آیا داشتن پوست چرب از پیری پوست جلوگیری می‌کند؟

آنچه در این مطلب می خوانید

پوست صورت و بدن از نظر ساختار و جنس، در افراد مختلف، متفاوت هست . بعضی از افراد پوست چربی دارند، برخی دیگر پوستشان خشک هست و.  و انواع دیگری از پوست هم وجود دارد که موضوع بحث ما نیست-. آنچه در این مقاله به چک آن خواهیم پرداخت این هست که آیا پوست چرب دیرتر دچار پیری خواهد شد؟!.

مشکلات پوست چرب

جدا از بحث پیری پوست، افرادی که پوستی چرب دارند با عوارضی مانند باز بودن بیش از حد منافذ، براق بودن پوست و اغلب مستعد ایجاد آکنه و جوش مواجه هستند. با این وجود طبق باور عامه، افرادی که پوست چرب دارند با وجود مشکلاتی که در این نوع پوست وجود دارد؛ پیری و چین و چروک دیرتر به سراغ آنها خواهد آمد. آیا چنین چیزی واقعیت دارد؟

پاسخ کوتاه و مختصر به این سوال آن هست .که پوست چرب هم پیر می‌شود. ولی پیری در این نوع پوست مختص خودش هست.

پیری پوست با چه علائمی همراه است؟

روند پیری در پوست با علائم و نشانه‌های زیادی همراه هست .که یکی از آنها ایجاد چین و چروک می‌باشد؛ اگرچه اغلب یکی از مهمترین آنها محسوب بشود  .دیگر نشانه‌های پیری پوست عبارتند از:

 • تغییرات رنگدانه‌ای
 • نازک شدن پوست
 • افتادگی پوست
 • کاهش استحکام و خاصیت کشسانی پوست

همه علائم عنوان شده، بسته به ژنتیک و مقدار نگهداری از پوست، با افزایش سن ایجاد می‌شوند.زیرا الیاف کلاژن و الاستین که وظیفه پشتیبانی و حفظ ساختار پوست را بر عهده دارند؛ با تغییرات سنی پوست، تجزیه شده و از بین می‌روند- نیز دلیل ایجاد چین و چروک خشکی یا چربی پوست نیست، بلکه تغییرات ساختاری پوست و کاهش کلاژن سازی، موجب پیدایش این خطوط می‌شود-. به بیان ساده تر پیری پوست متاثر از نوع پوست نیست. بلکه عواملی مانند افزایش سن، سبک زندگی، حالت و حرکات تکراری صورت، نیروی کشش جاذبه و به عنوان عاملی تاثیرگذار، آسیب‌های ناشی از نور خورشید هست. که در این امر دخالت مستقیم دارد-.

تفاوت پوست چرب و خشک در ایجاد چین و چروک‌ها

از نظر ژنتیکی، پوست خشک باریک تر، با منافذ کوچکتر و با ظاهری نرم و صاف دیده می‌شود-. به همین دلیل خطوط و چین و چروک ها اغراق آمیزتر به نظر می رسن.د- در صورتی که پوست چرب منافذ بزرگتری دارد و ضخیم تر به نظر می‌رسد.- به همین جهت چین و چروک ها کمتر به چشم می‌آیند-. در مورد خطوط ناحیه چشم، نوع پوست واقعاً مهم نیست.- در مطالعه 2015 در مورد چین و چروک های پوستی، نتایج نشان داد که چربی پوست با خطوط پا کلاغی کنار چشم ارتباط ندارد، و این خطوط بدون توجه به نوع پوست ایجاد می شوند-.

پیشگیری از پیری پوست

بهترین کارهایی که می توانید. جهت کاهش سرعت پیری پوست در هر نوع پوستی انجام دهید؛ آن هست. که حتما از ضدآفتاب استفاده کنید، سیگار نکشید، رژیم غذایی سالم و خواب کافی داشته باشید. ضمن اینکه مراقبتهای مناسب پوست خویشرا نیز فراموش نکنید.  و جهت چین و چروک های عمیقی که در نیمه تحتانی صورت ایجاد می شوند، نگهداری موضعی از پوست تفاوت عمده ای ایجاد نمی کند ، زیرا علت این خطوط عمدتا حرکات عضلانی صورت هست. اما اگر به دنبال درمان چین و چروک‌ها هستید، انواع پرکننده ها مانند تزریق ژل ، و برخی روشهای لیزر جوانسازی مانند آر اف فرکشنال می توانند به شما کمک کنند.

-روش‌های پاکسازی پوست

1- پاکسازی پوست با صابون‌های پاک کننده

برای کسانی که پوست خشک دارند، روزی یک‌بار و جهت کسانی که پوست چرب دارند، 2 تا 3 بار در روز توصیه می‌شود. اما صابون باید کاملاً شسته شود؛ به طوری که برخی از متخصص‌های پوست و زیبایی جهت پاک کردن صابون، 20 تا 30 بار آبکشی را لازم می‌دانند.

2- پاکسازی پوست صورت با بخور

بخور به پاکسازی و شفاف‌سازی پوست کمک می‌کند. یکی از روش‌های سالم جهت پاکسازی پوست صورت، پاکسازی پوست با بخور هست. بخور می‌تواند به صورت ساده یا همراه با عصاره های گیاهی باشد.که طول آن منافذ پوست باز و به صورت سطحی و عمقی پاک می‌شود-.

بخور علاوه بر پاکسازی پوست صورت و مرطوب شدن پوست، دلیل روشن شدن و شادابی پوست نیز می‌شود-.

3- پاکسازی پوست با پاک کننده‌های طبیعی و مغذی پوست

برای پوست‌های چرب و معمولی، سیب زمینی خام توصیه می‌شود.- اگر شما دارای پوست چرب یا معمولی هستید، آب سیب زمینی را بگیرید .و با آب پوستتان را تمیز کنید- در ضمن سیب زمینی خام در درمان اگزما نیز موثر هست.

4- پاکسازی پوست با ماست و نمک

پاک کننده‌ی دیگر جهت پوست‌های چرب، پاکسازی پوست با ماست و کمی نمک هست . به این ترتیب که دو قاشق غذاخوری ماست را با یک سوم قاشق چای خوری نمک مخلوط کنید،سپس به روی پوست مالیده، به آرامی ماساژ دهید و با آب نیمگرم بشویید-.

5- پاکسازی پوست با صابون‌های گیاهی و گلیسیرین‌دار

اگر دارای پوست خشک هستید، جهت پاک کردن پوست‌تان از صابون‌های گیاهی و گلیسیرین‌دار استفاده کنید-.

6- پاکسازی پوست با سبوس گندم و بلغور جو دو سر

از دیگر پاک کننده‌های خانگی پوست می‌توان از سبوس گندم و بلغور جو دو سر نام برد- به این ترتیب که مقداری پودر سبوس گندم و بلغور جو دو سر را در مخلوط کرده، خمیر به دست آمده را روی پوست بمالید.و به آرامی ماساژ دهید- بعد با آب نیمگرم صورت خویشرا بشویید-.

7- پاکسازی پوست با عسل

عسل را روی منطقه‌ی آسیب‌دیده‌ی پوست بمالید.- آن را ماساژ داده .و بگذارید .چند دقیقه بماند- بعد آن را با آب ولرم بشویید- این کار دو یا سه بار در هفته انجام دهید .تا از مسدود‌شدن منافذ پوست جلوگیری شود-.

8- پاکسازی صورت با ماسک سپیده تخم مرغ

برای تهیه ماسک سپیده تخم مرغ ابتدا سپیده‌ی تخم‌مرغ را هم‌بزنید تا کف کند.- آن را به مدت 5 دقیقه در یخچال قرار بدهید و بعد با آب نصفِ لیمو ترکیب کنید.- این ترکیب را روی صورت خویشقرار دهی.د و بگذارید .حدود 10 دقیقه روی پوست‌تان بماند و خشک شود- بعد آن را با آب ولرم بشویید.- این ماسک را یک یا دو بار در هفته استفاده کنید-.

9- پاکسازی صورت با لیمو

آب لیموی تازه را گرفته و روی پوست بمالی. و به مدت 5 الی 10 دقیقه به‌آرامی صورت خویشرا ماساژ دهید-. بعد آن را با آب ولرم بشویید، صورت خویشرا خشک کنید و از یک مرطوب‌کننده ملایم استفاده کنید.- این کار را یک‌روز‌درمیان انجام بدهید-.

مراحل پاکسازی صورت

بطور کلی شما در 7 مرحله باید پاکسازی صورت را انجام دهید:

1-         تمیز کردن صورت؛

2-         استفاده از تونیک؛

3-         لایه برداری؛

4-         ماساژ صورت؛

5-         بخور سرد؛

6-         استفاده از ماسک؛

7-         استفاده از مرطوب کننده-

همچنین پاکسازی را می‌توانید در سه بازه زمانی انجام دهید:

1-         پاکسازی روزانه؛

2-         پاکسازی هفتگی؛

3-         پاکسازی ماهیانه؛

پاکسازی روزانه که بسته به پوست شخص می‌تواند. در پوست‌های چرب 2 بار در روز صبح و شب و در پوست‌های خشک و مختلط یکبار شب به شب انجام شود.- جهت پاکسازی پوست . مواد لازم بسته به نوع پوست می‌توان از شیر پاک کن محلول‌های با پایه آب (تونر) و شوینده‌های غیر صابونی مانند ژل‌های شستشو و پن های شستشو استفاده  بشود.

فراموش نکنید که استفاده از مرطوب کننده. بعد از پاکسازی همیشه لازم هست. این مرطوب کننده. در افراد جوان باید صرفاً جهت آبرسانی به پوست در افراد مسن حاوی مواد تغذیه کننده و ضد چروک نیز باشد.- توجه کنید .که همواره از شوینده پاک کننده و مرطوب‌کننده‌های مناسب پوست خویشاستفاده کنید-.

پاکسازی هفتگی که معمولا بعد از حمام باید انجام شود.- شامل استفاده از لایه‌بردارهای مکانیکی (اسکراب) و استفاده از ماسک صورت می‌باشد-. اسکراب با توجه به نوع پوست می‌تواند. حاوی مواد لایه‌بردار قوی یا دانه‌های ریز و نسبتاً زبر مانند جهت پاکسازی پوست و یا جهت پوست‌های خشک صرفاً ژل‌های ملایم باشد-.

اسکراب کردن یا لایه برداری پوست بعد از حمام می‌تواند جهت پاکسازی پوست‌های پیر و مرده را از سطح پوست باشد. و ظاهر تمیز و جوان به پوست بدهد-. آلودگی‌های عمقی پوست پاک شده و چروک‌های ریز و سطحی برطرف می‌شوند-.

پاکسازی پوست خشک

برای پاکسازی پوست خشک می‌توان از ماسک الوئورا و ماسک عسل استفاده  بشود.  این دو ماده آب‌رسان زیاد قوی جهت پوست‎‌ خشک می‌باشند. ماسک دیگر جهت پوست خشک ماسک آب لیمو با شکر هست. و مانند یک اسکراب عمل می  بشود . که دلیل شادابی پوست خشک می‌شود-.

اشتباهات رایج در پاکسازی صورت

در پاکسازی پوست صورت اشتباهات رایجی وجود دارد. که ممکن هست .به نظر نیایند ولی همواره بیشتر افراد آن را مرتکب می‌شوند .و توجهی به آن‌ها ندارند- برخی اشتباهات رایج در پاکسازی صورت:

 • قبل از پاکسازی و شستشوی دست‌هایتان را نمی‌شویید-
 • آرایش صورتتان را قبل از پاکسازی پاک نمی‌کنید-
 • از پاک کننده‌های نامناسب استفاده می‌کنید-
 • از آب داغ استفاده می‌کنید-
 • بیش از حد لایه برداری می‌کنید-
 • صورتتان را با حوله مالش می‌دهید-
 • به رطوبت پوستتان توجه نمی‌کنید-

همه‌ی ما روش‌های مخصوص به خودمان را جهت پاکسازی پوست داریم .و آن را به دیگر روش‎ها ترجیح می‌دهیم. زیاد خوب، این موضوع هیچ اشکالی ندارد! اگر روشتان جهت شما به خوبی عمل می  بشود . و نتیجه‌ی درستی از آن گرفته‌اید، کارتان را ادامه دهید.

اما اگر هرکدام از اشتباهات رایج را مرتکب می‌شوید، این را بدانید. که به مرور در حال آسیب زدن به پوست‌تان هستی.د تا اینکه بخواهید کار مفیدی انجام دهید. این آسیب‌ها شامل جوش، سوزش، خشکی پوست و چربی اضافی می‌شود.نترسید! ترفندهای ساده‌ی کوچکی جهت پاکسازی پوست وجود دارد .که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم، اگر به طور مداوم انجام شوند می‌توانند پاسخگوی مشکلات مراقبت‌های پوستی شما باشند-.

چین و چروک های دور و زیر چشم چطور درمان میشوند؟

خطوط پنجه کلاغی به خطوط ریزی گفته می‌شود .که در گوشه‌های چشم‌ها شکل می‌گیرند و یکی از اولین علائم پیری بر روی صورت می‌باشند. این چین و چروک‌ها دینامیک می‌باشند. یعنی هنگام انقباض عضلات صورت مثلاً در هنگام تنگ کردن چشم‌ها یا خندیدن بیشتر قابل ملاحظه هستند. علاوه بر این خطوط در کناره های بیرونی چشم، زیر چشم نیز مستعد ایجاد چین و چروک می‌باشد-.

از آنجایی که چین و چروک دور چشم با افزایش سن بیشتر می‌شوند، بسیاری از مردان و زنان می‌خواهند که به طریقی آنها را برطرف کنند. و به ظاهری جوان‌تر و شاداب‌تر دست یابند.

در ادامه این مطلب علل ایجاد چین و چروک در اطراف چشم چک می‌شود و روشهای از بین بردن این خطوط نیز معرفی می‌گردد.

علل ایجاد چین و چروک دور چشم

عوامل متعددی در پیدایش خطوط و چین و چروک های اطارف چشم دخیل هستند. که برخی از آنها عبارتند از:

ژنتیک

گاهی به نحوه شکل گیری، محل و عمق چین و چروک های صورت از جمله اطراف چشم که دقت می‌شود؛ همانندی آنها در چهره والدین یا یکی از بستگان نزدیک کاملا قابل رویت می‌گردد.همین امر دال بر نقش موثر ژنتیک در تشکیل این خطوط هست  .نیز در صورتی که والدین شما در سنین جوانی دچار چین و چروک دور چشم شده .باشند؛ احتمال ایجاد خطوط ریز دور چشم‌ها جهت شما در مقایسه با هم سالانتان بیشتر خواهد بود.

مصرف مواد مخدر، قلیان و سیگار

سیگار کشیدن و مصرف قلیان و اعتیاد به انواع مواد مخدر جهت پوست زیاد مضر هست.

پوست روشن

افراد با پوست روشن بیشتر مستعد آسیب‌دیدگی در برابر نور خوشید هستند. (شامل آفتاب‌سوختگی‌های عمیق)، که می‌تواند .منجر به ایجاد چین و چروک دور چشم در سنین پایین شود.

قرارگیری طولانی‌مدت در معرض نور خورشید

نور خورشید می‌تواند .به الاستین و کلاژن پوست آسیب برساند و منجر به هیپرپیگمانتاسیون شده. و بطور کلی موجب تسریع پیدایش چین و چروک دور چشم گردد.

نحوه خوابیدن

نحوه خوابیدن می‌تواند .منجر به فشار اضافه بر روی صورت و اطراف چشم شود- با گذر زمان، نحوه‌ی خوابیدن می‌تواند. سبب ایجاد خطوط ریز در اطراف چشم‌ها یا نواحی دیگر صورت گردد.

حرکات و عادات تکراری چهره

افرادی که بصورت مکرر اخم می‌کنند، می‌خندند. یا چشمان خویشرا تنگ می‌کنند، معمولاً زودتر دچار خطوط دور چشم می‌شوند. هر بار که از عضلات صورت جهت ابراز احساسات استفاده می‌شود، شیارهایی در زیر سطح پوست ایجاد می‌شوند. معمولاً در دوران جوانی پوست سریع به حالت اولیه خویشباز می‌گردد، اما با گذر زمان، پوست انعطاف پذیری خویش را جهت برگشتن به حالت قبلی از دست داده. و در نتیجه شیارهای دائمی بیشتری شکل می‌گیرند.

روشهای درمانی چین و چروک های دور چشم

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس جهت از بین بردن خطوطی که در اثر حرکت چهره قابل رویت هستند. و در بی حالتی صورت دیده نمی‌شوند؛ استفاده  دارد- جهت تزریق بوتاکس وضعیت چین و چروک بیمار چک شده و با توجه به محل نواحی دارای مشکل، نقاط تزریق مشخص می‌شوند. وسیله مورد استفاده یک سوزن زیاد ریز هست. که به راحتی به داخل پوست نفوذ کرده و به بافت عضله می‌رسد- نیازی به بی‌حسی نیست زیرا سوزن تماسی با تعداد زیادی از رشته‌های عصبی پیدا نمی‌کند- این روش نواحی کوچک دور چشم‌ها را هدف قرار می‌دهد- معمولاً به چند تزریق نیاز می‌باشد و کل درمان بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه بطول می‌انجامد-.

چین و چروک دور چشم معمولاً با دوز متوسط ۴ تا ۲۰ واحد جهت زنان و ۱۰ تا ۳۰ واحد جهت مردان تحت درمان قرار می‌گیرد- تزریق بوتاکس ظرف چند دقیقه انجام می‌شود و پس از انجام بلاقاصله می‌توانید به کار و زندگی روزمره خویشبپردازید- در این روش تزریق‌های زیاد کوچکی بصورت مستقیم در عضلات مورد نظر انجام می‌شوند- نتایج تزریق بوتاکس پس از یک تا دو هفته قابل مشاهده خواهند بود- ماندگار تزریق بوتاکس بین 4 تا 6 ماه متغیر هست که بسته به دفعات تکرار تزریق و واکنش های بدن هر فرد، ممکن هست تغییر کند-

تزریق فیلر (تزریق ژل یا چربی)

اگر چین و چروک ها در هر جایی از صورت از جمله اطراف چشم ثابت شده باشند (یعنی بدون حرکت عضلات صورت، بتوان این خطوط را دید) ؛ دیگر تزریق بوتاکس به تنهایی نمی‌تواند در از بین بردن این خطوط موثر باشد- در این مرحله نیاز به استفاده از پرکننده های پوستی ( فیلرها) جهت درمان چین و چروک ها وجود دارد- فیلرها با پر کردن خطوط و هم سطح نمودن آنها با پوست اطراف، می‌توانند نتایج فوری خارق العاده ای در جوانسازی دور چشم داشته باشند-

پرکننده های پوستی شامل چربی بدن خویششخص و ژل های آماده تزریق موجود در برندهای مختلف می‌باشند- این روش اگر توسط پزشک متخصص و در مراکز مجهز انجام شود؛ زیاد موثر، کم عارضه و با حداکثر ماندگاری خواهد بود- پس از تزریق فیلرها، بلافاصله می‌توانید بخشی از نتایج را مشاهده کنید هرچند تاثیرات نهایی و کامل پس از دو هفته تا یک ماه مشهود می‌گردد-

لیزر

شایع‌ترین درمان با لیزر جهت خطوط ریز و چین و چروک دور چشم، لیزر فراکشنال غیر تخریبی می‌باشد- بازسازی سطح پوست با لیزر روشی هست که در آن از ابزار مخصوص جهت از بین بردن چین و چروک دور چشم در لایه‌های بالایی پوست استفاده می‌شود- در این روش لایه‌های زیرین گرم می‌شوند تا تولید کلاژن افزایش یابد و موجب تحریک ناحیه تحت درمان جهت بهبودی با ظاهری صاف‌تر و یکنواخت‌تر گردد- تاثیرات بازسازی سطح پوست با لیزر و درمان چروک دور چشم بخصوص با درمان‌های تهاجمی‌تر معمولاً بلافاصله ظاهر می‌شوند- در صورتی که درمان چین و چروک های دور چشم توسط یک متخصص مجرب انجام شود؛ می‌تواند با بهترین نتایج همراه باشد-

هزینه درمان چین و چروک های دور چشم

هزینه درمان چین و چروک دور چشم بستگی به نوع درمان، مقدار درمان و حق‌الزحمه پزشک دارد-

آموزش پاکسازی پوست صورت در خانه

چه شخصی پوست درخشان بدون لک نمی خواهد !؟ همه به  جهت داشتن پوستی درخشان که الان خواسته تمام افراد هست باید به صورت  مناسب و طبیعی پاکسازی پوست صورت در خانه را انجام دهیم- مخصوصا در شهر های بزرگ که آلودگی های سازه های نوین دلیل شدید تر شدن این آسیب ها به پوست می  بشود ای کاش راهی ساده جهت بدست آوردن پوستی زیبا ، بدون آکنه و جوش های سرسیاه و بدون هیچ تلاشی وجود داشت! الان همه درگیر کار هستند از ساعت 9 تا 5 بعد از ظهر و داشتن بچه و رسیدگی به خواسته های خانواده و وضعیت کرونا رفتن به سالن Abrootoهای نگهداری و زیبایی و گرفتن وقت پاکسازی را جهت شما امری محال کرده هست

بنابراین ما تصمیم گرفتیم جهت شما آموزش پاکسازی پوست صورت در خانه آماده کنیم که شما بتوانید در خانه به راحتی پاکسازی پوست را انجام دهید بنابراین تمام مراحل کار را به دقت انجام دهید که بتوانید شما هم پوست خوب و درخشانی داشته باشید-

مرحله اول تمیز کردن صورت

آموزش پاکسازی پوست صورت در خانه را باید ابتدا با تمیز کردن صورت انجام دهید-این ناگفته نماند ، اما اولین قدم جهت دستیابی به پوستی بی عیب ، تمیز کردن و شستشوی صحیح آن هست  جهت این منظور می توانید از یک صابون ملایم یا شستشوی صورت استفاده کنید  جهت شستشوی پاک کننده از آب گرم (داغ نباشد) استفاده کنید-

تمیز کردن صورت جهت داشتن پوستی روشن و درخشان مهم هست  صورت خویشرا کاملا با پاک کننده صورت یا شستشوی صورت بشویید و پوست را با یک حوله نرم خشک کنید- دکتر راهول ناگار ، متخصص پوست ، بیمارستان های زنجیره ایی مکس در آمریکا توصیه می کند: “از آب داغ خودداری کنید زیرا دلیل خشکی پوست می شود”- در مرحله بعد ، مقداری شیر پاک کننده را روی یک پنبه پنبه بزنید و صورت خویشرا با آن پاک کنید تا منافذ پوست خویشرا باز کرده و از ورود آلودگی های روی پوست با تمیز کردن آنها جلو گیری کنید-

مرحله دوم بخار دهی به پوست(بخور دهی)

تمیز کردن صورت در خانهبه هیچ عنوان آسان نبود-اما با این آموزش پاکسازی پوست صورت در خانه می توانید به راحتی آن را انجام دهید- آیا تاکنون به این فکر کرده اید که در خانه به پوستتان بخور دهید؟ اگر نه ، پس این را امتحان کنید- بخار را جهت مدت زمانی که پوست قادر به دوام آن هست (تقریباً 5 دقیقه) بخار داده و بعد به آرامی با یک دست صورت را پاک کنید- این مرحله جهت پوست های چرب معجزه می کند- صورت خویشرا با استفاده از یک مکعب یخ (با حرکات دایره ای) ماساژ دهید ، منافذ را محکم کرده و دمای پوست را به حالت نرمال برسانید-

یا می توانید از این روش استفاده کنید:  با استفاده از یک بخور ، حدود 5 تا 10 دقیقه یا تا زمانی که پوست شما بخور داده  بشود -اگر بخور ندارید ، می توانید مقداری آب را در یک ظرف گرم کنید و با صورت درست بالای ظرف ، کنار آن بایستید- جهت نتیجه موثرتر ، هنگام انجام این کار خویشو ازراف ظرف را  را با حوله بپوشانید- پس از اتمام بخور دادن ، از بین برنده جوش را جهت از بین بردن جوش های سرسیاه استفاده کنید و بخارات را با استفاده از یک دستمال کاغذی نرم یا حوله پاک کنید-

مرحله سوم اسکراب پوست

اگر فقط صورت خویشرا بشویید ، سلولهای مرده ، جوش های سرسیاه و آلودگی در داخل منافذ پوست از بین نمی روند- شما نیز باید صورت خویشرا با اسکراب ماساژ دهید – بسیاری از بسته های اسکراب خوب در بازار موجود هست ، اما شما به راحتی می توانید یکی از آنها را در خانه نیز بسازید-

با استفاده از اسکراب صورت جهت چند دقیقه ادامه دهید زیرا این ماده به از بین بردن سلول های مرده پوست کمک می  بشود  ، که پوست شما را کدر نشان می دهد- نیز می توانید از تنوع خریداری شده در فروشگاه صرف نظر کنید و در عوض مخلوطی از شکر و عسل را در قسمت های مساوی قرار دهید تا پوست شما به طور طبیعی لایه برداری کند- صورت خویشرا به مدت 5 دقیقه مالش دهید ، و بعد قبل از اینکه آن را بشویید ، حدود 3 دقیقه دیگر آن را بگذارید-

مرحله چهارم ماسک صورت

نوع پوست شما مهم نیست ، استفاده از ماسک صورت مرطوب کننده دلیل نرم شدن پوست و نیز بهبود رنگ پوستبشود  دکتر رهول ناگار ، متخصص پوست در بیمارستان های مکس ، اضافه می کند: “اگر پوستی مرکب یا چرب دارید ، از یک ماسک  صورت استفاده کنید که حاوی مولتی میتی (خاک کاملتر) باشد” ، زیرا روغن اضافی را جذب می کند- سوپارنا تریکا ، متخصص برجسته زیبایی هند ، می گوید: “موز ، گوجه فرنگی و پاپایا نیز به عنوان یک اثر پاک کننده و سفت کننده روی پوست شناخته می شوند”- اگر پوستی طبیعی و خشک دارید و می خواهید حالت ارگانیک پوست تبدیل  بشود  ، پودر چوب صندل را با گلاب مخلوط کنید و خمیر را روی صورت خویشبمالید تا خشک شود-

ماسک صورت  پوست شما را نرم و درخشان می کند- یک بسته مرطوب کننده و ماسک صورت ، ترجیحاً یک بسته  کاملا طبیعی مانند زردچوبه و بزان ، آلوئه ورا و عسل ، از کالاها کاملاً ارگانیک صورت استفاده کنید  اگر محصولات غیر شن و سنگی  را ترجیح می دهید ، می توانید از ماسک هایی که پایه آن ها یک نوع میوه مانند موز یا پاپایا را انتخاب کنید- بگذارید تا خشک  بشود و آن را با آب ولرم بشویید-

مرحله پنجم استفاده از تونر صورت(toner)

پس از خشک کردن صورت پس از استفاده از بسته صورت ، از تونری استفاده کنید که به حفظ تعادل pH کمک می کند- می توانید از سرکه سیب ، آلوئه ورا ، خیار یا گلاب به عنوان تونر به جای انواع فروشگاه ها استفاده کنید-

تونر چیست؟

برخی از متخصصان پوست و مو پیشنهاد می‌کنند که به جای استفاده از ماسک‌های مختلف پوستی مانند ماسک صورت جهت پوست چرب، پوست خشک، حساس و غیره تونر را روی میز آرایش خویشاضافه کنید که زیاد مؤثرتر هست  اگر می‌خواهید هدف اصلی استفاده از تونر صورت را بدانید، باید گفت این محصول جهت داشتن سلامت بیشتر، پاکسازی پوست را به گونه‌ای انجام می‌دهد که منافذ پوست از هر آلودگی یا گرد و غبار پاک شود- بدانید که حتی شستشوی صورت با پاک‌کننده‌های صابونی که معمولاً بعد از حضور در هوای آلوده انجام می‌شود، هم نمی‌تواند تأثیر تونر را داشته باشد- چرا که صابون یا شوینده‌ها قادر نیستند به منافذ پوست نفوذ کنند-

مرحله ششم مرطوب کردن پوست

در آخر ، یک کرم مرطوب کننده را روی صورت و گردن خویشبمالید- دکتر ظاهر احمد ، متخصص پوست ، اظهار داشت: “فراموش نکنید که قبل از خواب صورت خویشرا مرطوب کنید- جهت خشکی پوست ، از پاک کننده های ملایم و فاقد الکل استفاده کنید- و جهت پوست های مستعد آکنه ، از لوسیون حاوی بنزوئیل پراکسید استفاده کنید-”