisa Moore) متخصص تغذیه می‌گوید: “خریدن گوشت‌هایی که قطعات بزرگی دارند مانند گوشت‌های کبابی یا گوشت‌های مخصوص استیک، مقداری کلاژن خوراکی را به صورت طبیعی از طریق غذا به شخص مصرف کننده می‌دهند”-.

۷- صدف

صدف‌ها غنی از مس و مواد معدنی دیگری هستند که نقش اساسی در تولید کلاژن ایفا می‌کنند- دکتر میلز می‌گوید: “این احتمال وجود دارد که به مرور زمان بدن ما نتواند مقادیر زیادی از کلاژن را مانند قدیم تولید کند یا ممکن هست سریع‌تر از قبل تجزیه شود، مصرف مواد غذایی جهت تامین تولید آن می‌تواند به کاهش روند تخریب آن کمک کند”-.

۸- سبزیجات سبز برگ

سبزیجات سبز برگ از جمله اسفناج، کلم کالی، سبزی خردل و برگ چغندر حاوی سه تقویت کننده کلاژن با ویتامین A، ویتامین C- و روی هست  بهتر هست که از این سبزیجات برگ سبز در سالاد ها، اسموتی و انواع سوپ‌ها استفاده کنید- سبزیجات سبز برگ به شدت جهت سلامتی مفید هستند و بهتر هست به عنوان بخش مهمی از تغذیه غذایی باشند-.

۹- دانه‌های چیا

دانه‌های چیا بر خلاف اندازه کوچکی که دارند حاوی مقدار زیادی از پروتئین هستند- از این دانه‌های شگفت انگیز می‌توانید در ماست استفاده کنید یا از آن‌ها در ترافل انرژی زا یا انواع پودینگ یا پارافیت (parfait) استفاده کنید- پارافیت یک دسر خوشمزه اروپایی هست  پارافیت‌های بدون لبنیات در انواع طعم‌ها مانند پودینگ نان موزی، پای سیب و دارچین یا موس نارگیل تمشک که به عنوان دسر‌های فوری شناخته می‌شوند-.

۱۰- زردآلو

این میوه شیرین زرد-نارنجی رنگ سرشار از ویتامین A- هست که یک بلوک سازنده کلاژن هست  سعی کنید از زردآلو‌ها به صورت میان وعده و یا در انواع دسر‌ها و یا اسموتی‌ها استفاده کنید- این میوه خوشمزه تابستانی به دلیل خواص آنتی اکسیدانی که دارد سبب افزایش کلاژن پوست می‌شود-.

۱۱- نخود

این بنشن حاوی مقدار زیادی از اجزایی هست که تولید کلاژن، پروتئین، ویتامین C، ویتامین A، روی و تیامین را تامین می‌کنند- دکتر میلز می‌گوید: تیامین ویتامینی هست که جهت تولید کلاژن زیاد مهم است، زیرا به تجزیه پروتئین کمک می‌کند- ویتامین B- نیز به احیای دوباره پوست و بهبود زخم کمک می‌کند- یکی از روش‌های استفاده از نخود، درست کردن حمص با آن هست که شما را قادر می‌سازد تا آن را با مواد غنی از پروتئین دیگر مانند عدس زرد، ادامامه (سویای نارس) و لوبیای سیاه ترکیب کنید تا طعمی منحصر به شخص جهت حمص بسازید-.

۱۲- آب گوشت

استخوان و غضروف حیواناتی همچون مرغ یا گاو منبع فوق العاده‌ای جهت کلاژن طبیعی هستند- پای مرغ نیز دارای مقدار بالایی از کلاژن حلال هست که بر خلاف سایر بخش‌های مرغ عوارض کمتری جهت بدن دارد- این ماده غذایی سبب افزایش کلاژن پوست و درخشان شدن آن شده و از ایجاد چین و چروک پیشگیری می‌کند-.