چطور یک مد لباس را ایجاد کنیم

آنچه در این مطلب می خوانید

ایجاد مد لباس شکلی از هنر هست که به ساخت لباس و اکسسوری های دیگر اختصاص دارد-.

داشتن ایده و ایجاد خلاقیت، یکی از مهم ترین ابزار بخش هنری هست که سبب ایجاد یک لباس جدیدبشود  در دنیای مد، طرح های جدید، قبل از برش و دوختن به شکل طرح های دستی ارائه می شوند-. ابتدا یک الگو از شکل کلی مدل را به عنوان پایه طرح بکشید، بسیاری از طراحان مد، صدها الگو را تمرین می کنند تا بتوانند موقعیت مورد نظرشان را خلق کنند-.

لازم نیست که یک چهره واقع گرایانه را ترسیم کنید، اما ارائه دادن یک نقاشی سپید جهت نمایش دادن تصاویر انواع لباس، دامن، بلوز، اکسسوری و سایر خلاقیت های شما ضروری هست  اضافه کردن جزئیاتی مانند رنگ، چین های لباس، درزها و دکمه ها به زنده شدن ایده های شما کمک می کنند و طرح اولیه شما را به واقعیت تبدیل می کنند-.

آغاز ایجاد مد لباس

1- ایجاد خویشرا شروع کنید

مواد مورد نیاز خویشرا تهیه کنید- یک مداد سربی سفت و خشک را انتخاب کنید- مداد H بهترین گزینه در ایجاد است، .

چرا که این مداد زیاد کم رنگ و سبک هست و قابلیت پاک شوندگی زیاد بالایی دارد و می توان با آن علامت های ناقص و اشتباه را هنگام ایجاد به آسانی پاک  بشود   علت دیگری که این مداد ها طرفداران زیادی دارند این هست که آن ها را با مواد خاصی می سازند و این ویژگی آن ها را جهت مواردی مانند ایجاد پرکاربرد می کند، چرا که هنگام ایجاد کاغذ را سوراخ نمی کنند، .

دلیل فرورفتگی در کاغذ نمی شوند، هیچ ردی روی آن باقی نمی گذارند و کاغذ را خراب نمی کنند-. این ویژگی به خصوص هنگام اضافه کردن رنگ به تصویر به خوبی حسبشود  یک پاک کن با کیفیت و کاغذ ضخیم از جمله وسایل ضروری طراحان حرفه ای است، پس اگر می خواهید ایجاد شما حرفه ای به نظر برسد، از این وسایل نیز غافل نشوید-.

اگر شما مداد مناسبی در دسترس ندارید، می توانید با یک مداد شماره 2 طرحتان را بکشید؛ فقط توجه داشته باشید که به جای فشار دادن زیاد مداد روی کاغذ، علائم سطحی و سبکی را ایجاد کنید- .

با فشار زیاد قلم روی کاغذ به هیچ عنوان توصیه نمی شود، چرا که در صورت خطا نمی توانید علائم کشیده شده را به خوبی پاک کنید- نیز جهت نشان دادن طرح های لباس خویشبه وسایل رنگی مانند جوهر و یا رنگ ها نیز نیاز دارید-.

2- به ژست های مختلف الگو توجه کنید

به ژست های مختلف الگو خویشفکر کنید و بهترین تصمیم را بگیرید-. مدل ایجاد شما توسط الگو باید طوری رسم  بشود تا طرحتان را به بهترین شکل ممکن نشان دهد و ایجاد شما را خاص و حرفه ای جلوه دهد- می توانید مدل راه رفتن، نشستن، خم شدن و یا حالت های دیگر را طوری ایجاد کنید تا تمام قسمت های مدلتان به خوبی نمایش داده شود- .

الگوهای مختلف را تمرین و امتحان کنید، باید ژست های مختلف را در حالت های مختلف جهت لباس ها و سنین مختلف در نظر بگیرید- به عنوان یک شخص مبتدی ممکن هست بخواهید با رایج ترین ژست ها طرحتان را شروع کنید- .

یکی از این طرح های ساده، یک مدلی را نشان می دهد که روی سکوی نمایش مدل ها، ایستاده و یا در حال حرکت هست  این یکی از ساده ترین الگوها هست که به شما این امکان را می دهد تا جزئیات و تمام زوایای طرحتان را به بهترین نحو نشان دهید-.

از آن جایی که می خواهید ایجاد مد لباس خویشرا طوری نمایش دهید تا حرفه ای و جذاب به نظر برسند، زیاد مهم است که الگوها را دقیق، متناسب و به طرز ماهرانه ای ترسیم کنید تا مانند طراحان حرفه ای به نظر برسید و بتوانید مدل خویشرا به وضوح به نمایش بگذارید-.

همان طور که پیش از این نیز اشاره شد بسیاری از طراحان جهت به دست آوردن مهارت کافی و تکمیل توانایی خویشبارها و بارها تمرین می کنند، پس شماهم نباید با چند بار تمرین کردن دلسرد شوید، آنقدر تمرین کنید تا مهارت لازم را پیدا کنید-.

3- روش های مختلف جهت ایجاد الگو

روش های متفاوتی را جهت ایجاد الگوها در نظر بگیرید- خیلی خوب و حرفه ای هست که الگو مدل ها را خودتان بکشید، چرا که این امکان را به شما می دهد تا یک مدل را با نسبت های دقیق مورد دلخواه خویشایجاد کنید،.

اما اگر می خواهید این مرحله از کار را خودتان انجام ندهید، میانبرهایی وجود دارد تا مستقیم به الگو های لباس دسترسی پیدا کنید-.

شما می توانید الگو را به صورت آنلاین دانلود کنید، جایی که الگوهای مختلف در طیف وسیعی از اشکال و اندازه ها وجود دارند، جهت نمونه می توانید یک الگو به شکل یک کودک، یک مرد، یک زن ریزه اندام و یا … را دانلود کنید-.

و یا می توانید با کپی کردن طرح کلی یک مدل از آگهی مجله و یا تصاویر دیگر، یک الگو درست کنید-.

کافی هست یک تکه کاغذ ردیابی (کاغذ پوستی- نوعی کاغذ جهت کشیدن الگو) را روی مدلی که دوست دارید قرار دهید و به آرامی یک طرح کلی ایجاد کنید-.

رسم یک الگو

1- ترسیم خط تراز

خط تراز (تعادل) را رسم کنید- این اولین خط در طرح شماست و باید در رسم آن دقت کنید، خط تراز مرکز ثقل مدل شما را نشان می دهد- .

آن را از بالای سر تا نوک انگشتتان، در امتداد ستون فقرات خویشبکشید- حال جهت نشان دادن سر، یک بیضی بکشید- این پایه و اساس الگو شماست و از این طریق می توان یک نقشه دقیق و متناسب را ایجاد  بشود   شما می توانید الگو را به عنوان اسکلت مدل فرض کنید- در نتیجه طرح اصلی خویشرا خلق کنید و در مورد آنچه می خواهید ایجاد کنید فکر کنید-.

خط تعادل باید یک خط عمودی مستقیم باشید، حتی اگر می خواهید مدل در موقعیتی به جایی تکیه داده باشد-.

به عنوان نمونه اگر می خواهید مدلی ایجاد کنید که کمی به سمت چپ متمایل شده است، باز هم باید یک خط تعادل مستقیم و عمودی در وسط صفحه رسم کنید، به این صورت که خط باید از بالای سر مدل تا زمینی که روی آن قرار دارد گسترش یابد-.

توجه داشته باشید که هنگام ایجاد لباس ، لازم نیست که به خلق یک مدل متناسب بپردازید؛ چرا که این لباس هست که به نمایش گذاشته می  بشود و مورد نقد و چک قرار می گیرد، بنابراین مهارت شما در ایجاد چهره اهمیتی ندارد-. در مورد ایجاد یک مدل دقیق و بی نقص و اضافه کردن جزئیات به چهره مدل خویشبیش از حد نگران نباشید و روی مسائل مهم تمرکز کنید تا بتوانید در نهایت لباسی زیبا و جذاب را به نمایش بگذارید-.

2- ابتدا از ایجاد لگن شروع کنید

ابتدا ایجاد ناحیه لگن را شروع کنید- در زیر وسط خط تعادل، دقیقا جایی که لگن به طور طبیعی روی بدن قرار می گیرد، مربعی با اضلاع مساوی رسم کنید- اندازه مربع را با توجه به گسترده بودن مدل خویشانتخاب کنید- یک مدل لاغرتر از مربع کوچکتری نسبت به یک مدل بزرگتر برخوردار هست.

ابتدا ژست مورد نظر خویشرا انتخاب کنید و بر اساس طرحتان، مربع لگن را به سمت چپ و یا راست متمایل کنید- .

به عنوان نمونه اگر می خواهید مدلتان به سمت چپ متمایل باشد، باید مربع لگن را کمی به سمت چپ بچرخانید و اگر می خواهید یک مدل ایستاده معمولی داشته باشید، کافی هست مربع را بدون هیچ زاویه کجی و به صورت قائم رسم کنید-.

3- ایجاد بدن و شانه ها

در این مرحله بدن و شانه ها را بکشید- خطوط بدن را از دو گوشه مربع لگن به سمت بالا رسم کنید- این دو خط در قسمت کمر باید دارای قوسی به داخل باشند، همانطور که در بدن واقعی انسان وجود دارند- عرض شانه باید به اندازه عرض بالای لگن باشد-.

بعد از اتمام کار، نیم تنه الگوی شما باید مانند یک نیم تنه طبیعی که روی بدن واقعی می بینید به نظر برسد- جهت درک این مطلب می توانید به مدل های موجود در مجلات و یا تبلیغات مراجعه کنید- .

این تصاویر در رسم الگوی طبیعی تر کمک زیادی می کنند و نیز دقت شما را نیز بالاتر می برند- توجه کنید که دور کمر از قسمت پایین بدن و باسن کوچکتر هست.

در الگوها مرسوم هست که شانه و باسن را در جهت مخالف یکدیگر رسم می کنند-.

این موقعیت را ” کنتراپستو” (contrapposto) می نامند، حالت ایستایی نامتقارنی که بخشی از اندام انسان، به سمت دیگر متمایل باشد و وزن بدن به جای هر دو پا، روی یک پا قرار گیرد؛ این موقعیت احساس حرکت را به وجود می آورد- نیز کمر را به عنوان یک خط افقی بکشید که کوتاهتر از خط شانه و باسن باشد-.

در هنگام ایجاد الگو، به خطوط منحنی بدن توجه ویژه ای داشته باشید، چرا که این زوایا و خط ها در ایجاد شکل طبیعی بدن زیاد مهم هستند-.

4- رسم کردن سر و گردن در الگو

در این مرحله باید سر و گردن الگوی خویشرا رسم کنید-.

عرض گردن مدل باید یک سوم عرض شانه ها و نیمی از طول یک سر باشد- پس از رسم کردن گردن، سر را طوری رسم کنید تا با بدن تناسب و همخوانی داشته باشد- هرچه سر در الگو بزرگتر باشد، تصویر مدل شما جوان تر به نظر می رسد-.

شما حتی می توانید جهت نشان دادن بهتر سر و صورت، بیضی اولیه ای که رسم کرده بودید را پاک کنید و سر را با اندازه ای متناسب تر رسم کنید- سر را با توجه به ژستی که انتخاب کرده اید ایجاد کنید تا مدل شما طبیعی تر به نظر برسد-.

انتخاب ژست مدلتان زیاد اهمیت دارد، چرا که با توجه به ژست مدلتان می توانید سر را کمی به سمت بالا، پایین، چپ و یا راست بچرخانید- دقت کردن در رسم تمام قسمت های بدن در الگو زیاد اهمیت دارد، چرا که با دقیق کشیدن تمام قسمت ها و تناسب اعضا با یکدیگر، در نهایت یک مدل طبیعی خواهید داشت و ایجاد شما زیاد حرفه ای جلوه می کند-.

5- رسم ران ها و ساق ها در الگو

در این مرحله شما باید پاها را ایجاد کنید- پاها باید طولانی ترین قسمت بدن باشند، در مجموع طول ران و ساق باید 4 برابر طول سر مدلتان باشد-.

پاها نیز به دو قسمت ران ها (از پایین لگن تا بالای زانوها) و ماهیچه ساق پا ( از زیر زانو تا ابتدای مچ پا) تقسیم می شوند- به خاطر داشته باشید که طراحان حرفه ای مد، جهت اغراق کردن در قد مدل، معمولا پاها را نسبت به بدن کشیده تر رسم می کنند-.

6- قسمت عرض بالای هر ران

تقریبا باید به اندازه عرض سر باشد و بعد به شکل مخروطی به سمت پایین و تا سر زانوها کشیده می  بشود و به همین ترتیب دوباره از زانو تا ساق مخروط دیگری به همان اندازه ران تا زانو رسم کنید- هر مچ پا هم تقریبا یک چهارم عرض سر هست.

7- کشیدن پاها و بازوها در الگو

الگو خویشرا با پاها و بازوها تمام کنید- پاها نسبتا باریک هستند- طول پاها تقریبا با طول سر برابر است، آن ها را به صورت باریک و مثلثی رسم کنید-.

بازوها را هم مانند پاها به صورت مخروطی رسم کنید، به طوری که از بالا به سمت مچ دست باریک تر شوند- آنها را به نسبت بالا تنه، از بازوهای یک شخص واقعی بلند تر رسم کنید، چرا که بلند کشیدن بازوها جلوه زیباتری به مدل می بخشد و در آخر دست و انگشتان را به الگو اضافه کنید-.

قوانین ساده ایجاد و دکوراسیون داخلی که باید بدانید

ایجاد و دکوراسیون داخلی خانه هنری هست که می تواند دو اثر متفاوت را به دنبال داشته باشد- این فرایند هم می تواند موجب بروز سردرگمی، نامتعادلی و گیجی  بشود و هم می تواند حس آرامش و یکپارچگی و تعادل را القا کند-.

اما قطعا هیچ کس دوست ندارد در فضایی بماند که نمی تواند آرامش و شادی لازم را القا کند-.

خصوصا که هدف اصلی از ایجاد و دکوراسیون داخلی هر خانه ای دستیابی به نقطه آرامش و زیبایی مطلق هست.

هدف این هست که خانه به مکانی جهت دور شدن از استرس و دریافت حس شادی و خشنودی تبدیل شود-.

برقراری تعادل، نظم و هماهنگی در دکوراسیون داخلی

این مورد اهمیت نحوه اجرای یک طرح و ایده های پیاده شده در دیزاین فضا را دو چندان می کند- برقراری تعادل، نظم و هماهنگی و انسجام تمام چیزی هست که یک طراح حرفه ای می تواند با ایده پردازی و پیاده سازی طرح خویشبه یک فضا بدهد-.

قوانین ایجاد و دکوراسیون داخلی خانه

اما مهم توجه کردن به مواردی هست که در مقدار موفقیت یک طرح و دکوراسیون داخلی موثر خواهد بود-  به نوعی می توان گفت یک ایجاد و دکوراسیون خانه زمانی موفق خواهد شد که در آن از یک سری قوانین ساده و در عین حال مهم پیروی شود-.

رعایت قوانین ساده ایجاد و دکوراسیون داخلی خانه می تواند تعیین کند که تا چه مقدار یک ایده موفق هست و تا چه مقدار اجرا کننده آن ایجاد حرفه ای و کار بلد هست.

این قوانین چندان پیچیده نیستند- یک سری قانون عمومی ولی مهم که دنبال کردن آن ها جهت دستیابی به آن چه که در نهایت به دنبال آن هستیم، اهمیت دارد- .

در ادامه به چک این قوانین ساده ولی مهم خواهیم پرداخت-.

قوانین ساده ایجاد و دکوراسیون داخلی به چه مواردی مربوط می شود؟

پیش از آن که به جزئیات این قوانین بپردازیم و آن ها را به صورت جدا جدا و دقیق تر چک کنیم، بهتر هست بدانیم این قوانین به چه مواردی مربوط

بشود.

در پاسخ باید گفت  در حقیقت این قانون ها مربوط به هر عنصر و اصلی هست که در روند یک ایجاد باید به آن ها توجه  بشود.

قانون های مربوط به رعایت نکات رنگ آمیزی، نحوه استفاده از ترکیب رنگ ها و پالت های رنگی، نکات چیدمان وسایل متناسب با ابعاد و سایز فضایی که در دسترس است، نحوه پیاده کردن الگو ها، بافت ها و اشکال، استفاده از اصول ایجاد تعادل و تقارن در فضا، نوع وسایلی که با توجه به سبک باید انتخاب  بشود  و مواردی از این قبیل همگی از جمله مواردی هست که تشکیل دهنده قوانین ساده ایجاد و دکوراسیون داخلی هست.

قوانین مربوط به استفاده از رنگ ها در فضا

یکی از مهم ترین قوانین مربوط به نحوه استفاده از رنگ ها و پالت های رنگی، پیروی کردن از قانون 60، 30، 10 هست  این یکی از اساسی ترین مواردی هست که خصوصا در اصول ایجاد و دکوراسیون کلاسیک مورد استفاده قرار می گیرد-.

این قانون به ایجاد یک پالت رنگی متناسب در فضا کمک خواهد  بشود   این قانون  در حقیقت بیان می  بشود  که 60 درصد از فضای یک اتاق را باید یک رنگ غالب تشکیل دهد-.

30 درصد از آن را باید به یک رنگ یا بافت ثانویه نسبت داد و در نهایت تنها به مقدار ده درصد از یک رنگ مکمل استفاده  بشود.

برای پیاده سازی آن تنها باید یک رنگ زمینه ای را به عنوان رنگ اصلی انتخاب  بشود  و کل پس زمینه فضا را به آن رنگ تعلق داد-.

جهت نمونه می توانید از رنگ طوسی یا خاکستری به عنوان رنگ اصلی پس زمینه استفاده کنید-.

استفاده از رنگ ثانویه

در مرحله دوم از یک رنگ ثانویه در فضا به مقدار 30 درصد استفاده می کنید- این رنگ دوم  در حقیقت از رنگ اصلی زمینه پشتیبانی خواهد  بشود

و این رنگ دوم باید به قدر کافی با رنگ اصلی تفاوت داشته باشد تا حس تنوع و سرزندگی را در فضا ایجاد کند-.

-هشت نکته استفاده ی جهت افراد مبتدی در حرفه ایجاد جواهرات

تاکنون جهت شما هم پیش آمده که بعد از عبور از یک مغازه جواهر سازی این ایده به ذهن تان خطور کند که چطور می توان طراح جواهرات خویشبود؟

دنیای زیبای جواهرات، راه های زیادی را پیش روی افرادی که به این حرفه علاقه دارند، قرار داده هست.

تصور کنید گردنبند زیبایی که بر گردن شما است، چیزی باشد که از ذهن و خلاقیت خویششما برگرفته شده و همان چیزی هست که همیشه در تصور تان بوده هست.

بنابراین ایجاد جواهراتی و زیورآلاتی که بر تن می کنید، تنها یک تفریح و کار سرگرم کننده نیست، این کار به شما این امکان را می دهد تا چیزی را استفاده کنید که خودتان خالق آن بوده اید-.

حرفه ایجاد جواهرات

اما در این خصوص، بسیاری از افراد نمی دانند که دقیقا از کجا باید شروع کنند و جهت ابتدای مسیر خود، به چه توصیه هایی نیاز دارند-.

در این جا می خواهیم به شما هشت نکته ساده و استفاده ی را ارائه دهیم که می تواند به شما به عنوان یک شخص مبتدی در حرفه ایجاد جواهرات کمک کند-.

اول از همه نوع جواهراتی را که به آن علاقه دارید را مشخص کنید

در شروع کار، تصمیم گیری جهت این که از کجا و با چه نوع جواهراتی باید شروع کنید، می تواند زیاد گیج کننده باشد، چرا که در این خصوص طیف گسترده ای از گزینه ها پیش روی شما قرار دارد-.

برای آسان تر کردن کار، بهتر هست در قدم اول مشخص کنید که به چه مدل جواهراتی بیش تر علاقه دارید و تمایل به یادگیری نحوه ایجاد آن ها دارید-.

انواع جواهرات و سبک های ایجاد آن

در این میان، ممکن هست تمایل شما به ایجاد جواهراتی پر زرق و برق و نگین دار باشد-.

در مقابل ممکن هست بیش تر به ایجاد طلا و زیور آلات زیاد ساده و بدون سنگ علاقه مند باشید-.

علاوه بر این، برخی نیز تمایل به ایجاد زیورآلاتی ترکیبی هستند که از ترکیب چرم، طلا، سنگ و متریالی از این دست جهت ساخت آن ها استفادهبشود

بنابراین با انتخاب طیف جواهرات و زیوآلاتی که تمایل به ایجاد آن ها دارید، می توانید قدم اول را جهت یادگیری حرفه ایجاد جواهرات بردارید-.

در این مسیر اگر از یک مرکز آموزشی حرفه ای کمک بگیرید، می تواند در قدم های ابتدایی به شما کمک زیادی کرده و در مراحل بعدی نیز با شما همراه باشد-.

در خصوص مهارت های ساده و اولیه تحقیق کنید

هر حرفه ای و هر کاری را که بخواهید شروع کنید، قطعا به یکسری مهارت های اولیه نیاز دارید-.

در خصوص این حرفه نیز بهتر هست ابتدا کمی در خصوص نحوه کار، تکنیک های مورد استفاده و مهارت های پایه ای مورد نیاز اطلاعات لازم را کسب کنید-.

برای این منظور می توانید از کتاب های متعددی که در خصوص حرفه ایجاد جواهرات وجود دارند، کمک بگیرید-

علاوه بر این، سایت های معتبر، دوره های مقدماتی آنلاین و مقاله های متعددی که در این خصوص وجود دارند نیز می توانند به شما اطلاعات پایه ای را ارائه دهند-.

از ابزار های با کیفیت استفاده کنید

اگر در شروع کار خویش هستید، حتما از ابزار ها و وسایل حرفه ای با کیفیت مختص ایجاد جواهرات استفاده کنید-.

برخی این تصور اشتباه را دارند که در دوره های ابتدایی یادگیری یک حرفه، نیازی به استفاده از ابزار های با کیفیت وجود ندارد-.

اما باید این موضوع را خاطر نشان  بشود  که  در حقیقت استفاده از ابزار های با کیفیت جهت یادگیری هر حرفه ای، از همان ابتدای مراحل یادگیری از مهم ترین نکات هست و تاثیر زیادی روی مقدار پیشرفت، حفظ علاقه و پشتکار در ادامه کار و مقدار موفقیت شما خواهد داشت-.

برای شروع، اصطلاحات مربوط به حرفه ایجاد جواهرات را بیاموزید

نکته مهم دیگری که جهت افراد مبتدی و در ابتدای این مسیر توصیه می شود، این هست که از اصطلاحات مختلفی که در این رشته وجود دارد، آگاهی پیدا کند- هر رشته و تخصصی، یکسری لغات و اصطلاحات تخصصی دارد-.

با یک جست و جوی ساده و چک برخی از این اصطلاحات زیاد رایج در این حرفه، می توانید راه را جهت خویشآسان تر کنید-.

به این ترتیب در هنگام شروع یادگیری، خرید لوازم و ابزار مورد نیاز و پیشروی در این مسیر، جلو افتاده و دچار سردرگمی های معمول نمی شوید-.

سایت ها و ترند های روز را دنبال کنید

برای درک بهتر حرفه ایجاد جواهرات و آشنایی بیش تر با اصطلاحات و ماهیت این کار، می توانید از افرادی در این خصوص کمک بگیرید یا حتی بهتر هست از نزدیک با یک تیم ایجاد و ساخت جواهر و زیور آلات ملاقات کنید-.

و که کتاب ها و سایت های تخصصی نیز می توانند در این خصوص به شما کمک کنند-.

در این مسیر نیز می توانید با دنبال کردن سایت های درجه یک جهانی در این زمینه، با ترند های روز بیش تر آشنا شده و از رویکرد های جدیدی که در خصوص حرفه ایجاد جواهرات وجود دارد، مطلع شوید.

به این ترتیب همزمان با شروع یادگیری و پیشرفت در طول دوره آموزشی، با جدیدترین ترند ها و رویکرد ها آشنا شده و می توانید از آن ها الهام بگیرید.