پیگمنتر چیست؟

به طور شفاف و واضح به شخصی که کار میکروپیگمنتیشن و میکروبلیدینگ را انجام می دهند پیگمنتر گفته اند -.اما اگر به بخواهید به طور کامل و تخصصی تر بدانید این مطلب را بخوانید-.

این روزها خانم های زیادی هستند که از طرفداران پروپا قرص تکنیک های نانو بروز، فیبروز، فی کانتور، انواع روشهای میکروپیگمنتیشن و میکروبلیدینگ هستند-.

خیلی از این افراد ه دلیل مشغله های بالای کاری و نوع زندگی خیلی قادر نیستند روزی چند ساعت را صرف آرایش صورت خویش کنند-.و  و برخی دیگر نیز جهت هماهنگ کردن اجزای صورت به طور طبیعی دست به انجام این روشها می زنند-.

در این میان خیلی پیش می آید که شما واژه پیگمنتر را شنیده باشید-یا با این سوال که پیگمنتر شما چه شخصی است؟

قبلا در سال های اخیر به شخصی که کار تاتو و خالکوبی را انجام می داد تاتو کار می گفتند (  و روش های امروزی نیز ابداع نشده بود تا جهت شخص انجام دهنده اسمی گذاشت) .

مدتی بعد از اینکه روش های میکروپیگمنتیشن و میکروبلیدینگ به عنوان تکنیکی تخصصی که کار تاتوی ابرو،چشم و لب و حتی آموزش هاشور ابرو را به روش جدید انجام می داد دیگر به شخص انجام دهنده تاتو کار نمی گفتند-.و به طور کلی این دو در نام گذاری از هم جدا شدند-.

اینکه اولین بار توسط چه شخصی این تقسیم بندی صورت گرفت مشخص نیست اما گمان می رود که توسط کمپانی های آرایشی و کمپانی های تولید رنگ های تخصصی جهت میکروپیگمنتیشن و میکروبلیدینگ انجام شده باشد-.

پیگمنتر در انگلیسی pigmenter

میکروپیگمنتیشن یعنی کاشت رنگدانه های زیاد ریز با استفاده از دستگاه مخصوص که برقی هست و در صورت ترمیم نکردن بعد از مدتی از زیر پوست پاکبشود  پیگمنت در انگلیسی به معنای رنگدانه هست و کلمه میکرو به معنای خیلی کوچک و ریز هست در ادامه نیز پسوند er که در انگلیسی اسم ساز هست با اضافه شدن به کلمه pigment آن را به شخص یا دستگاه تبدیل می  بشود  که عمل کاشت رنگدانه را انجام می دهد-.

در اینجاست که این تقسیم بندی صورت می گیرد و زیرا به دستگاه میکروپیگمنتیشن هندپیس handpiece گفته می  بشود به شخصی که در مراکز مربوط میکروپیگمنتیشن کار سرویس و آموزش هاشور ابرو و میکروپیگمنتیشن را انجام می دهد پیگمنتر گفته شده و شخصی که سرویس تاتوی بدن را انجام می دهد تاتو آرتیست گفته اند -.

یک نام دیگر نیز که در حوزه پزشکی و درمانی که جهت از بین بردن تاسی سر و از بین بردن کم پشتی موی سر انجام می  بشود گفته می  بشود که میکرو اسکالپ نام دارد-.

یکی از دستگاه هاشور ابرو مورد وزارت بهداشت که دستگاه جدیدی نیز هست دستگاه نانو بروز 5 ولتی هست که جهت داشتن این دستگاه باید مدرک نانو بروز را از کمپانی فی دریافت کنید-.

مدارک مورد تایید و ضروری جهت یک پیگمنتر

 • مدرک آرایش دائم صورت از سازمان فنی و حرفه ای
 • مدرک آرایش گری از سازمان فنی و حرفه ای
 • تاییدیه سلامت پزشکی و کارت بهداشت
 • دستگاه دارای مجوز از وزارت بهداشت
 • رنگهای مورد تایید از وزارت بهداشت

-در این مقاله می خوانید:

 • پیگمنتر Pigmenter
 • دستگاه های مورد تایید وزارت بهداشت
 • مدارک مورد نیاز جهت یک پیگمنتر

بسیاری از خانم ها با وجود مشغله های فراوان ترجیح میدهند وقت کمتری را صرف آرایش روزانه کنند و از آنجایی که گاها ممکن هست در روز چندین بار مجبور به آرایش کردن شوند آرایش دائم یا نیمه دائم بهترین گزینه جهت خلاص شدن از آرایش روزانه هست -.

احتمالا واژه پیگمنتر به گوش خانم هایی که به دنبال سرویس آرایش دائم صورت هستند، رسیده باشد و برایشان جالب باشد که معنی و قدیم این کلمه را بدانند- در ادامه به واژه پیگمنتر می پردازیم.

در قدیم به هر شخصی که کار تاتو یا خالکوبی را انجام می داد تاتوکار می گفتند- پس از به رسمیت شناختن این رشته در دنیای زیبایی و پزشکی تاتو صورت نام خویشرا به میکروپیگمنتیشن و میکروبلیدینگ تغییر داد و رشته تاتو بدن از تاتو صورت جدا شد-.

تاتو آرتیست

تاتو بدن

پیگمنتر – میکرو اسکالپ

پیگمنتر Pigmenter

در حقیقت میکروپیگمنتیشن کاشت رنگدانه زیر پوست با استفاده از یک دستگاه قلمی برقی هست که با گذشت چند سال و بصورت تدریجی از زیر پوست ناپدید خواهد شد-.

پیگمنت در زبان انگلیسی به معنی رنگدانه هست و میکرو به معنی کوچک – پسوند er در زبان انگلیسی اسم ساز هست و با اضافه شدن به واژه pigment واژه پیگمنتر به شخص یا دستگاهی القا می  بشود که کار کاشت رنگدانه را انجام می دهد – .

از آنجایی که ما به دستگاه قلمی برقی هندپیس handpiece می گوییم شخصی را که در مراکز معتبر و با استفاده از تجهیزات استاندارد به ارائه سرویس میکروپیگمنتیشن صورت می پردازد پیگمنتر می نامیم و شخصی را که سرویس تاتو بدن ارائه می دهد تاتو آرتیست-  و کار کاشت رنگدانه امروزه در حوزه پزشکی و جهت از بین بردن کم پشتی موها در کف سر متقاضی هم انجام می  بشود که به آن میکرو اسکالپ گفته اند -.

مدارک مورد نیاز جهت یک پیگمنتر

 • مدرک اصلاح و ابروی زنانه از سازمان فنی و حرفه ای کشور
 • مدرک گریم و میکاپ زنانه از سازمان فنی و حرفه ای کشور
 • مدرک آرایش دائم صورت از سازمان فنی و حرفه ای کشور
 • تاییدیه سلامت پزشکی و کارت بهداشت
 • رنگدانه های مورد تایید وزارت بهداشت
 • دستگاه دارای مجوز از وزارت بهداشت

میکروپیگمنتیشن یا زیبایی دائمی چیست

امروزه بیشتر خانم ها دلشان می خواهد همیشه آراسته باشند اما احتمالا فرصت و حوصله اینکه هر روز دستی به صورت ببرند نداشته باشند ، میکروپیگمنتیشن راز زیبایی این خانم هاست – .

میکروپیگمنتیشن القای ریزدانه های رنگی در حد فاصل قسمت رویی (اپیدرم) و زیرین(درم) پوست هست  این کار جهت رنگین کردن نواحی مورد نظر انجام می  بشود -.

روش انجام میکروپیگمنتیشن چیست؟

میکروپیگمنتیشن روشی هست که در آن پیگمنتر یا کاربر با استفاده از دستگاه های استاندارد و وسایل یک مرتبه مصرف استریل جهت انجام یک آرایش دائمی اقدام می کند-. پیگمنتر مهمترین عامل انجام یک میکروپیگمنتیشن موفق و ایمن میباشد- .

پیگمنتر آموزش دیدهبرای سلامتی شما اهمیت قائل هست و از دستگاهها و مواد مصرفی مجاز جهت شما استفاده خواهد نمود -.

در این روش پیگمنتر رنگدانه های زیست سازگار را درعمق مشخصی از لایه پوست می کارد به طوری که پوست آسیبی نبیند -. جهت بازسازی طبیعی، متعادل سازی و جلوه بخشیدن به چهره از روش میکروپیگمنتیشن استفاده می  بشود و این روش موجب زیبایی بیشتر چهره می گردد-.

کاربردهای زیبایی و پزشکی میکروپیگمنتیشن

این روش استفاده های فراوانی در زیبایی و پزشکی دارد که عبارتند از :

 • تقویت مژه جهت مژه های کم پشت
 • بهبود ظاهر پلک ها
 • بهبود خط لب
 • ایجاد خط چشم دائمی پلک بالا و پایین
 • اضافه کردن یا جایگزین کردن ابرو
 • طراحی و قرینه سازی ابرو ها با تکنیک های مختلف به عنوان نمونه هاشور ابرو، سایه ابرو و —.
 • سایه چشم پلک بالا و پایین که به آن به آن هاشور خط چشم یا هاشور مژه گفته اند –
 • هاشور رژلب جهت قرینه سازی لب یا حجیم سازی لب
 • از بین بردن سپیدی بیش از حد لب ها و یا سیاهی دور لب.

میکروپیگمنتیشن چه استفاده هایی دارد

 • مخفی کردن قسمت های بی مو در بیماران دارای جای زخم روی تفاوت سر
 • بازسازی هاله سینه جهت بیمارانی که سرطان سینه داشته اند-
 • آرایش چشم جهت افرادی که به مواد آرایشی آلرژی دارند-
 • از بین بردن لک ها یا اسکارهای پوستی
 • از بین بردن جای بخیه
 • مداوای مشکلاتی مانند ویتیلیگو (بیماری برص یا پیسی) یا اصلاح جای زخم یا کلوئید..

تفاوت میکروپیگمنتیشن با تاتو

میکروپیگمنتیشن با تاتوتفاوت هایی دارد –

1-تفاوت میکروپیگمنتیشن با تاتو این هست که در میکروپیگمنتیشن رنگ مانند دانه های مو و در جهت رویش موهای ابرو روی پوست می نشیند و مثل تاتو دیگر یک کادر پررنگ و ناجور وجود ندارد، فقط تارهایی مانند مو با سوزن نازکی داخل ابرو کشیده می شوند که خیلی هم پررنگ و مشخص نیستند بلکه رنگی طبیعی دارند-.

2-تفاوت دیگر در دستگاه میکروپیگمنتیشن هست  امروزه دستگاه هایی جهت این کار استفاده می  بشود که ارتباط اجزای ثابت آن با قسمت های قابل تعویض و یکبار مصرف شان قطع شده و اصطلاحا جریان برگشتی به عقب ندارند و تضمینی بر سلامت انجام آن از نظر انتقال نیافتن بیماری از شخصی به شخص دیگر هست -.

3-میکروپیگمنتیشن برخلاف تاتو که جهت نقاشی کردن روی بدن استفاده می شود، درد و خونریزی کمتری دارد و ماندگار تر هست  آسیب کمتری به پوست وارد می  بشود  و با تکرار ترمیم چند سال یک مرتبه رنگ آن به قرمزی یا سبزی نمی زند -.

4-در روش میکروپیگمنتیشن بسته به نوع پوست و ویژگی های بدن افراد، التهاب و زخم زیاد کم هست و شخص می تواند به راحتی در اجتماع ظاهر شود-

5-سوزن از مهمترین عوامل تعیین کننده در کیفیت میکروپیگمنتیشن هست -. کارتریج دستگاه یکبار مصرف هست و به جای سوزن های یکبار مصرف در دستگاه های سنتی تاتو به کار می رود که با سیستم بسته ای که دارند، تضمین کننده عدم برگشت خون و انتقال ترشحات از شخصی به شخص دیگر هست  سوزن کارتریج های استاندارد کاملا تیز بوده و با حداقل تخریب بافت، کاشت رنگدانه ها را به نحو مناسبی انجام میدهند -.

برای انجام میکرو پیگمنتیشن کجا برویم؟

برای انجام میکرو پیگمنتیشن به مراکز آرایشی مجاز که دستگاه های پیشرفته دارند و دوره های آموزشی لازم را گذرانده اند مراجعه کنید- .گواهی آموزشی پیگمنتر را از او بخواهیدو از گواهی وزارت بهداشت و مجاز بودن رنگ و دستگاه او مطمئن شوید -. جهت زیبا تر شدن تن به هر کاری ندهید و میکروپیگمنتیشن را به شرط سلامت و ایمنی انجام دهید-.

پزشکان چه گفته اند ؟

پزشکان از این روش جهت درمان ضایعات پوستی، اسکار ها، سوختگی، ترمیم ابرو ، علامت گذاری در آندوسکوپی ها، میکروپیگمنتیشن قرنیه، درمان ضایعات پوستی با منشاء ویروسی و—استفاده می کنند و جراحان پلاستیک به عنوان آخرین مرحله درمان وقتی دیگر چاره ای به جز باز گرداندن رنگ طبیعی از طریق میکروپیگمنتیشن ندارند جهت درمان درمان لب شکری استفاده می کنند-.

عوارض میکروپیگمنتیشن

زیبایی به چه قیمتی ؟!

 • پوست از حساسترین عضوهای بدن هست که دائما به نگهداری احتیاج دارد پس زمانی که این روش را انجام دادید باید از پوستتان نگهداری نمایید تا کمترین آسیب را ببیند-.
 • دقت کنید دستگاه ها، رنگ ها و ملزومات مصرفی مورد استفاده باید براساس اصول پزشکی تهیه و تولید شده باشند تا عوارض کمتری داشته باشد-.
 • لازم هست هنگام مراجعه جهت انجام روش میکروپیگمنتیشن دقت کنید که پیگمن تر دوره های آموزشی میکروپیگمنتیشن، تکنیک های انجام کار، اصول زیبایی شناختی و طراحی چهره را گذرانده باشد-.
 • مراجعه به یک مرکز آرایشی غیر مجاز و سپردن این روش به یک پیگمنتر ناشی می تواند به غیر از عوارض پوستی مشکلات روحی و روانی برایتان ایجاد نماید زیرا این آرایش ها دائمی هست -.

اهمیت رنگ در روش میکروپیگمنتیشن

اهمیت انتخاب رنگ مناسب جهت میکروپیگمنتیشن زیاد بالا هست و استفاده از رنگهایی که بر اساس اصول بهداشتی تولید نشده اند، سلامتی افرادبه خطر می اندازد-.

برای عدم وجود حساسیت به رنگ میکروپیگمنتیشن 7 روز قبل از انجام عمل آزمون رنگ و حساسیت انجام می  بشود که نتایج آن نشان می دهد حساسیت دارید یا خیر – جهت انجام آن این تست مقدار کوچکی از رنگدانه جداگانه به پوست وارد می  بشود -.

میکروپیگمنتیشن و استفاده های آن

تغییر یا پاک کردن رنگ در روش میکروپیگمنتیشن

در میکروپیگمنتیشن امکان اصلاح رنگ وجود دارد ولی حذف رنگ مستلزم گذشت زمان هست و شانس ازبین بردن کامل آن با لیزر کم هست.

آیا میکروپیگمنتیشن درد هم دارد؟

این فرایند بدون درد نیست اما می توان درد آن را با استفاده از بی حس کننده های موضعی و در مواردی بلوک کردن اعصاب ناحیه کم  بشود.