لایه برداری مکانیکی

آنچه در این مطلب می خوانید

درمانی هست که در طول آن یک محلول جهت از بین بردن لایه های آسیب دیده خارجی پوست استفادهبشود.  امروزه، لایه برداری پوست صورت به این علت محبوب هست که نتایج تقریبا سریع داشته و می تواند به صورت سرپایی و بدون بستری شدن به انجام برسد-.

در لایه برداری شیمیایی پوست، پزشکان از اسیدهای آلفا هیدروکسی (AHA)، تریکلورواستیک اسید (TCA) یا فنول بر روی پوست استفاده می کنند-.

لایه برداری شیمیایی که به طور معمول بر روی پوست صورت انجام می شود

، بافت پوست را نرم می کند- این فرآیند. یک درمان موثر جهت لکه ها و چروک های صورت و یا حتی رنگدانه هایی که به طور ناگهانی بر روی پوست ایجاد شده اند .میباشد- این روش لایه های خارجی مرده پوست را کم کرده،. لایه جدیدی که رنگ، بافت و کیفیت آن بهبود یافته هست. را ایجاد می کند.- علاوه بر جوان سازی کامل صورت، انواع خاصی از لایه برداری پوست صورت نیز می تواند جهت درمان لکه ها استفاده شده و بعنوان راهی جهت از بین بردن اثر زخم و یا جوان سازی پوست. در سایر نواحی بدن نیز به کار رود-.

لایه برداری پوست

یکی از قدیمی ترین روش های آرایشی بوده .و در مصر باستان، یونان و رم جهت به دست آوردن پوست لطیف تر و زیباتر استفاده می شده هست.  امروزه، لایه برداری شیمیایی پوست به این علت محبوب هست ک.ه نتایج تقریبا سریع داشته و می تواند به صورت سرپایی و بدون بستری شدن به انجام برسد-.

داوطلبان مناسب لایه برداری به طور معمول، بیمارانی که دارای پوست باریک و موهای روشن هستند،. بهترین گزینه جهت لایه برداری پوست صورت می باشند.- با اینحال، بیمارانی با سایر رنگ پوست و موها نیز می توانند نتایج مناسبی از این روش به دست آورند.- داوطلبان ایده آل جهت انجام این کار افرادی هستند.که از ظاهر پوست خویشناراضی بوده.، از نتایج عمل انتظارات واقع بینانه دارند. و سیگار نمیکشند-.

این داوطلبان می بایست سلامتی جسمی خوبی داشت.ه، از فرآیند پیش رو درک خوبی داشته و نسبت به نتایج واقع بین باشند.اگر هدف شما کاهش آکنه و چین و چروک ها، بهبود بافت پوست، کاهش لکه های ناشی از سن یا کم کردن اثر آسیب های ناشی از نور خورشید باشد، احتمالا از نتیجه لایه برداری راضی خواهید بود. انواع گوناگون لایه برداری شیمیایی قدرت گوناگون داشت.ه و در سطوح مختلف درمانی ارائه می شوند.درباره لایه برداری مناسب جهت پوستتان با پزشک خویش دمشورت کنید-.

مقایسه لایه برداری شیمیایی و میکرودرم ابریژن (لایه برداری مکانیکی)

از آنجا که امروزه روش های بازسازی پوست در حال گسترش است، مشتریان عمدتا جهت انتخاب تکنیک های مورد نیاز خویشسردرگم می شوند.بیماران عمدتا مزایای نسبی لایه برداری شیمیایی و میکرودرم ابریژن را می پسندند.. عمده ترین تفاوت بین این دو روش این هست. که، میکرودرم ابریژن یک روش غیر شیمیایی بوده و با فرآیندی شبیه به سمباده زدن، نقص ها و مشکلات بر روی پوست را از بین می برد.

در حالیکه برنامه های درمانی جهت میکرودرم ابریژن و لایه برداری شیمیایی مانند گلایکولیک اسید مشابه است، اما در روش شیمیایی، لایه برداری بیشتری به صورت شیمیایی در یک جلسه مورد نیاز هست.  با اینحال، لایه برداری شیمیایی با مواد مانند فنول، دوره ریکاوری بیشتری نسبت به میکرودم ابریژن و سایر روش های شیمیایی خفیف تر دارد.

بعلاوه، برخلاف میکرودرم ابریژن، لایه برداری عمیق شیمیایی رنگ حقیقی پوست را طول فرآیندی به نام بلیچینگ، تغییر می دهد. به همین علت، بیمارانی که به طور طبیعی چهره تیره تری دارند ممکن هست داوطلبان بهتری جهت میکرودرم باشند.

مقایسه لایه برداری شیمیایی با احیا پوستی با روش لیزر

تعیین فواید و معایب احیا پوست از طریق لیزر در مقایسه با لایه برداری شیمیایی کمی دشوار هست زیرا احیا پوست از طریق لیزر روشی نسبتا جدید هست.  با اینحال، بسیاری از پزشکان ادعا می کنند. که بهبود پوست بیماران بعد از فرآیند احیا از طریق لیزر اساسا یکسان با نتایج حاصل از دو روش ذکر شده قبلی هست.  لیزرها به پزشکان این امکان را می دهند. تا نقص ها و ایرادات خاصی را با دقت بیشتری نسبت .به لایه برداری شیمیایی هدف قرار دهند-.

خطرات و فواید لایه برداری پوست صورت

لایه برداری پوست صورت به ندرت منجر به ایجاد عوارض جانبی جدی شده اما خطرات مشخصی همچنان در این روش وجود دارد.این خطرات شامل زخم، عفونت، تورم، تغییر در توناژ رنگی پوست و ابتلا به تبخال، میباشد- می توان با رعایت. دستورالعمل های پزشک به طور کامل و بیان تمامی سابقه پزشکی خویشبه پزشک معالج، از این خطرات جلوگیری  بشود.

لایه برداری شیمیایی می تواند .مزایایی جهت پوست داشته باشد.. فرآیند .می تواند ظاهر جوان تری به پوست داده. و چین و چروک ها، رنگدانه های ناگهانی، آسیبهای ناشی از نور خورشید و لکه های تکه ای را از بین ببرد.

انواع لایه برداری پوست صورت

# لایه برداری سطحی پوست

 

# لایه برداری متوسط

 

# لایه برداری عمقی پوست

 

عوارض جانبی لایه برداری پوست صورت

لایه برداری های شیمیایی پوست هنگامی که توسط متخصص پوست و زیبایی یا جراح زیبایی مجرب انجام شود، ایمن میباشد-.در لایه برداری سطحی و متوسط، عوارض جانبی خفیف ناشی از لایه برداری شیمیایی پوست. مانند قرمزی، خارش و پوسته پوسته شدن. معمولا یک یا دو روز پس از اعمال درمان کاهش می یابد.عوارض جانبی ناشی از لایه برداری عمقی معمولا بیشتر بوده. و زمان ریکاوری طولانی تر هست .

عوارض جانبی جدی تر مانند عفونت و زخم شدگی نیز امکان پذیر میباشد؛. به خصوص در لایه برداری متوسط و عمقی.با اینحال، هنگامی که فرآیند توسط یک پزشک خبره انجام شود، عوارض جانبی نادر میباشد.

آیا لایه برداری شیمیایی دردناک است؟

در طول لایه برداری سطحی یا متوسط، بیماران معمولا تنها احساس خفیفی مانند. گزش دارند. بعد از اتمام عمل، پزشک ممکن هست یک مسکن خفیف را جهت بیمار تجویز کند..

آیا در طول عمل آرامبخش دریافت می کنم؟.

معمولا بیهوشی موضعی در ترکیب با آرامبخش خفیف یا کامل جهت لایه برداری شیمیایی عمقی استفاد بشود.  در لایه برداری متوسط یا سطحی، هیچ بیهوشی یا آرامبخشی نیاز نیست؛ اگرچه ممکن هست. بیمار جهت راحتی بیشتر درخواست اعمال بیهوشی یا آرامبخش را داشت باشد.

زمان ریکاوری بعد از لایه برداری پوست چقدر است؟

زمان ریکاوری بسته به نوع لایه برداری پوست صورت متغیر هست زیرا هر نوع از لایه برداری ها، با مقادیر متفاوتی پوست را تحت تاثیر قرار می دهد-.

لایه برداری سطحی پوست: این نوع از لایه برداری خفیف، عملا به زمان ریکاوری نیاز ندارد-. اگرچه ممکن هست پوست کمی بعد از لایه برداری تحریک شود،. اما بیماران می توانند فورا بعد از درمان به فعالیت های روزانه خویشباز گردند-.

لایه برداری متوسط: لایه جدید پوست، سه تا هفت روز بعد از درمان ظاهربشود . حدود دو هفته بعد از درمان، پوست کاملا ریکاوری خواهد شد-.

لایه برداری عمقی: لایه جدید پوست هفت الی ده روز پس از درمان شروع به ظاهر شدن می  بشود.  و ریکاوری کامل پوست می تواند.دو ماه یا بیشتر به طول انجامد- معمولا پس از درمان توسط این روش، یک هفته نیاز به استراحت در منزل و عدم مراجعه به محل کار میباشد-.

 

 

روش صحیح لایه برداری از پوست صورت

همانطور که میدانید لایه بردارهای زیادی جهت بدن وجود دارد. اما انتخاب یک لایه بردار مناسب و موثر جهت صورت کار سختی به نظر میرسد.لایه برداری از صورت نقش عمده ای در پاکسازی و جوانسازی پوست صورت دارد. و دلیل از بین بردن لک و چین و چروکهای سطحی پوست میشود.ما در این مطلب قصد داریم موثرترین روش لایه برداری سطحی پوست صورت را به شما آموزش دهیم-.

۱- صورت خویش را به خوبی بشویید :

قبل از شروع فرآیند لایه برداری بهتر هست صورت خویشرا به خوبی شسته و پاک کنید.تمییزی صورت نتیجه استفاده از اسکراب را به مراتب بهتر خواهد  بشود  . چرا که روزنه های پوستی تمیز و آماده لایه برداری میشوند.

۲- اسکراب مناسب انتخاب کنید :

اسکراب مناسب دلیل میشود پوست شما به آرامی لایه برداری شده. و دچار حساسیت و صدمه نشود. ابتدا نوع پوست صورت خویشرا شناسایی کرده. و بعد اسکراب مناسب را پیدا کنید- بعد از استفاده از اسکراب بهتر هست حتما از مرطوب کننده استفاده شود.

۳- لایه بردارهای طبیعی را امتحان کنید :

شما میتوانید با استفاده از آب لیمو و شکر یک لایه بردار موثر و طبیعی تهیه کنید. کافی هست سه قاشق غذا خوری عسل را به نصف استکان آبلیموی تازه و طبیعی اضافه کرده و آن را با پنبه به صورت خویش بمالید.بعد از گذشت ۱۵ دقیقه میتوانید آن را با آب سرد بشویید.

۴- نحوه صحیح استفاده از اسکراب :

ابتدا مقدار کمی از اسکراب مورد نظر را روی گونه ها قرار دهید. و بعد به آرامی و احتیاط با حرکات دورانی آن را به باقی نواحی صورت بمالید.این کار را با نوک انگشتان و به آرامی انجام دهید- از لایه بردارهای قوی جهت صورت استفاده نکنید.نیز توصیه میشود. از لایه بردارهای دارای ” گرانول” نیز جهت صورت استفاده نشود.

۵- فواصل مناسب جهت لایه برداری :

به دلیل حساسیت بالای پوست صورت بهتر هست فواصل استفاده. از لایه بردار مرتب و مناسب باش.- جهت این کار بهترین راه استفاده از لایه بردار مناسب دو روز در هفته هست . استفاده. زیاد از لایه بردار نه تنها مناسب نیست بلکه ph پوست را تغییر میدهد.

انواع روشهای پیلینگ و لایه برداری پوست

احتمالا تا به حال چیز‌هایی درباره پیلینگ یا لایه‌برداری پوست شنید‌ه‌اید. احتمالا هم تا به حال از محصولات بدون نسخه لایه‌بردار یا اسكراب استفاده كرده ‌باشید. ‌اما احتمالا ندانید كه پیلینگ و لایه‌برداری روشهای مختلف تخصصی با مكانیسم‌های متفاوت دارد كه هركدام از این روشها را پزشک با توجه به وضعیت پوست شما پیشنهاد می‌كند-.

درمان بسیاری از عوارض پوستی مانند جوش و جای جوش، عدم شفافیت پوست برخی لک های پوستی، چین و چروک های ریز و — صرفا به وسیله لایه برداری یا پیلینگ پوست می‌تواند امکان پذیر باشد-.

لایه برداری پوست چیست؟

پیلینگ Peeling یا لایه برداری پوست به عملی گفته می‌شود. که طول آن، با حذف یک لایه از پوست، سلولهای مرده، جوشها، برخی از آسکارها، تیرگی های پوست و آلودگی های سطحی، از بین می‌روند. و در نتیجه این عمل پوست ظاهری شفاف، شاداب و با طراوت می‌یابد- لایه برداری پوست با ابزار و مواد مختلفی قابل انجام هست که در ادامه به مواردی از آن اشاره می‌شود-.

روشهای لایه برداری پوست

سه روش اصلی جهت لایه برداری پوست وجود دارد. که ابتدا به معرفی آنها می‌پردازیم- این روشها عبارتند از:

1-         لایه برداری مکانیکی

2-         لایه برداری شیمیایی

3-         لایه برداری با لیزر

 

 

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن یک تکنیک لایه بردای غیر جراحی هست . در این روش خارجی ترین لایه پوست. که حاوی سلول های مرده است، به صورت مکانیکی از سطح پوست جدا شده و بعد به کمک مکنده برداشته می‌شوند-. حاصل این کار پوستی صاف و نرم خواهد بود-.

اگر میکرودرم ابریژن اصولی و درست انجام شود،. پوست شما ظاهری جوان، شاداب و شفاف به خویشمی گیرد- مکانیسم تاثیر میکرودرم ابریژن بدین شرح است؛ که با آسیب به لایه سطحی پوست،. بدن به طور طبیعی این اتفاق را به عنوان آسیب تحلیل می‌کند- .بنابراین به تکاپو می افتد وسلول هایی تازه و سالم را جایگزین سلول های از دست رفته پوست می‌نماید-.

اسکراب

استفاده از کرم ها و صابون های اسکراب حاوی دانه های زبر و خشن، به عنوان ساینده. و لایه بردار جهت جداسازی سلول های مرده از سطح پوست زیاد رایج هست . استفاده . این محصولات جهت درمان جوش های سرسیاه، کاهش چربی پوست و لطافت، طراوت و شادابی پوست هست  حتی کیسه کشیدن د.ر حمام هم به نوعی لایه برداری پوست محسوب می‌شود که  و صحیح بودن یا نبودن آن جای بحث دارد-.

 لایه برداری پوست با لیزر

لیزر ابزاری قدرتمند هست که استفاده های فراوانی در پزشکی دارد- از این وسیله می‌توان به جهت لایه برداری پوست نیز بهره برد. و نتایج زیاد چشمگیری به دست آورد- لایه برداری پوست با استفاده. از لیزر امروزه به یکی از روش های پر طرفدار تبدیل شده هست. که علاوه بر لایه برداری سطحی از پوست به منظور پاکسازی و جوانسازی پوست .و برطرف کردن چین و چروک، جهت از بین بردن جای زخم، جوش، آکنه، بخیه و مواردی از این دست ن.یز به کار برده می  بشود و بر اساس نوع عمق و شدت عارضه از انواع مختلف آن و در دفعات و شدت های مختلف استفاده بشود.

به طور کلی دو نوع لایه برداری با لیزر وجود دارد.

– یکی لیزرهای لایه بردار CO2 هست که قسمتی از پوست که قرار هست لایه برداری  بشود را به طور کلی بر می دارد- نوع دوم آن، لیزر تکه تکه ای یا فراکشنال هست که همانطور که مشخص است، کل پوست از همان ابتدا درگیر نمی باشد، بلکه در هر جلسه بخشی از محل مورد نظر تحت لیزر قرار می گیرد و به این ترتیب ترمیم پوست هم سریعتر خواهد بود و  و نسبت به روش اول کم خطر تر میباشد-

اما به صورت کلی اگر شدت لیزر به کار رفته در هر دو مورد متناسب با نوع پوست و عارضه نباشد، نه تنها اثر بخشی ندارد، بلکه عواقب جبران ناپذیری را نیز به همراه دارد- به همین علت، توجه به این نکته را ضورری می‌دانیم که جهت لایه برداری و کلیه اقدامات درمانی پوست با لیزر، حتما به متخصص پوست مراجعه نمایید

لایه برداری پوست چیست

تمامی لایه بردارهای صورت، لایه بالایی پوست را برداشته و جایگزینی سلولی را تسریع می کنند- با این حال، بسته به نوع لایه بردار صورت که شخص انتخاب می کند، برخی لایه‌های بیشتری را بر می دارند- تمامی لایه بردارهای صورت شامل اعمال یک ماده شیمیایی یا یک محلول طبیعی به صورت می شوند که فرایند ریزش پوست را تسریع می کند-

انواع لایه برداری پوست صورت

برخی مشکلات پوستی نسبت به دیگر مشکلات، به لایه برداری های عمیق تری نیاز دارند- بنابراین، همواره ضرورت دارد نگرانی پوستی و نتیجه مورد انتظار خویشرا مد نظر داشت-

۱- لایه بردارهای AHA و BHA  مخصوص صورت

این لایه بردار ها به نام‌های اسید آلفا هیدروکسی و بتا هیدروکسی شناخته شده و شامل گلیکولیک اسید، لاکتیک اسید و سالیسیلیک اسید می باشند- تمامی این اسید ها نسبتا ضعیف بوده و می توانند بدون نیاز به استراحت و بستری بر روی پوست اعمال شوند- همچنین، این موارد مخصوصا جهت مقابله با آکنه و مشکلات پوست چرب مناسب هستند زیرا پیوندی را می شکنند که سلول های مرده را به هم متصل نگه می دارد و به این روش سبب آسان تر شدن لایه برداری می شوند-

۲- لایه بردار TCA

لایه بردار های تری کلرو استیک اسید (TCA)، لایه بردارهایی با قدرت متوسط به حساب آمده و به درمان پیگمانتاسیون، آفتاب سوختگی و چروک کمک می کند-

پس از استفاده از این لایه بردار ها، پوست به طرز قابل توجهی لایه برداریبشود  بنابراین بهتر هست این درمان ها در طول یک بازه زمانی انجام شوند تا شخص بتواند حداکثر یک هفته استراحت کند-

خبر خوب اینکه، از آنجایی که لایه های بسیاری برداشته می شوند، پوست زیرین به رو می آید- این پوست در بافت و حتی رنگ ظاهری صاف تر و کاملا جدید دارد-

۳- لایه بردار های حاوی اسید کربولیک

این لایه بردار ها تحت عنوان لایه بردار های فنولی هم شناخته شده و در دسته قوی ترین لایه بردار ها جای دارند- این موارد، اغلب جهت کمک به درمان جای زخم، آفتاب سوختگی شدید و چروک و خطوط عمیق استفاده می شوند- نتایج بدست آمده از این لایه بردار ها قابل توجه بوده و می توانند جهت چروک ها و خطوط ریز تا دو سال دوام داشته باشند-

عوارض لایه برداری پوست صورت

برخی انواع پوست، پس از لایه برداری شیمیایی احتمال بیشتری جهت ابتلا به ناهمگونی موقتی یا دائمی رنگ پوست دارند- مصرف دارو های ضد بارداری، بارداری متعاقب و داشتن سابقه خانوادگی لکه های قهوه ای این احتمال را افزایش می دهد-

همچنین، احتمال کمی جهت ایجاد جای زخم در برخی نواحی صورت وجود دارد- احتمال دارد برخی افراد جهت ابتلا به جای زخم مستعد تر باشند- در صورتی که جای زخم به وجود آید، این عارضه می تواند به خوبی درمان شود-

یکی دیگر از عوارض لایه برداری پوست صورت در افراد دارای سابقه بروز هرپس هست  در این حالت ریسک فعال شدن دوباره تبخال ها وجود دارد- پزشک می تواند جهت پیشگیری یا درمان این مورد جهت شخص دارو تجویز کند-

– عوارض لایه بردار AHA و BHA

در ابتدای استفاده از  این نوع لایه بردار پوست مقداری صورتی شده و احساسی مانند مور مور خواهد داشت اما اندکی بعد ظاهر آن روشن تر شده و با گذشت زمان به طرز قابل توجهی صاف تربشود

– عوارض لایه بردار TCA

معایب این لایه بردار ها نسبت به انواع ضعیف تر این هست که ناراحتی ناشی از این لایه بردار ها بیشتر بوده، شخص عوارض جانبی بیشتری (مانند تورم و قرمزی) داشته و به مدت زمان بیشتری جهت استراحت نیاز دارد-

– عوارض لایه بردار حاوی اسید کربولیک

ممکن هست در هنگام استفاده از این لایه بردار به شخص داروی آرام بخش داده شود- می توان قرمزی شدید پوست را پس از این فرایند انتظار داشت- شخص حداقل به یک هفته استراحت (پوست زخم می شود) و مدتی حداقل دو ماهه جهت التیام یافتن نیاز دارد-

این لایه بردار ها باید بر روی تمام صورت اعمال شوند و نمی توان از آنها جهت نواحی کوچک هیپر پیگمانتاسیون (افزایش رنگدانه ها) استفاده  بشود

معیارهای انتخاب بهترین لایه بردار

مشکل: پوست چرب و مستعد آکنه یا جوش

در صورتی که شخص به آکنه مبتلا میباشد، یک لایه بردار سالیسیلیک اسید می تواند به باز شدن منافذ پوست کمک کند- از آنجایی که این لایه بردار ها خشک کننده اند جهت افرادی مناسب هستند که پوستی متمایل به چرب دارند- حتما در این باره مراحل پاکسازی صورت های با پوست چرب را بخوانید-

مشکل: یک دست نبودن رنگ پوست و وجود خطوط ریز

لایه بردار های گلیکولیک، آنتی اکسیدان، کدو تنبل و انار سبب مرطوب سازی پوست شده و چروک ها را هموار می کنند- لایه بردار های آنتی اکسیدان، کدو تنبل و انار به طور ویژه در فصل زمستان محبوب اند زیرا لایه بردارهایی خفیف بوده و می توانند بدون خشک یا تحریک کردن پوست به صورت مکرر استفاده شوند-

در صورتی که شخص به اگزما یا آکنه روزاسه مبتلا میباشد نباید از لایه بردار ها استفاده کند- زیرا این دو عارضه سبب التهاب پوست شده و لایه بردای  تنها موجب تشدید تحریک و قرمزی پوست می شوند-

زمان لایه برداری پوست صورت

با اینکه انواع مختلف پوست نیازمند برنامه های متفاوت لایه برداری هستند اما به طور کلی مجموعه ای از 3 تا 6 لایه بردار با 2 تا 4 هفته فاصله می توانند نتیجه ای قابل توجه در کیفیت پوست ایجاد کنند- جهت برخی بیماران استفاده از پد های لایه بردار با غلظت پایین اسید را پیشنهاد می کند- این پد ها بیماران را قادر می سازند تا بتوانند این درمان را به صورت روزانه یا هفتگی در خانه انجام دهند-

بعد از لایه برداری پوست چه کنیم؟

همواره باید از راهنمایی ها و توصیه های متخصصان پیروی کرده وبه هیچ عنوان نباید پس از لایه برداری مواد تحریک کننده پوست مانند رتینول را بر روی آن اعمال  بشود   هیالورونیک اسید به مرطوب سازی پوست پس از لایه برداری کمک خواهد  بشود   بنابراین، باید جهت خرید یک مرطوب کننده حاوی هیالورونیک اسید هزینه  بشود

باز نگه داشتن منافذ پوست پس از لایه برداری اهمیت دارد،به همین دلیل باید از مواد فونداسیون معدنی (مواد زمینه ای آرایش) و محصولات آرایشی طبیعی استفاده  بشود   پوست جدید پس از لایه برداری بیشتر مستعد ابتلا به عفونت میباشد به همین دلیل قرار ندادن هر گونه کثیفی بر روی پوست ضروری میباشد- علاوه بر آن، شخص می تواند مقداری استراحت کرده و از چهره تازه و جدید خویشلذت ببرد-

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.