چگونه از پوست خویش نگهداری کنیم؟

آنچه در این مطلب می خوانید

مراقبت از پوست

پوست یکی از مهمترین قسمت های بدن هر انسانی محسوب می  بشود ، ولی این چنین که تجربه ثابت نموده معمولاً آقایان نسبت به این بخش از بدن خویش توجه زيادي ندارند و تنها بعضی خانم‌ها آنرا جدّي می بگیرند و از آن نگهداری می کنند-.

پوست نیازمند هست که به صورت مستمر و مرتب مورد مراقب های ویژه قرار بگیرد و به آن توجه خاصی شود- در این بین، بعضی از بخش های پوست بدن ما مانند پوست صورت بیش از قسمت های ديگر احتیاج به توجه دارند و اگر این پیگیری ها صورت نگیرد شخص را با مشکلات زيادي روبرو خواهد  بشود.

زیاد آب بنوشید

دکتر الیاز می گوید« آب سمومی که دلیل التهاب و قرمزی میشوند از بین می برد- آب کافی، به انتقال ماده های مغذی و اکسیژن کافی به پوست کمک می  بشود  و مانع کم بود رطوبت و خشکی پوست، و در نتیجه پیری زودرسبشود ».

دکتر دی توضیح می دهد که آب، اسید هیالورونیک را که بطور رایج در پوست وجود دارد افزایش می دهد و پوست را شاداب نگه می دارد- طبق توصیه این دو متخصص باید روزانه دست کم ۸ لیوان آب میل کنید- چنانچه فعالیت تان زیاد هست یا در مناطقی با آب و هوای گرم تر زندگی می کنید حتماً به آب بیشتری احتیاج دارید- جهت طعم دادن به نوشیدنی تان و تسکین پوست میتوانید یک جوشانده ی تسکین دهنده و ضدالتهاب مانند بابونه یا نعنا را هم امتحان کنید-.

از افتاب دوری کنید

امروزه همه ی ما ناچاریم از پوست خویش بیش از پیش دربرابر نورخورشید نگهداری نماییم -تقریباً 90% از علامت های چین و چروک های زود رس در صورت براثرتابش نور خورشید هست جهت این که اشعه ی ماوراء بنفش دلیل می گردد کلاژن و الاستین موجود در پوست شما شکسته شده و قوام خویشرا از دست بدهد-.

بهترین راه جهت بهبودی، دوری از نور خورشید حتی به مدت کوتاه به دو صورت پیشنهاد می شود( فیزیکی و شیمیایی)-.

محافظ های فیزیکی با شیوه منعکس ساختن پرتو ی ماورا ء بنفش از روی پوست شما کار می کنند درحالی که محافظهای شیمیایی این اشعه را جذب می نماید و به این شکل نمی گذارند این اشعه ی زیان باربه پوست شما برسد-.

وسایل فیزیکی مثل کلاههای سایه بان دار و استفاده از عینک های آفتابی که شیشه آن ها دربرابر UVA و هم UVB محافظ چشم باشد و از پیدایش آب مروارید درچشم جلوگیری کند-.

وسایل شیمیایی: مثل استفاده از کرم ها و کرم پودرهای ضد افتاب، که باید توجه کنید تا عیارحفاظتی یا SPF آن بین 15 تا 30 درصد باشد و توجه کنید که از این کرمها باید هر روز استفاده کنید و چنانچه تمام روز بیرون از منزل هستید و دربرابر نورخورشید ، هرچهارساعت یک باراستفاده از کرم ضد افتاب را تجدید کنید-.

نکته:برنزه کردن پوست دربرابر خورشید به معنای فریاد کمک این عضو هست و به هیچ وجه پوست برنزه، پوست سالمی نخواهد بود و  در حقیقت نخستین قدم به طرف استحاله و تخریب پوست هست.

نکته:تنها زمانی از ضد آفتابهای ضد آب استفاده کنید که ضرورت داشته باشد- مثلاً موقع شنا و یا درکنار دریا زیرا آن ها نباید به مدت طولانی بر روی پوست باقی بمانند زیرا دلیل ایجاد آلرژی یا جوشبشود.

اشعه ی ماوراء بنفش مدام درفضا هستند حتی هنگامی که هوا ابری هست  و همچنين اشعه ی UVA( اشعه ی پیرکننده ی پوست) قادر هست از شیشه هم بگذرد -این بدان معناست که موقع رانندگی در ماشین هم باید حتماً از ضد افتاب استفاده شود-.

برای نگهداری از پوست خویش یک برنامه ی منظم داشته باشید-این برنامه باید شامل: ماسک، پوسته برداری، پاک کننده و مرطوب کننده باشد-.

از مرطوب کننده هایی استفاده کنید که حاوی اسید هیدروکسی آلفا، هیدروکسی بتا و یا آنزیم باشد و یا از کرم های آنتی اکسیدان شب یا روز استفاده نمایید-.

در رژیم غذایی روزانه خویش حتماً مواد آنتی اکسیدان( مانند ویتامین سی و Eوبتاکاروتن) را بگنجانید-.

اگردچار آفتاب سوختگی شدید بهترین شیوه درمان قرار دادن پوره ی آلورا به روی پوست هست -ژل آلوور را از روی برگ گیاه برداشته و مستقیماً به روی محل آفتاب سوختگی قرار دهید -.

پیشنهاد ویژه

استرس هرچند عامل اکنه نخواهد بود ولی اکنه در وضعیت استرس زا وخیم تر خواهد شد-همچنین اگزما و سپور یازیس نیزبا استرس تشدید می یابد و احتمالاً کنترل آن ها نیزدشوارتر خواهد شد -سعی کنید روشهای آرام سازی و تنفس عمیق را بیاموزید زیرا یکی از مهمترین علل استرس زیاد، تنفس سطحی و ناکارآمد هست.

استفاده ازماساژ صورت در هنگامی که اکنه نباشد همراه با یک کرم ارام بخش شیوه بسیارمناسبی جهت کاهش استرس خواهد بود-.

تمیزكردن پوست

موقع تمیزكردن پوستتان به نكات زیر توجه كنید:همیشه موهایتان را قبل از آغاز كار، جمع كنید تا چرب نشود- قدری كافی از كرم پاك كننده روی گونه ها ، چانه، پیشانی و گردن بمالید- آنگاه با انگشتان از پائین به بالا و از داخل به بیرون صورتتان را ماساژ دهید-.

نقاط حساس اطراف بینی، زیرچانه، گردن، و نزدیكی لاله گوش را با توجه بیشتری تمیز كنید- همیشه از پنبه مرطوب جهت پاك كردن صورت استفاده كنید، زیرا پنبه خشك رطوبت پوست را از بین می برد- فرآیند پاك كردن را چندبار تكرار كنید تا پنبه ای كه با آن صورتتان را پاك می كنید، كاملاً تمیز شود- صورتتان را دوبار در شبانه روز، یك دفعه صبح و یك دفعه پیش از خواب پاك كنید-.

چه زمانی باید به متخصص پوست مراجعه کنیم؟

چنانچه مشکلات پوست با محصولات بدون احتیاج به نسخه بهبودی پیدا نکرد باید به پزشک مراجعه کنید- اکنه ها، زخم های پوستی یا دیگر مشکلاتی که شدتشان بالا هست امکان دارد به درمان با استفاده از آنتی بیوتیک های خوراکی، قرص های کنترل حاملگی و یا رتینوئیدها که همگی باید تجویز شوند احتیاج داشته باشند- امکان دارد متخصص پوست مجبور به استخراج کیست ها یا اکنه های موجود در عمق پوست شود-.

به خاطر داشته باشید نوع پوستتان روی کارکرد محصولات تأثير دارد- استفاده از محصول نادرست حتی هنگامی که پوستتان طبیعی باشد منجر به جوش زدن، بدتر شدن لکه ها و یا قرمزی پوستبشود  بهترین کار این هست که بفهمید چه نوع پوستی دارید و روتین نگهداری از پوست را طبق آن بچینید، حتی از موادی که واکنش منفی روی پوستتان دارند لیستی تهیه کنید تا بعدها در انتخاب محصول دیدی بازتر داشته باشید-.

روش جهت نگهداری از سلامت و زیبایی پوست

بی‌شک همه دوست دارند پوست زیبایی داشته باشند اما در میان خانم‌ها نگهداری و حفظ زیبایی پوست از اهمیت بیشتری برخوردار هست  جهت اینکه پوستی سالم و زیبا داشته باشید باید از آن نگهداری کنید- در ادامه چند روش عالی جهت نگهداری از پوست را معرفی کرده‌ایم-.

چرا نگهداری از پوست مهم است؟

پوست، نوعی سپر دفاعی هست که ما را در برابر انواع میکروب ها و بیماری ها محافظت می کند- علاوه بر وظایف متعدد، پوست دلیل کنترل دمای بدن و بهبود گردش خونبشود  به همین اعتبارست که نگهداری پوست، ضرورت فراوانی یافته هست  بویژه آنکه پوست با جمال و کمال ظاهری ما ارتباط تنگاتنگی دارد-.

روش‌های نگهداری از پوست

ما در این مطلب  روش‌ها و نکاتی را توضیح داده‌ایم که با رعایت آنها می‌توانید به حفظ زیبایی و سلامت پوست خویشکمک کنید-.

1- ریسک استفاده از روش‌های نامناسب

اگر جهت نگهداری از پوست خویشدر اینترنت جستجو کنید، روش‌های متفاوتی را خواهید دید که احتمالا همه‌ی آنها جهت شما مناسب نباشد-.

 • دکتر تریسی ایوانز (Dr- Tracy Evans) متخصص پوست معتقد هست بسیاری از مواردی که در آشپزخانه شما وجود دارد و از آن استفاده می‌کنید، پوست شما را خراب می بشود  و شما نیز ممکن هست مستعد حساسیت به مواد مختلف باشید-.
 • دکتر استا کرونبرگ (Dr- Esta Kronberg) معتقد است، استفاده از لیمو پوست شما را به نور خورشید حساس‌تر سازد که دلیل بروز لک یا تاول می‌شود-.

قبل از اینکه چیزی را به روی صورت خویشبمالید و یا به صورت از آن استفاده کنید- حتماً آنرا به مدت چند روز بر روی بازوی خویشبچسبانید و با پلاسیک روی آنرا بپوشایند- فقط در صورت مشاهده نکردن عارضه‌های منفی هست که می‌توانید از آن بر روی صورت خویشاستفاده کنید-.

2- مواد آرایشی بی‌کیفیت را استفاده نکنید

مواد آرایشی یا انواع کرم‌های بی‌کیفیت موجب مسدود شدن منافذ پوست شما خواهد شد- در این حالت پوست به تکاپو افتاده و ظهور انواع جوش‌ها، نتیجه نهائی این اشتباه هست  همواره از صابون‌های قابل اعتماد استفاده کنید- پوست خویشرا در صبح و شب با آب بشوئید-.

3- به خواب و استراحت اهمیت دهید

خواب و استراحت دو فاکتور ضروری جهت همگان و زیاد مهم‌تر از آن چیزی هست که برخی تصور می‌کنند- روزانه فرصتی را جهت استراحت و تنفس بشکل صحیح اختصاص دهید- 7 ساعت را جهت خواب عمیق در نظر بگیرید- از ورزش بویژه یوگا غافل نشوید زیرا تمرینات یوگا زمینه خواب سالم و عمیق را فراهم می‌کنند و طبعاً این فرایند به سلامت پوست شما کمک می‌کند-.

4- تغذیه پوست را جدی بگیرید

انواع روغن‌های گیاهی ارگانیک و طبیعی تاثیری اعجاب آور بر پوست دارد- گزینه‌های متعددی جهت انتخاب وجود دارد- از روغن تصفیه شده اسای بری گرفته تا روغن نارگیل و زیتون — از این روغن‌ها به هنگام صبح و شب به منظور پاکیزه سازی پوست استفاده کنید- پوست شما روزانه به کرم مرطوب کننده نیز احتیاج دارد- میوه و سبزیجات نیز نقش مهمی در تغذیه پوست ایفا می‌کند-.

5- استفاده از گندم و جو به عنوان شوینده پوست

اگر رتینوئیدهای مضر در محصولات زد چروک، پوست شما را حساس کرده است، شوینده خویشرا با یک ماسک ترکیب پوره جو و عسل عوض کنید- محتویات زد برافروختگی پوره جو و عسل، خواص ضد عفونی نیز دارند- اسید لاکتیک درون ماست نیز به عنوان یک لایه بردار خنک عمل می‌کند- له کردن دانه‌های گل آفتابگردان بر اثرگذاری آن می‌افزاید، چرا که روغن آزاد شده از دانه‌های آفتابگردان جهت مرطوب کردن پوست هنگام استفاده از این ترکیب لازم هست.

ترکیب ماسک پوره جو و عسل

 • یک قاشق غذاخوری عسل گرم؛
 • یک قاشق غذاخوری پوره جو؛
 • یک قاشق غذاخوری دانه آفتابگردان؛
 • دو قاشق غذاخوری ماست-

روش استفاده از ماسک پوره جو و عسل

پوره جو و دانه آفتابگردان را با هم مخلوط کنید، این مخلوط را با عسل گرم و ماست ترکیب کنید- آنرا بر روی صورت، گردن و سینه خویشبمالید و پس از 3 دقیقه با آب گرم شسشتو دهید-.

6- ماسک شکر جهت شفاف کردن پوست

ماسک لایه بردار شکر و حمام آب گرم یک مکمل زیاد خوب جهت زیبایی پوست‌های شما هست  ماسک شکر جهت لایه برداری پوست و برداشتن پوست‌های مرده از سطح آن و داشتن پوستی شفاف مناسب هست.

ترکیب ماسک شکر

 • سه قاشق آب گرم؛
 • دو قاشق غذاخوری شکر؛
 • یک پیمانه روغن زیتون یا روغن نارگیل-.

دکتر جسی چیونگ (Dr- Jessie Cheung) می گوید: اضافه کردن عسل و پوره جو به این محلول می‌تواند روش بهتری جهت مطلوب کردن و آرام ساختن پوست باشد-.

روش استفاده از ماسک شکر

شکر را در آب گرم بریزید تا حل  بشود و بعد یک پیمانه روغن زیتون یا روغن نارگیل را به آن اضافه کنید- مطمئن شوید که دانه‌های ریز آن حل شده باشد تا آسیبی به پوست شما وارد نکند- آن را روی صورت خویشبمالید و پوستتان را با آن ماساژ دهید و پس از چند دقیقه با آب گرم شسشتو دهید-.

7- چای سبز جهت بهبود التهاب پوست

(چای سبز به عنوان آنتی اکسیدان عمل می  بشود  و آب گل رز خاصیت ضد برافروختگی دارد- هنگامی که پوست قرمز شده مانند آنچه در بیماری درماتیت (Dermatitis) و یا بیماری پسوریازیس (Psoriasis) پوست خشک و ملتهب می‌شود، عموماً برافروختگی و ورم زیادی وجود دارد- این ها سیستم طبیعی بدن را جهت کمتر کردن آسیب به سلول‌ها نگهداری می‌کنند-.

برای درست کردن این بخار دو عدد چای کیسه‌ای سبز را در نیمی از یک لیوان آب جوش به مدت پانزده دقیقه نگه دارید و پس از آن چای کیسه‌ای را بیرون آورده و آب گل رز را در آن مخلوط کنید- جهت استفاده سعی کنید از یک افشانه استفاده کنید و باقی آن را در یک شیشه دربسته نگه دارید-.

8- شیر جهت پوست ورم کرده (آسیب دیده)

شیر کم چرب یه روش قدیمی جهت پوست‌های ورم کرده هست  مقداری گاز استریل و یا یک پارچه را درون شیر خیس کرده و آنرا مچاله نمایید و بر روی محل درد بگذارید-.

9- روغن نارگیل به عنوان مرطوب کننده پوست

یکبار هم که شده از روغن نارگیل استفاده کنید تا به خاصیت فوق العاده آن پی‌ببرید- روغن نارگیل، نرم کننده و ضد ورم پوست هست  روغن نارگین درون شیشه جامد بنظر می ‌رسد اما با قرار گرفتن بر روی پوست، با حرارت بدن ذوب شده و به مایع تبدیل می‌شود- به عقیده دکتر چیونگ روغن نارگیل یه مرطوب کننده طبیعی، عالی و خانگی هست و نباید آنرا فراموش  بشود.

10- سپیده تخم مرغ و برطرف کردن جای لک و جوش

سفیده تخم مرغ و ماست ترکیب زیاد موثری جهت پاک کردن لک و جای جوش صورت هستند- به گفته دکتر شمبن اسید لاکتیک درون ماست، چرک روی لک‌ها را شل کرده و سپیده تخم مرغ به عنوان لکه بر، آنرا خالی می‌کند- اضافه کردن مقداری آووکادو، رطوبت این ترکیب را افزایش می‌دهد و از برافروختگی جلوگیری می‌کند-.

این ماسک صورت تمیز کردن صورت را با ترکیبی از سپیده تخم مرغ و یک قاشق غذاخوری ماست به همراه نیمی از یک آووکادو بسازید- ترکیب را 10 دقیقه بر روی صورت خویشنگه داشته و بعد شستشو دهید-.

11- شیر و ماست جهت پوست های خشک

پوست خشک و آسیب دیده از رتینوئیدها، خورشید، آفتاب سوختگی و باد، نیازمند نگهداری بیشتر هست  از شیر استفاده کنید زیرا پروتئین درون شیر مدتی روی پوست باقی می‌ماند و پوست شما جهت مدت بیشتری چرب خواهد ماند- با ترکیب شیر و ماست و مقداری عسل می‌توانید ماسک تهیه کنید تا از خشکی پوست شما تا حد زیادی جلوگیری کند-.

ترکیب ماسک ماست

 • دو قاشق غذاخوری شیر؛
 • یک چهارم فنجان ماست؛
 • نصف قاشق غذاخوری عسل-

روش استفاده از ماسک ماست

بعد اینکه ماسک آماده شد- آن را به مدت 15 دقیقه بر روی صورت، گردن و سینه‌های خویشقرار دهید و بعد با آب گرم شستشو دهید-.

12- سرکه جهت از بین بردن برافروختگی انگشتان

همانطور که سرکه به عنوان یک ضدعفونی کننده استفاده می‌شود- می‌تواند جرم‌های نوک انگشت‌های شما را نیز از بین ببرد- روزی دو مرتبه انگشت‌های خویشرا در ترکیبی از سرکه سپید و آب قرار دهید تا از برافروختگی نوک انگشتان جلوگیری کند و ناخن‌ها که مستعد آلوده شدن به عفونت‌های باکتریایی و یا مخمری هستند را پاکسازی کند-.

13- چای کیسه‌ای و از بین بردن خارش چشم ها

پس از تهیه چای آرامش بخش بابونه، چای کیسه‌ای را دور نیاندازید- چای بابونه که به عنوان یک کمپرس سرد استفاده می‌شود، می‌تواند خارش چشم‌ها از ببین ببرد- رنگ داخل چای می‌تواند درد را در نقاط دیگر پوست روی بدن تسکین دهد- جهت این منظور می‌توانید چای کیسه‌ای سرد شده را در محل درد به مدت 10 دقیقه نگه دارید تا درد کاهش یابد-.

چگونه از پوست خویشمحافظت کنیم؟

آیا تا بحال در قرار های ملاقات با دوستانتان از طراوت و سلامت پوست آنها و وضعیت بد پوست خودتان احساس شرمساری کرده اید ؟ ظاهر پوست شما تقریباً خلاصه آنچه در درون بدن شما اتفاق می افتد میباشد – پوست شما به عنوان بزرگترین عضو بدن شما ، مستحق درمان و نگهداری مناسب هست  پس این سوال جهت همه شما پیش می آید که “چگونه از پوست خویشمحافظت کنیم ؟”.

نوع درمانی که شما بر روی پوست خویشاعمال می کنید – موضوعی هست که بسیاری از افراد از آن بی خبر هستند ولی واقعاً در سلامت جسمی و روحی شما نقش اساسی دارد-.

زندگی در محیطی آلوده ، مطمئناً سرعت زوال پوست شما را افزایش می دهد- به عنوان نمونه ، آلودگی هوا اجازه می دهد تا مواد شیمیایی مضر حتی در کوچکترین منافذ بنشینند و جذب شوند- پس اولین قدم در داشتن پوستی شاداب شستشوی صحیح پوست میباشد -خیلی از ما نکات شستشوی پوست را نمی دانیم و ممکن هست اشتباه کنیم – ما در این جا 10 اشتباه رایج در شستشوی صورت را به شما می گوییم -.

10 اشتباه رایج در شستشوی صورت

شما سعی می کنید هرروز در حفظ سلامت پوستتان کوشا باشید ، ولی در این میان نگاهی به روتین محافظتی پوست می کنید ؟ کار های روزانه ای که در حین شستشوی صورت انجام می دهید را چک کرده اید ؟

ما در ادامه به شما 10 اشتباه رایج در شستشوی صورت را ارائه می دهیم – پس از خواندن این متن کاملا متوجه می شوید که بسیاری از کارهایی که جهت نگهداری از پوستتان می کردید و از نظر شما بی ضرر بوده ، چقدر در افت کیفیت پوستتان موثر بوده هست -.

پس در ادامه با ما همراه باشید تا بدانید از کدام اشتباهات باید دوری کنید، چه راهی را جایگزین این راه های اشتباه کنید و به سوال “چگونه از پوست خویشمحافظت کنیم ؟”  پاسخ دهید -.

اشتباه اول : استفاده نادرست از محصولاتی که جهت نوع پوست شما تعریف نشده اند-.

وقتی بحث نگهداری از پوست پیش می آید ، اولین چیزی که باید به آن اهمیت داده  بشود نوع پوستتان هست  اینکه نرمال ، چرب ، خشک ، محتلط و یا حساس هست -.

به عنوان نمونه پوست شما خشک هست ، ولی از محصولات مخصوص پوست چرب و نوعی از پاک کننده ها که موجب خشک تر شدن پوستتان می  بشود استفاده می کنید – محصولات مخصوص پوست خشک سبوم پوست را مثل محصولات پوست چرب سرکوب نمی کنند و از تولید چربی جلوگیری نمی کنند – پس در حین خرید محصول برچسب محصولات را بخوانید و محصول مناسب با نوع پوستتان را خریداری کنید -.

استفاده محصول نادرست ممکن هست جهت پوست شما مشکلات زیادی را بوجود آورد – ولی نگران نباشید – چرا که کلینیک الیزه لانژه با داشتن اطلاعات کامل درمورد انواع محصولات پوستی و انجام تکنیک های موثر در تثبیت زیبایی ، به شما در از بین بردن مشکلات زیبایی کمک می  بشود  -.

اشتباه دوم : نشستن دست ها قبل از شستن صورت

بیشتر مردم نگهداری های پوستی را با پاشیدن آب روی صورت و پوست و مالیدن دست روی پوست شروع می کنند – ولی مشکل اینجاست که دست های شما پر از باکتری هستند و ممکن هست از طریق منافذ وارد پوستتان شوند – به طور متوسط 3200 باکتری از جاهای مختلف روی دست های شما انباشته می شوند – پس اگر نمی خواهید این آلودگی ها روی صورت شما جایگزین شوند ، دست های خویشرا کاملا ضدعفونی کنید و بعد صورتتان را بشویید-.

تا اینجا دومین پاسخ به سوال “چگونه از پوست خویشمحافظت کنیم ؟” را دریافت کردیم –

اشتباه سوم : شستن صورت با دمای آب اشتباه

دمای آب در شستشوی دست اهمیتی ندارد – اما وقتی صحبت از پوست حساس صورت در میان هست ، بهتر هست از آب ولرم استفاده کنیم –  این باور غلطی هست که شستن صورت با آب داغ منافذ صورت را باز می  بشود  و موجب پاک شدن بهتر پوست می  بشود – آب گرم پوست شما را قرمز ، پوشیده از لک و سوزان می  بشود  و این مورد در طولانی مدت موجب آسیب دائمی به رگ های خونی پوست می  بشود و دلیل ترکیدن رگ ها می  بشود -.

آب گرم پوست شما را از نعمت چربی طبیعی محروم کند و به لایه محافظتی پوست آسیب برساند -..

از طرفی آب سرد هم نمی تواند به پاک شدن آلودگی ها کمک کند و موجب انباشته شدن آلودگی ها روی هم می  بشود -.

تا اینجا سومین پاسخ به سوال “چگونه از پوست خویشمحافظت کنیم ؟” را دریافت کردیم –

اشتباه چهارم : پاک نکردن آرایش

از آرایش پاک کن و یک پد کتان جهت پاک کردن آرایش استفاده کنید – به این صورت که هر پد را حداقل ده ثانیه روی هر کدام از چشم ها قرار دهید و از مالیدن پوست ظریف اطراف چشم خودداری کنید – بعد آب ولرم را انتخاب کنید و به صورت دایره ای باقیمانده آرایش را از روی صورت پاک کنید – این حرکت دایره ای به گردش خون بهتر کمک می  بشود  و موجب جوانتر و شاداب تر شدن پوست می  بشود -.

مالیدن زیاد پلک و پوست اطراف چشم موجب چین و چروک می  بشود – اگر این اتفاق جهت پوستتان رخ داد به کلینیک الیزه لانژه مراجعه کنید تا با استفاده از بهترین دستگاه ها و تکنیک های روز ، پوست شما شادابی را از ما هدیه بگیرد -.

اشتباه پنجم : استفاده مکرر از اسکراپ و لایه بردار

همه ما به دنبال این هستیم که پوستی نرم و شفاف مثل بچه ها داشته باشیم – پس اولین فکری که به ذهن ما می رسد لایه برداری از پوست هست –  ولی با انتخاب لایه بردار به عنوان روتین نگهداری از پوست ، پوست به شدت آسیب میبیند – پوست شما اجاق گاز نیست که مدام آن را بسابیم – پوست یک اندام  هوشمند هست که دارای سلول های مرده میباشد – با هر سری لایه برداری دلیل سرکوب 35000 از این سلول ها می شوید- هر ماساژ بیش از حد دلیل تحریک پوست می  بشود و آن را ملتهب می  بشود  و می تواند موجب پیری زودرس شود-.

مشکل دیگر لایه برداری این هست که لایه های محافظتی پوست را تخریب می  بشود  و موجب بیماری و مشکلات می  بشود -.

اشتباه ششم : خشک کردن پوست با حوله

هرکسی ممکن هست پوست خودش را با حوله خشک کند – تصور کنید که داخل حمام چقدر باکتری می تواند روی حوله شما جمع  بشود – چرا که این موجودات به محیط های مرطوب علاقمند هستند –  پس اگر حوله شخصی دارید ، پوست خودتان را در معرض این باکتری ها قرار ندهید -شما می توانید جهت خشک کردن پوستتان از دستمال کاغذی کاغذی حوله ای استفاده کنید -.

اشتباه هفتم : استفاده از تونر ناملایم و خشن

حالا که پوست شما تمیز شده ، خشک شده و از وجود باکتری ها مصون هست ، وقت استفاده از یک تونر میباشد- خیلی مهم هست که از چه تونر با چه مواد سازنده ای استفاده می کنید – حتما تونری متناسب با نوع پوستتان انتخاب کنید و از تونر های حاوی الکل وقتی پوستی کم آب دارید استفاده نکنید – اگر شما دارای پوست چرب هستید ، الکل پوست شما را خشک می  بشود  و پوست خشکی بیش از حد را جبران می  بشود  و سبوم بیشتری پمپ می  بشود  -.

چربی بیش از حد پوست موجب ایجاد جوش روی صورت شما می  بشود – شما می توانید جهت از بین بردن جوش و جای جوش به کلینیک الیزه لانژه مراجعه کنید -.

اشتباه هشتم : عدم استفاده از سرم

دقیقا پس از پاک کردن صورت با یک تونر،  قبل از استفاده از مرطوب کننده از یک سرم استفاده کنید – سرم ها معمولا تاثیرات جادویی بر سبوم سازی پوست دارند و محلول های بر پایه چربی هستند و اجازه می دهند عناصر به لایه اپیدرم پوست نفوذ کنند و می توانید به مشکلاتی از قبیل قرمزی پوست ، خشکی و کم آبی ، پیری زودرس و حتی آکنه پایان دهید -.

اشتباه نهم : استفاده از مرطوب کننده

پس از تمامی این مراحل ، لازم هست از مرطوب کننده استفاده کنید – مصرف مرطوب کننده به آب و هوا زیاد مرتبط هست و باید SPF داشته باشد تا در مقابل اشعه UV از پوست محافظت کنیم – این اشعه دلیل پیری زودرس و ایجاد لکه می  بشود – پس بدون SPF نباید در مقابل اشعه خورشید قرار گرفت -.

اشتباه دهم : اهمیت ندادن به عناصر سازنده محصولاتی که شما جهت نگهداری استفاده می کنید

وقتی بحث استفاده از انواع مرطوب کننده ها به میان می آید ،  شما باید از استفاده از محصولاتی که چربی مضر دارند پرهیز کنید – مرطوب کننده های صورت نباید دلیل گرفتگی منافذ پوست شوند و از مرطوب کننده های حاوی آنتی اکسیدان  مثل چاس سبز ، بابونه و عصاره شیرین بیان استفاده کنید که کمک می  بشود  پوست خوب و سالم باشد -.

اگر شما دارای پوست حساس هستید از محصولاتی استفاده کنید که حداقل ده عنصر ضد آلرژی داشته باشد و بدون عطر باشد – ولی اگر پوست شما خشک هست به دنبال محصولاتی باشید که دارای  هیالورونیک اسید ،گلیسیرین ، لانولین و روغن طبیعی و پتاسیم باشد.