مراقبت پوست در فصل پاییز

هر آنچه که باید جهت جلوگیری از خشکی پوست در زمستان بدانید

با آغاز فصل پاییز، یکی از شایع‌ترین اتفاقاتی که جهت افراد می‌افتد مسئله خشکی پوست هست و مسلماً با سردتر شدن هوا، این ناراحتی و عوارض آن شدیدتر خواهد شد- حتماً می‌دانید که نگهداری از پوست در فصل‌های مختلف سال باید متناسب با همان فصل باشد- با شروع فصل سرما، یکی از شایع‌ ترین اتفاقاتی که جهت افراد می‌افتد مسئله خشکی پوست هست و مسلماً با سردتر شدن هوا، این ناراحتی و عوارض آن شدیدتر خواهد شد، اما چه خوب هست كه بدانید چطور باید از پوستتان در برابر سرما نگهداری کنید و با حفظ رطوبت مناسب، پوستی شاداب و سالم داشته باشید-.

1-دست‌هایتان را کمتر بشویید

یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که بیماران در فصل پاییز و با آمدن سرما با آن مواجه می‌شوند، از خشکی پوست در فصل پاییز هست که در نهایت به اگزمای پوستی منتهی می‌شود- با بروز سرما و استفاده از وسایل گرمازا، رطوبت پوست کاهش پیدا می  بشود  و نهایتاً به خشکی،‌ خارش و ترک خوردن پوست می‌انجامد-

این مسئله به خصوص در افرادی که زمینه آلرژی دارند شایع‌تر است، یعنی اگر شخصی زمینه‌ای از آسم تنفسی یا دینیت آلرژیک داشته باشد، در این صورت بیشتر مستعد ابتلا به اگزمای پوستی در فصل سرما خواهد بود-

چنین افرادی در فصل سرما دچار قرمزی پوست به همراه خارش در برخی از نواحی بدن می‌شوند و با استفاده از یک سری عوامل تحریک‌ کننده، این علائم در آن‌ها وخیم‌ تر خواهد شد- به دنبال مشکلات پوستی و اگزمایی که در فصل سرما جهت گروهی از افراد به وجود می‌آید، دسته‌ ای از عادت‌ها و رفتارها این وضعیت را تشدید می‌کنند-.

یکی از ساده‌ترین راهکارهایی که می‌توان جهت حل خشکی پوست در فصل سرما به کار برد، انتخاب نوع شوینده‌ هاست- جهت نمونه برخی افراد به واسطه شغلشان بیش ‌از حد دست‌های‌شان را می‌شویند- مثلاً خانم‌های پرستاری که از بیماران نگهداری می‌کنند و باید دستان‌شان به طور مرتب شسته  بشود یا کسانی که شیرینی‌پز یا نانوا هستند و همین‌طور جراحان که به واسطه شغلشان، مرتب مشغول شست‌وشوی دستانشان با مواد شوینده هستند، بیش از دیگران مستعد به خشکی پوستند-.

2-صابون زمستانی، صابون تابستانی

یکی از ساده‌ ترین راه‌کارهایی که می‌توان جهت حل خشکی پوست در فصل سرما به کار برد، انتخاب نوع شوینده‌هاست- توصیه می‌کنیم تا در این فصل از صابون‌های ملایم، مانند صابون‌های کرم‌دار یا گلیسیرینه استفاده کنید تا پوستتان خشک نشود، بنابراین صابونی که جهت هوای سرد انتخاب می‌کنید باید ملایم‌ تر از فصل‌های دیگر باشد- شوینده‌های غیر صابونی نیز گزینه زیاد مناسبی جهت شست‌وشوی صورت هستند، زیرا این شوینده‌ها اثر پاک‌ کنندگی متعادل‌ تری نسبت به شوینده‌ های معمولی دارند و رطوبت پوست را حفظ کرده و از خشک شدن آن جلوگیری می‌کنند- بهترین کاری که می‌توانید بعد از شستن پوستتان انجام دهید، استفاده از یک مرطوب‌ کننده مناسب هست.

3-زمان مناسب استفاده از مرطوب‌ کننده

بهتر هست بعد از این که پوستتان را شست‌ و شو دادید و در حالی که پوست هنوز رطوبت خویشرا حفظ کرده، به دنبال استفاده از آب و مایع شوینده، یک مرطوب‌کننده مناسب را روی پوستتان بمالید- مرطوب کننده‌های فراوانی در بازار وجود دارند؛ بهتر هست کسانی که زمینه ابتلا به آلرژی دارند، از ملایم‌ ترین مرطوب‌کننده استفاده کنند- می‌توانیم بگوییم بهترین چرب کننده و مرطوب‌ کننده وازلین است، زیرا این ماده هم خشکی را به خوبی از بین می‌برد و هم مانع تبخیر رطوبتی که پوست به دنبال شست‌وشو جذب کرده می‌شود، علاوه بر این بدون رنگ و بو هست و با این خصوصیات، احتمال آلرژی افراد به وازلین تقریباً در حد صفر هست  به افرادی که زمینه آلرژی آتوپیک یا اگزمای سرشتی دارند، توصیه می‌کنیم به دنبال شست‌ و شو از این چرب کننده عالی استفاده کنند-.

در درجه بعد افراد می‌توانند از اوسرین به عنوان چرب و مرطوب‌ کننده زیاد خوب استفاده کنند؛ مقدار روغنی شدن پوست به دنبال مصرف اوسرین نسبت به وازلین کمتر هست  همان طور که گفتیم مرطوب کننده‌های فراوانی در بازار وجود دارد اما به طور کلی این مواد به دو دسته کرم و پماد تقسیم می‌شوند؛ پمادها چربی بیشتری نسبت به آب دارند و در گروه کرم‌ها، آب آن‌ها قابل‌ توجه‌ تر هست و بیشتر رطوبت را می‌رساند و کمتر به عنوان چرب کننده استفاده می‌شود به همین دلیل مصرف‌ کنندگان بیشتر کرم‌ها را ترجیح می‌دهند، زیرا احساس چرب بودن و برق‌ زدن پوست به دنبال استفاده از آن خیلی کمتر هست  ولی باید این مساله را در نظر بگیرید که کرم‌ها نیز معایبی دارند-.

4-ضد آفتاب حتی در فصل سرما

این اشتباه شایعی هست که خیلی از افراد فکر می‌کنند زیرا در فصل پاییز و زمستان نور آفتاب مستقیم وجود ندارد، اشعه فرابنفش هم وجود نخواهد داشت- در صورتی که چنین تفکری دلیل می‌شود تا شایع‌ترین فصل‌هایی که افراد با آن‌ها مشکل پیدا می‌کنند، پاییز و زمستان باشد- باید بدانید آفتاب فصل سرما هم مانند آفتاب تابستان جهت پوستتان زیان بار هست  در این فصل شاهد این موضوع هستیم که بسیاری از افراد از کرم ضد آفتاب استفاده نمی‌کنند، به این دلیل که فکر می‌کنند دیگر نور مستقیم آفتاب وجود ندارد، به همین علت دچار صدمات مختلف پوستی ناشی از آفتاب می‌شوند-.

5-از ناخن‌هایتان غافل نشوید

گاهی اوقات شاهد این مسئله هستیم که پوست اطراف ناخن ترک می‌خورد یا ریش‌ریش می‌شود، باید بگوییم که عامل اصلی این مسئله نیز خشکی پوست هست  کسانی که مرتب مشغول شست‌وشوی دست‌های‌شان هستند، پوست اطراف ناخن‌هایشان به دنبال بیش از حد مرطوب شدن و دوباره خشک شدن، رطوبت خویشرا از دست می‌دهد و مشکلاتی را جهت شخص به وجود می‌آورد-  و بعضی از کمبودهای غذایی مثل کمبود آهن، کلسیم یا ویتامین‌های گروه B نیز می‌توانند مزید بر علت باشند که گاهاً می‌بینیم با مصرف مولتی‌ ویتامین‌ های مربوط به مو و ناخن که انواع آن در بازار موجود است، از بین بردن می‌شوند-.

و مصرف چنین مکمل‌هایی باید تحت نظر پزشک صورت گیرد- مصرف ویتامین‌های گروه D نیز در بهبود این وضعیت زیاد موثر هستند- بنابراین اگر تغذیه افراد، شامل ویتامین‌ها به خصوص گروه C، پروتئین و کربوهیدرات کافی باشد، ضمانت کافی جهت سلامت پوست، مو و همین‌طور ناخن‌ها وجود دارد- بنابراین مصرف چنین مواد مغذی می‌تواند پوست شما را در هر فصلی تقویت کند-.

6-از شامپو بچه استفاده کنید

باید بدانید که خشکی مو هم می‌تواند مثل خشکی پوست به وجود آید و این مسئله منجر به شکنندگی بیش از حد و رخداد موخوره می‌شود- جهت پیشگیری از این ناراحتی به خانم‌ها توصیه می‌کنیم تا از شامپوهای ملایم مانند شامپو بچه یا شامپوهای مخصوص موهای رنگ شده و خشک و نهایتاً از نرم‌ کننده و چرب کننده‌ هایی مثل روغن زیتون، نارگیل و کرچک که همگی می‌توانند مانع خشک شدن بیش از حد مو، ایجاد موخوره و شکنندگی آن شوند استفاده کنند، تا رطوبت مناسب را به موهای‌شان برگردانند-.

لیف و کیسه ممنوع

باید بدانید مواد افزودنی که به کرم‌ها اضافه می‌شوند، می‌توانند عامل اگزمای پوستی یا تماسی شوند و جهت افرادی که مرتبا جهت مرطوب کردن پوست از آن‌ها استفاده می‌کنند نیز می‌توانند دردسرساز باشند و از طرفی عطر و اسانس‌هایی که به کرم‌ها اضافه می‌شوند تا به مصرف‌ کننده احساس بهتری دست دهد،  در حقیقت یک نوع آروماتراپی با این روش انجام می‌دهند و دلیل جذب مصرف‌ کننده به استفاده بیشتر از کرم می‌شوند- این خویش یکی از مهم‌ترین و شایع‌ترین عواملی هست که دلیل ایجاد آلرژی پوستی می‌شود-.

کسانی که از خشکی پوست در این فصل رنج می‌برند،بهتر هست مقدار شست‌وشوی خویشرا به حداقل برسانند، بنابراین این افراد چه در مورد شستن دست،‌ صورت یا دوش گرفتن و حمام کردن در هوای سرد باید مراقب باشند و تعداد دفعات را کاهش دهند- در این میان می‌توانیم به افراد مسن اشاره کنیم که به واسطه سنشان نسبت به زمان جوانی، پوست خشک‌تری دارند و در فصل سرما این خشکی افزون خواهد شد و اگر بخواهند طبق قدیم به استحمام خویشادامه دهند، ممکن هست دچار خشکی بیش‌ازحد، خارش و به دنبال آن اگزمای پوستی شوند، بنابراین به این افراد و نیز کسانی که پوست‌های حساس دارند توصیه می‌کنیم هفته‌ای یک یا دو بار بیشتر به حمام نروند-.

افرادی که پوست خشک و حساس دارند نباید به هیچ عنوان از لیف و کیسه استفاده کنند، زیرا دلیل تحریک بیش ‌از حد پوست بدن می‌شوند و به دلیل حساس بودن پوست، صدمات زیان‌باری به آن وارد می‌شود- در ضمن همان طور که اشاره کردیم، این افراد باید از صابون‌های گلیسیرینه یا کرم‌دار یا شوینده‌های غیر صابونی استفاده کنند تا خشکی پوستتان تشدید نشود و رطوبتی که در حمام جذب پوست می‌شود، از بین نرود-.

فندق جادوگر یکی از گیاهانی هست که اخیرا به دنیای زیبایی وارد شده هست و استفاده های جالب و فواید بسیاری دارد-

فواید استفاده از فندق

1-درمان آکنه

از این گیاه روی پوست خویشبزنید و با یک پنبه آن را بمالید- این کار مثل یک لایه بردار و پاک کننده قوی برایتان عمل می کند-

2-حمام فندق

از این نوع فندق در آب بریزید و بدن خویشرا با آن بشویید تا پوستتان نرم  بشود و حساسیت و التهابات آن آرام بگیرند-

3-ماسک آرام بخش

یک قاشق غذاخوری از این گیاه را با سیب زمینی پخته و له شده مخلوط کنید بعد دو قاشق غذاخوری شیر بز به آن بیفزایید و روی صورتتان بگذارید- بعد از حدود 15 دقیقه آن را بشویید- این روش یکی از موثرترین روش ها در پاکسازی پوست هست.

4-محلول مخصوص صورت

برای درمان پوست چرب می توانید دو قاشق غذاخوری از این گیاه را به همراه یک قرص آسپرین در نصف لیوان آب حل کنید و حرارت بدهید بعد بگذارید خنک  بشود و روی پوست بزنید-.

فواید ماسک عسل بر پوست

1-ماسک عسل

عسل خالص را روی صورت‌تان بمالید و اجازه دهید که مدتی روی پوست‌تان باشد تا زمانی که خشک شود- تقریبا پانزده دقیقه جهت خشک شدن عسل بر روی پوستتان کافی هست  وقتی که خشک شد صورتتان را با آب گرم بشویید-

2-پوستی روشن با حمام عسل

برای رطوبت، نرمی و داشتن پوستی روشن، در حمام بعدی‌تان از یک شیشه عسل استفاده کنید- عسل را به پوستتان بمالید و جهت مطمئن شدن از خشک شدن عسل برروی پوست از دست‌تان کمک بگیرید، در این حالت با اینکه عسل پوست شما را چسبناک کرده هست اما به نرمی و راحتی دست شما روی پوست‌تان حرکت می‌کند- بعد بدنتان را با آب بشویید- نتیجه این کار گردش خون عالی، زیبایی و روشنی پوست خواهد بود-.

3- وان عسل

برای خوش بویی و نرمی پوست‌تان، یک چهارم تا یک دوم فنجان عسل به آب وان اضافه کنید-

4- ماساژ عسل

یک قاشق چای خوری عسل به همراه کمی پودر بادام را در کف دستان مخلوط کنید و به آرامی روی صورت‌تان بمالید- بعد این معجون عسل و بادام را با آب گرم بشویید-.

5-تمیز‌کننده روزانه صورت

مخلوطی از یک قاشق چای خوری عسل با پودر شیر تهیه کنید، از این محلول به عنوان تمیز کننده مواد آرایش و زدودن کثیفی پوست صورت می‌توانید .استفاده کنید. و بعد با آب گرم صورت‌تان را بشویید-.

6- موهای درخشان

برای براق کردن موهایتان می‌توانید. مخلوطی از یک قاشق چای خوری عسل به همراه آبلیموی تازه فشرده شده. و یک لیتر آب گرم تهیه کنید- طبق معمول با شامپوی همیشگی موهایتان را بشوید. و بعد از مخلوط عسل برروی موهایتان بریزید. اجازه دهید موهایتان به صورت نرمال خشک شود،. نیازی به شستن مخلوط عسل از روی موهایتان نیست.

7- نرم‌ کننده مو

برای داشتن موها و پوست سری سالم می‌توانید از مخلوط یک دوم فنجان عسل و دو قاشق سوپخوری روغن زیتون استفاده کنید. موهایتان را با مخلوط عسل آغشته کنید، بعد پوششی روی سرتان بگذارید و اجازه دهید جهت سی دقیقه روی سرتان بماند- بعد از سی دقیقه شامپو بزنید .و طبق معمول موهایتان را بشویید-.

8-جوهرپوست

برای سفتی، نرمی و مرطوب بودن پوست‌تان می‌توانی.د مخلوطی از هسته پوست گرفته شده .یک سیب و یک قاشق سوپخوری عسل که در ماشین مخلوط کن تهیه کرده‌اید استفاده کنید-.

آنقدر مخلوط عسل را هم بزنید تا نرم  بشود .و به آرامی روی پوست صورت بمالید. و اجازه دهید جهت پانزده دقیقه باقی بماند- بعد پانزده دقیقه مخلوط عسل روی صورتتان را با آب گرم بشویید-.

با نکات زیبایی گفته شده. در بالا می‌توانید. محصولات زیبایی سودمندی را در منزل تهیه کنید- عسل یک محصول فوق‌العاده در زیبایی هست. چرا که شامل آنزیم‌ها، ویتامین‌ها، و مواد معدنی زیادی هست . جهت تهیه محصولات زیبایی ابتدا مطمئن شوید عسل خریداری شده‌ تان صددرصد خالص باشد-.

پلینگ و پاکسازی پوست

در لایه برداری یا پلینگ صورت با استفاده از لایه بردار شیمیایی یا مکانیکی و فیزیکی سلول های مرده و آلودگی ها از روی پوست برداشته بشود.  منافذ صورت پاک شده و پوستی شاداب و سالم به ارمغان آورده بشود.

فواید لایه برداری

با افزایش سن و کاهش رشد سلول های پوست یکی از روش هایی که می تواند. از پوست کدر و خشن جلوگیری کند پلینگ هست . این روش نیز موجب کم رنگ شدن لکه های پوستی و جای جوش، از بین رفتن جوش های سرسیاه و پاکسازی پوست بشود . به دنبال این فرایند محصولات نگهداری پوست در عمق بیشتری از پوست نفوذ می  بشود . و جوانسازی پوست با موفقیت بیشتری قابل دستیابی خواهند بود.

انواع لایه برداری

یکی از انواع لایه برداری استفاده از دستگاه میکرودرم هست که در آن با استفاده از سری دستگاه پودر اکسید آلومینیوم روی پوست پاشیده شده .و بعد با مکش دستگاه این پودرها از روی پوست جمع می  بشود. و همزمان لایه های مرده و آلودگی ها را از روی پوست می زداید. در موارد ویژه و با تشخیص پزشک از لایه برداری شیمیایی نیز استفاده می  بشود .که در آن به کمک موادی مثل بتاهیدروکسی اسید سلول های پوستی خشن و آلودگی ها از سطح پوست جدا شده. و پوست طراوت خویشرا باز می یابد.کرم های پلینگ و ماسک های پلینگ نیز از محصولاتی هستند. که هم استفاده  کلینیکی دارند .و هم به عنوان Home-care مورد استفاده قرار می گیرند-.

بخور پوست

در این روش که در اکثر آرایشگاه‌ها و برخی کلینیک‌ها به‌ کار گرفته می‌شود، پوست به مدت ۲۰ دقیقه در معرض بخار قرار می‌گیرد.- اما از آنجایی‌که این کار بدون تشخیص نوع پوست و عدم آگاهی نسبت به عکس‌العمل هر نوع پوست‌ ‌در برابر بخار انجام می‌شود.، می‌تواند دلیل عوارض و آسیب به پوست شود-..

‌پاکسازی پوست به روش طبی

مراحل پاکسازی طبی پوست عبارتند از:

۱- معاینه و تشخیص نوع پوست ۲- تخلیه کامل کومدون‌ها – ۳- میکرودرم ابریژن-

آنالیز پوست

در این مرحله مواردی مانند چربی، رطوبت، PH (میزان اسیدیته)، باز بودن منافذ پوست، وضعیت چروک‌های پوست، وضعیت لایه‌های زیرین پوست، توزیع رنگدانه‌ها، پیگمانتاسیون لکه‌های پوستی و عمق اسکار آکنه چک و تعیین می‌شود.- آگاهی نسبت به این موارد می‌تواند در انتخاب روش مناسب براى بهبود وضعیت پوست موثر باشد-.

پاکسازی پوست

در مرحله بعدی، چربی‌های لخته شده. (جوش‌های سرسیاه) که بر اثر اکسیدشدن چربى پوست (ترکیب اکسیژن هوا باچربى) در سطح پوست ایجاد شده‌اند. پاکسازی می‌شوند.- با این روش می‌توان حتی چربی‌ها و یا مواد آرایشى مثل کرم‌ پودر و… که بر اثر استفاده مکرر و طولانى، مانند «تتو» به پوست اضافه شده‌اند را نیز برطرف  بشود   به همین دلیل هست ک.ه بعد از پاکسازی با این روش، پوست شفاف‌تر به نظر می‌رسد-.

میکرودرم ابریژن

چربى بیش از حد پوست، استفاده طولانی مدت از لوازم آرایشی نامناسب. و نیز عوامل محیطی و ژنتیک، از مهمترین عوامل باز شدن منافذ پوست هستند.- میکرودرم ابریژن دلیل میشود این منافذ بسته ‌شوند و استحکام و قوام پوست افزایش یابد-.

میکرودرم ابریژن چه استفاده هایی دارد؟

۱- برطرف کردن اثر زخم (اسکار)

۲- برطرف کردن چین ‌و ‌چروک‌های ریز و متوسط پوست

۳- پاک کردن لکه‌های‌ قهوه‌ای سطح پوست

۴- کم کردن عمق چین وچروک ها

۵- از بین بردن جاى جوش‌(اسکار) و جوش‌های سرسیاه

۶- کمک به بسته شدن منافذ باز پوست

7- جوانسازی و بهبود وضعیت سلامتى پوست.

۸- پاکسازی کدورت ناشی از مواد آرایشی

۹- تحریک سلول‌های فیبروپلاست جهت افزایش تولید ماده‌ حیاتی کلاژن.

برخی از مزایای پاکسازی پوست عبارتند از:

۱- ارزان هست

٢- نیازبه استراحت و دوره نقاهت ندارد-.

٣- تأثیر آن بلافاصله قابل مشاهده هست.

۴- فوائد کوتاه مدت و بلندمدت زیادى براى پوست دارد-.

بطورخلاصه، پاکسازى دوره اى (هرچندهفته یکبار) پوست، یکى از مهمترین روشهاى نگهداری ازپوست (skin care) هست .که علاوه بر اینکه از بسیارى از مشکلات پوستى پیشگیرى مى‌کند؛ دلیل مى  بشود. تا همیشه، پوستى زیبا و شفاف داشته باشیم و کمتر به کرم پودرها و کانسیلرها، نیاز پیدا کنیم-.