مزوبوتاکس چیست؟

مزوبوتاکس (Mesobotox) یک عمل زیبایی هست که می‌تواند خطوط ریز و چین و چروک را کاهش دهد و در نتیجه پوستی صاف و جوان تر به وجود آید- این روش نیز می‌تواند اندازه منافذ و تولید چربی را کاهش داده و تعریق صورت را کاهش دهد.

این روش از نظر تزریق سم بوتولینوم در پوست مشابه بوتاکس هست  اما مزوبوتاکس از میکرونیدل و مقدار کمی بوتاکس رقیق استفاده می‌کند- بوتاکس با توزیع وسیع تری در سراسر صورت شما، معمولاً در ناحیه T تزریق می‌شود.

در درمان‌های سنتی بوتاکس، پزشکان بوتاکس را به لایه عضلانی تزریق می‌کنند- اما مزوبوتاکس به عضله تزریق نمی‌شود- بلکه به سطح عمیق تری از پوست یا درم تزریق می‌شود، در نتیجه:

 • صافی فوری صورت
 • منافذ کوچکتر
 • کاهش تعریق حاصل می‌شود

همانند بوتاکس سنتی، درمان‌های مزوبوتاکس دائمی نیستند- پوست شما پس از 3 تا 6 ماه به تدریج به حالت طبیعی برمی گردد، در این صورت در صورت تمایل باید درمان‌ها را تکرار کنید.

چه شخصی کاندیدای خوبی جهت مزوبوتاکس است؟

قبل از انجام این روش، پزشک سابقه پزشکی شما را چک می  بشود  تا تعیین کند که آیا شما کاندیدای خوبی هستید یا خیر

اگر بوتاکس منظم و بدون عارضه داشته اید، احتمالاً مشکلی در مزوبوتاکس نخواهید داشت- اما اگر در قدیم واکنش آلرژیک به بوتاکس داشته اید، نباید تحت درمان با مزوبوتاکس قرار بگیرید، زیرا ممکن هست واکنش مشابهی داشته باشید.

همچنین، اگر به لیدوکائین، یک ماده بی حس کننده حساسیت دارید، نباید مزوبوتاکس داشته باشید.

مزوبوتاکس جهت افرادی که بیماری‌های عصبی عضلانی دارند پ، مانند آتروفی عضلانی نخاع و اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) توصیه نمی‌شود- اگر باردار یا شیرده هستید نیز نباید مزوبوتاکس بگیرید.

در طول یک روش مزوبوتاکس چه انتظاری می‌توانید داشته باشید؟

این روش نسبتاً سریع هست و حدود 30 دقیقه طول می‌کشد.

روند کار به گونه ای احساس می‌شود که انگار با یک سوزن کوچک سوراخ می‌شوید- قبل از شروع، پزشک بی حسی موضعی یا کرم بی حسی را روی ناحیه تحت درمان قرار می‌دهد.

دستورالعمل‌های قبل از درمان جهت مزوبوتاکس

 • جهت جلوگیری از کبودی حدود 3 تا 7 روز قبل از درمان از مصرف داروهای رقیق کننده خون خودداری کنید- داروهای رقیق کننده خون شامل مکمل‌های ایبوپروفن، آسپرین، روغن ماهی و ویتامین E هستند
 • قبل از درمان از محصولات ضد پیری مانند محصولات حاوی اسید گلیکولیک و رتینول استفاده نکنید
 • الکل نیز رقیق کننده خون است، بنابراین از نوشیدنی‌های الکلی 24 ساعت قبل از درمان خودداری کنید
 • صورت خویشرا مانند روزهای معمول تمیز کنید، اما آرایش نکنید.

دستورالعمل‌های پس از درمان مزوبوتاکس

یکی از مزایای مزوبوتاکس این هست که هیچ زمان بستری وجود ندارد- پس از انجام این روش، می‌توانید بیشتر فعالیت‌های روزمره خویشرا از سر بگیرید.

در اینجا اقدامات احتیاطی هست که شما باید طبق روش زیر انجام دهید:

حداقل 2 ساعت پس از عمل به حالت ایستاده باقی بمانید- دراز نکشید و خم نشوید

حداقل 24 ساعت پس از درمان از انجام فعالیت‌های بدنی مانند ورزش خودداری کنید

حداقل 24 ساعت پس از درمان از لوازم آرایشی یا سایر محصولات صورت استفاده نکنید

حداقل 24 ساعت پس از درمان از ایبوپروفن، آسپرین، مکمل‌های ویتامین E یا روغن ماهی استفاده نکنید.

آیا عوارض جانبی مزوبوتاکس وجود دارد؟

مزوبوتاکس بی خطر است، اما اگر به مواد تشکیل دهنده تزریق حساسیت داشته باشید خطر واکنش وجود دارد.

علائم واکنش آلرژیک عبارتند از:

 • تورم
 • کهیر
 • خارش

داشتن قرمزی خفیف بعد از عمل طبیعی هست  قرمزی موقتی هست و معمولاً ظرف یک ساعت بهبود می‌یابد- در صورت ادامه قرمزی، کبودی یا تورم پس از درمان، پزشک را در جریان بگذارید.

چگونه یک پزشک واجد شرایط و مناسب پیدا کنیم؟

متخصصان پوست

جراحان پلاستیک

چشم پزشکان

متخصصان گوش و حلق و بینی

برای یافتن یک پزشک واجد شرایط و مناسب جهت این روش، از دکتر اصلی خویشدرخواست ارجاع کنید- پزشکانی که می‌توانند تزریق مزوبوتاکس انجام دهند عبارتند از:

اگر یکی از اقوام یا دوستانتان تزریق مزوبوتاکس انجام داده هست و نتیجه خوبی داشته است، نام پزشک او را بپرسید- نیز می‌توانید با مراجعه به پایگاه‌های داده آنلاین، یک پزشک دارای مجوز و باتجربه را در منطقه خویشپیدا کنید.

پس از انتخاب پزشک، برنامه مشاوره را تعیین می‌کنید- مشاوره فرصتی جهت سوال کردن و آشنا شدن با روش کار هست.

سوالات متداول جهت پرسیدن از پزشک شامل موارد زیر است:

 • مزوبوتوکس چطور کار می‌کند؟
 • آیا مزوبوتاکس دردناک است؟
 • به زودی نتایج را می‌بینم؟
 • درمان‌های مزوبوتاکس چه حسی دارند؟
 • چطور باید جهت درمان آماده شوم؟.

قیمت آن چقدر است؟

به خاطر داشته باشید که گرچه مزوبوتاکس می‌تواند ظاهر شما را جوان کند و اعتماد به نفس شما را تقویت کند، این روش ها جراحی زیبایی محسوب می شوند، بنابراین بیمه درمانی معمولاً هزینه ای را تأمین نمی‌کند,

هزینه یک روش از مکانی به مکان دیگر و ارائه دهنده به ارائه دهنده دیگر متفاوت هست  به طور متوسط، مزوبوتاکس به طور معمول حدود 600 دلار شروع می‌شود,

در اینجا برخی از سوالات متداول جهت چک وجود دارد.

چند بار به تزریق مزوبوتاکس نیاز دارم؟

پزشکان توصیه می‌کنند این روش را هر شش ماه تکرار کنید- پس از آن زمان، مانند تزریق معمول بوتاکس، بیمار احتمالاً کمتر به آن احتیاج خواهد داشت.

صورت من بعد از تزریق چطور خواهد بود؟

در صورت لبخند بیمار ممکن هست به مدت 3 تا 5 هفته صورت احساس تنگی کند- اما افراد دیگر احتمالاً متوجه چیزی نخواهند شد- بعد از 4 تا 5 هفته این احساس کمرنگ شده هست  به یاد داشته باشید که پس از درمان، تورم و قرمزی جزئی و احتمال کبودی جزئی، مانند تزریق منظم بوتاکس، انتظار می رود.

چه زمانی نتایج تزریق مزوبوتاکس را مشاهده خواهم کرد؟

نتایج حداقل 4 تا 5 هفته به طول می‌انجامد- پس از این مدت، بیماران هنگام لبخند زدن چین و چروک کمتری در کل صورت مشاهده می‌کنند، اما پس از مدتی، ساختار و منافذ پوست آن‌ها بهبود می‌یابد- همچنین، بعد از 3-6 ماه، به نظر می‌رسد شکل صورت زیاد جوان تر است، به خصوص جهت کسانی که صورت نسبتاً باریک و کم حجم دارند- وقتی نوبت به گردن می‌رسد، به بافت و منافذ و حالت و حتی ممکن هست تغییر رنگ و روزاسه کمک می‌کند.

در شخص تزریق کننده مزوبوتاکس  به دنبال چه چیزی باشم؟

یافتن یک تزریق کننده ماهر زیاد مهم هست زیرا تزریق داخل پوستی مهارت دقیق تری نسبت به تزریقات زیر پوستی هست  تحقیق کنید به دنبال بررسی‌های مناسب باشید یا از ارائه دهندگان سرویس بهداشتی خویشبخواهید که یک شخص مناسب را توصیه کنند- مانند هر روش دیگر، خطراتی نیز در این روش نیز وجود دارد- اگرچه نادر هست ، تزریق کننده شما باید شما را از خطرات آگاه کند و در صورت عدم استفاده از این روش، مصرف کامل را انجام دهد.

آیا استفاده از مزوبوتاکس جهت جلوگیری از تعریق بی خطر است؟

بله- کمتر از 2٪ غدد عرق در زیر بغل وجود دارد- بنابراین، با از بین بردن یا انسداد موقت غدد عرق زیر بغل، بدن توانایی خنک شدن از طریق غدد عرق دیگر که تحت درمان نیستند را حفظ می‌کند

مزوبوتاکس یک روش موثر جهت بهبود بافت و رنگ پوست هست که تولید یک ماده لطیف تر، نتیجه جامع تر از تزریق سم بوتولینوم فقط در قسمت فوقانی صورت هست  این یک روش عالی جهت بیماران بار اول هست که سموم بوتولینوم و پرکننده های پوستی را امتحان می‌کنند.

درمان‌های خانگی

داروهای مختلفی بدون نسخه در دسترس هستند که بسیاری از آنها می‌توانند به افراد کمک کنند تا آکنه خویشرا کنترل کرده و در از بین بردن جای جوش استفاده کنند.

اسید سالیسیلیک

سالیسیلیک اسید یک ترکیب طبیعی هست که غالباً عنصری در محصولات نگهداری از پوست آکنه دار هست  سالیسیلیک اسید به پاکسازی آلودگی، سلول‌های پوست و سایر جرم‌ها کمک می  بشود  که منجر به حذف آکنه از منافذ پوست می‌شود,.

همچنین به کاهش تورم و قرمزی در ناحیه کمک می‌کند، که ممکن هست ظاهر جوش را به حداقل برساند.

اسید سالیسیلیک جهت انواع اسکار مفید هست و جهت بسیاری از افرادی که دچار آکنه هستند، یک برنامه روزمره جهت نگهداری از پوست هست

افرادی که دارای پوست حساس هستند ممکن هست لازم باشد محصولی حاوی این اسید را روی ناحیه کوچکی از پوست قبل از استفاده روی کل صورت خویشآزمایش کنند، زیرا ممکن هست دلیل خشکی یا تحریک شود.

رتینوئیدها

برخی از رتینوئیدهای موضعی ممکن هست به از بین بردن جای جوش کمک کنند- همانطور که نویسندگان یک چک در مجله Dermatology and Therapy بیان کردند، رتینوئیدهای موضعی التهاب را مسدود می‌کنند، ضایعات آکنه را کاهش می‌دهند و بازسازی سلول را تسریع می‌کنند.

نویسندگان نیز اظهار داشتند که رتینوئیدها می‌توانند به کمرنگ شدن جای جوش‌های ضد رنگدانه، از جمله مواردی در افراد با رنگ پوست تیره کمک کنند.

توجه به این نکته مهم هست که رتینوئیدها می‌توانند پوست را به آفتاب حساس کنند- هر شخصی که جهت درمان آکنه یا اسکار از رتینوئید استفاده می‌کند، هنگام بیرون رفتن باید از کرم ضد آفتاب استفاده کند.

اسیدهای آلفا هیدروکسی

آلفا هیدروکسی اسیدها (AHA) می‌توانند به خلاص شدن از سلول‌های مرده پوست و جلوگیری از مسدود شدن منافذ پوست کمک کنند- پزشکان ممکن هست AHA را جهت درمان آکنه و کاهش جای جوش‌ها توصیه کنند.

AHA نوعی اسید خفیف هست که لایه خارجی پوست را خراشیده و پوست تازه و جدیدی را در زیر نشان می‌دهد- این روند ممکن هست به تغییر رنگ در اثر جوش کمک کند.

اسید لاکتیک

اسید لاکتیک می‌تواند به عنوان یک لایه بردار ملایم جهت از بین بردن سلول‌های مرده پوست عمل کند- این ماده ممکن هست به کاهش ظاهر جوش کمک کند و بافت کلی پوست را صاف کند.

اسید لاکتیک نیز ممکن هست به روشن شدن بافت اسکار تیره کمک کند، اگرچه گاها اوقات دلیل هایپرپیگمانتاسیون می‌شود- با توجه به این اثر سو احتمالی، بهتر هست قبل از استفاده از آنها جهت درمان اسکار آکنه، محصولی که حاوی اسید لاکتیک هست را روی تکه کوچکی از پوست آزمایش کنید

بسیاری از محصولات آکنه حاوی اسید لاکتیک هستند- این ماده نیز در سرکه سیب رقیق شده وجود دارد که دلیل یک درمان طبیعی و مقرون به صرفه می‌شود.

درمان‌های طبیعی

بسیاری از افراد از روش‌های طبیعی درمانی جهت از بین بردن جوش‌های آکنه استفاده می‌کنند، اما علم پشت آنها مشخص نیست- برخی از آنها ممکن هست دلیل تحریک بیشتر یا سایر مشکلات شوند بنابراین افراد باید با احتیاط از آنها استفاده کنند.

درمان‌های خانگی که مردم به طور سنتی جهت درمان جای جوش استفاده می‌کنند عبارتند از:

روغن نارگیل

شی باتر (کره درخت روغن قلم)

ژل آلوئه ورا

عسل خام

جوش شیرین

آب لیمو

درمان‌های پزشکی جهت کمک به کاهش جای جوش

چندین درمان پزشکی جهت کمک به کاهش جای جوش در دسترس هست  یک متخصص پوست ممکن هست بسته به نوع پوست و مقدار جوش‌ها، روش‌های مختلفی را توصیه کند.

لایه برداری شیمیایی

یک متخصص پوست می‌تواند نوعی لایه برداری را توصیه کند که جهت وضعیت پوست، شدت آکنه و جای جوش مناسب باشد.

نویسندگان یک چک در سال 2017 در مورد درمان اسکار آکنه بیان کرده اند که شش نفر از 10 شرکت کننده ای که از یک نوع ماده شیمیایی خاص به نام اسید تری کلرواستیک (TCA) استفاده می‌کنند حداقل 70 درصد بهبود جوش آکنه خویشرا مشاهده کرده اند-

سایر لایه برداری‌های شیمیایی ممکن هست تأثیر کمتری داشته باشند- به عنوان مثال، 25 درصد از کسانی که از گلیکولیک اسید استفاده می‌کنند، هیچ گونه کاهش جای جوشی مشاهده نکردند-

ممکن هست لازم باشد شخص انواع مختلفی از لایه برداری را امتحان کند تا مشخص  بشود کدام یک جهت او مناسب هست.

تزریق

تزریق کورتیکواستروئیدها در صورتی که شخص دارای جوش ‌هایپرتروفیک یا کلوئید باشد، می‌تواند به درمان بافت اسکار آکنه کمک کند-

این درمان به طور معمول شامل یک سری تزریق هست که متخصص پوست می‌تواند این تزریقات را هر چند هفته یک مرتبه در مطب خویشانجام دهد و نتایج را کنترل کند.

فیلر پوستی

در برخی موارد، متخصصان پوست توصیه می‌کنند از فیلرهای بافت نرم جهت کاهش ظاهر جوش استفاده کنند-

متخصصان پوست ممکن هست فیلری را انتخاب کنند که متشکل از محصولی با پایه کلاژن باشد، که ممکن هست به آزمایش آلرژی نیاز داشته باشد- روش دیگر، برداشتن چربی از قسمت دیگر بدن جهت استفاده ممکن هست یک گزینه دیگر باشد- آنها نیز می‌توانند از فیلرهای تجاری دیگر مانند پلی متیل متاکریلات (PMMA)، هیالورونیک اسید (HA) و پلی-ال- لاکتیک اسید (PLLA) استفاده کنند.

فیلرهای پوستی جهت اسکارهای آتروفیک بهترین عملکرد را دارند،. اما بسیاری از آنها موقتی هستند- درمان به طور معمول بین 6 تا 18 ماه طول می‌کشد-

برخی از گزینه‌های دائمی‌وجود دارد، که شخص می‌تواند. با متخصص پوست خویشدر مورد آنها بحث کند.

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ فرآیند قرار دادن سوزن‌های ریز در پوست اطراف اسکار جهت تحریک بدن جهت تولید کلاژن بیشتر هست.  این کلاژن با صاف کردن پوست ممکن هست دلیل کاهش فرورفتگی جای جوش شود..

در یک چک 2017، میکرونیدلینگ از نظر جای جوش از 31 تا 62 درصد پیشرفت به همراه داشته هست.

با این حال، میکرونیدلینگ می‌تواند .عوارض جانبی ایجاد کند- بسیاری از افراد پس از درمان دچار قرمزی، درد .و التهاب می‌شوند، اما این اثرات با گذشت زمان فروکش می‌کنند..

لیزر درمانی

لیزر درمانی بدون استفاده از مواد شیمیایی یا اسکراب سطح پوست را دوباره بازسازی می‌کند. بالاترین لایه پوست را از بین می‌برد تا سلول‌های پوستی جوانتر در زیر آن آشکار شوند، که می‌تواند به کاهش جای جوش کمک کند.

لیزر درمانی جهت همه مناسب نیست.، زیرا موفقیت آن بیشتر به نوع جای جوش و نوع پوست او بستگی دارد. این درمان نیز ممکن هست در برخی افراد به خصوص در افرادی که پوست حساس دارند واکنش ایجاد کند..

شناخت انواع خال

در تعداد زیادی از کشورها سرطان پوست یک اختلال زیاد شایع در نظر گرفته می‌شود- اگرچه اکثر خال‌های بدن هیچ گونه خطری ندارند، ممکن هست سرطان پوست شبیه خال به نظر برسد-

تفکیک کردن خال و ملانوما کار دشواری هست. و حتی گاها اوقات متخصصین پوست و مو که سال‌ها در این زمینه تجربه دارند .ممکن هست .اشتباه کنند-. اما نکته ای که اهمیت زیاد زیادی دارد این هست. که بدانیم چه موقع زائده‌های روی پوست طبیعی نیستند. روش‌ها و مراحل متعددی وجود دارد که شما می‌توانید به کمک آنها ریسک بروز سرطان پوست را کاهش دهید-.

.خال زمانی روی بدن به وجود می‌آید. که سلول‌های یک ناحیه به جای آنکه از هم فاصله بگیرند.به یکدیگر متصل می‌شوند-. این سلول‌ها به رنگ تیره دیده می‌‌شوند .و با پوست سایر نقاط بدن تفاوت دارند- در اکثر موارد خال‌های روی پوست دلیل نگرانی نمی‌شوند- اگرچه خال می‌تواند در هر مرحله از زندگی به وجود بیاید .معمولاً در هنگام تولد، در کودکان و نیز در جوانان ایجاد می‌شود- به مرور زمان و به علت قرار گرفتن خال در معرض نور آفتاب رنگ آن تیره می‌شود..

در این مقاله به چک تفاوت‌های خال معمولی و خال‌ سرطانی، با توجه به شکل، اندازه. و رنگ آنها خواهیم پرداخت-. به شما توصیه می‌‌کنیم .که به محض مشاهده یک خال غیر عادی، موضوع را با پزشک متخصص در میان بگذارید.