تفاوت میکروپیگمنتیشن با تاتو

روش میکروپیگمنتیشن چیست؟

انجام میکروپیگمنتیشن به سختی تلفظش نیست؛ روشی هست مبتنی بر اصول علمی و پزشکی با استفاده از دستگاه‌های استاندارد و وسایل یک مرتبه مصرف استریل که به کاربر (پیگمنتر) این امکان را می‌دهد که بنا به تقاضای مشتری، نسبت به ارائه یک آرایش دائمی ایمن اقدام کند؛ این کار فرآیند کاشت رنگدانه‌های زیست سازگار در عمق مشخصی از لایه پوست، با حداقل آسیب به بافت پوستی هست  این تکنیک علاوه بر استفاده ‌های زیبایی در حوزه پزشکی نیز استفاده  وسیعی دارد-.

برخلاف تاتو که جهت نقاشی کردن روی بدن استفاده می‌شود، میکروپیگمنتیشن جهت بازسازی طبیعی، متعادل‌سازی و جلوه بخشیدن به چهره استفاده می‌شود که درنتیجه زیبایی بیشتر چهره در طولانی مدت را به ارمغان می‌آورد- با این اوصاف انجام چنین کاری آن هم به عنوان آرایش دائم عاقلانه هست یا نه؟

این کار نسبت به تاتویی که به صورت سنتی انجام می‌شود، درد و خونریزی کمتری دارد و ماندگارتر هست  آسیب کمتری به پوست وارد می  بشود  و با تکرار ترمیم چند سال یک مرتبه رنگ آن به قرمزی یا سبزی نمی‌زند-.

از میکروپیگمنتیشن در حوزه آرایش چه استفاده‌هایی می‌شود؟

بهبود ظاهر پلک‌ها، اضافه کردن یا جایگزین کردن ابروها، بهبود خط لب، خط چشم دائمی، تقویت مژه جهت مژه‌های کم پشت، قرینه‌سازی ابروها، لک‌های ماه گرفتگی، ناهنجاری‌های مویرگی خوش‌خیم، مخفی کردن قسمت‌های بی‌مو در بیماران دارای جای زخم روی تفاوت سر، بازسازی هاله سینه و آرایش چشم جهت افرادی که به مواد آرایشی آلرژی دارند از مواردی هست که می‌توان از میکروپیگمنتیشن کمک گرفت- در حوزه آرایش دائم جهت موارد زیر می‌توان از این روش استفاده کرد:

  • طراحی و قرینه‌سازی ابرو با تکنیک‌های مختلف به عنوان نمونه هاشور ابرو، سایه ابرو و …
  • خط چشم دائم پلک بالا یا خط مژه دائم پلک بالا، خط چشم پلک پایین، سایه چشم پلک بالا و پایین که در اصطلاح عموم به آن هاشور خط چشم یا هاشور مژه هم گفته می‌شود-
  • میکروپیگمنتیشن رژ لب و خط لب یا در اصطلاح هاشور رژ لب جهت قرینه‌سازی لب یا حجیم سازی لب- گاها از آن جهت از بین بردن سپیدی بیش از حد لب‌ها هم استفاده می‌شود- با این روش می‌توان سیاهی دور لب‌های افراد را نیز از بین برد-
  • استفاده دیگر از بین‌بردن جای بخیه، از بین بردن لک‌ها یا اسکار‌های پوستی هست درواقع با این روش می‌توانیم دقیقا رنگ پوست مدل را ساخته و در قسمت‌هایی از پوست که از نظر رنگ ناهمگون هست کار کنیم، به عنوان نمونه جهت از بین بردن ماه گرفتگی-

میکروپیگمنتیشن چه فرقی با تاتو دارد؟

میکروپیگمنتیشن روشی تقریبا مشابه تاتو به شکل سنتی دارد، با این تفاوت که در این روش، رنگ مانند دانه‌های مو و در جهت رویش مو‌های ابرو روی پوست می‌نشیند و تفاوت آن با تاتو‌های قدیمی این هست که دیگر یک کادر پررنگ و ناجور وجود ندارد، فقط تار‌هایی مانند مو با سوزن نازکی داخل ابرو کشیده می‌شوند که خیلی هم پررنگ و مشخص نیستند بلکه رنگی طبیعی دارند- تفاوت پیگمنت با تاتو در روش اجرای آن، نیز بدون درد و خونریزی بودن آن هست که در نتیجه التهاب کمتری در افراد ایجاد می‌کند-.

در قدیم شخصی که تاتو انجام می‌داد ممکن بود تا مدت‌ها از فعالیت‌های روزانه خویشدور  بشود یا نتواند در اجتماع ظاهر  بشود ولی در این روش، بسته به نوع پوست و ویژگی‌های بدن افراد، التهاب و زخم زیاد کم هست  در پیگمنت به دلیل استفاده از کارتریج‌های یکبار مصرف و رنگ‌های تست شده، ایمنی و بهداشت کار زیاد بالا و خطر انتقال بیماری زیاد کم هست  باتوجه به ظریف بودن سوزن‌های این دستگاه، درد حاصل از این کار به‌شدت کاهش یافته هست و می‌توان به جرات، کلمه پیگمنت بدون درد را به کار برد-.

اهمیت رنگ در روش میکروپیگمنتیشن

انتخاب رنگ مناسب جهت میکروپیگمنتیشن از اهمیت ویژه ای برخوردار هست  در صورت استفاده از رنگهایی که بر اساس اصول بهداشتی تولید نشده اند، سلامتی افراد با مخاطره جدی مواجه خواهد شد-.

برای اطمینان از عدم وجود حساسیت به رنگ میکروپیگمنتیشن نیز در مواردی آزمون رنگ و حساسیت تقریبا 7 روز قبل از انجام عمل انجام می  بشود که نتایج آن نشان می‌دهد رنگدانه دلیل واکنش ناخواسته می‌شود یا نه- معمولا جهت انجام آن، مقدار کوچکی از رنگدانه یا رنگدانه‌های مورد نظر جداگانه به پوست وارد می‌شود-

هاشور ابرو با میکروپیگمنتیشن:

با تکنیک میکروپیگمنتیشن می‌توانیم تاتو ابرو انجام دهیم و شکل ابروها را مو به مو در موارد کم‌پشتی زیاد ظریف و پراکنده اصلاح کنیم- حتی با تاتو ابرو می‌توان با بالا بردن ناحیه خارجی ابرو، شکل دادن به ابرو یا باز کردن ابرو، چهره را زیباتر و جوان‌تر  بشود   در صورت وجود نداشتن تناسب بین دو ابرو هم امکان یکنواخت کردن آنها با میکروپیگمنتیشن وجود دارد- اصلاح رنگ و شکل ابروها هم با این روش انجام می‌شود-.

میکروپیگمنتیشن چشم:

با روش میکروپیگمنتیشن می توان آرایش چشم به صورت دائمی داشته باشیم- میکروپیگمنتیشن روی پلک هم انجام می‌شود و می‌توان با آن دلیل بیشتر به نظر رسیدن تراکم مژه‌ها شد-.

همچنین میکروپیگمنتیشن چشم جهت کشیدن خط چشم روی پلک با رنگ‌های مختلف (تاتو خط چشم)، تصحیح افتادگی چشم، کشیدن مژه‌ها در موارد وجود نداشتن مژه، اصلاحات افتادگی پلک با صاف کردن ناحیه کانتوس داخلی و روشن کردن ناحیه نزدیک به کانتوس خارجی و– به کار می رود-.

انجام میکروپیگمنتیشن روی لب

میکروپیگمنتیشن لب با هدف‌های مختلفی مانند ساخت مجدد حالت لب، تقویت رنگ خویشلب به‌صورت کامل یا جزیی، اصلاح تقارن در مواردی که به علت تصادفات رانندگی یا سایر موارد مثل جای جراحی، لب شکری که یک نقص مادرزادی هست پس از اتمام مراحل جراحی، اصلاح چروک‌های بالای لب با تکنیک‌های پیشرفته، افزایش حجم لب به کمک تکنیک‌های سایه روشن( در مورد مردان به‌صورت نامحسوس) انجام می‌شود-.

آرایش دائمی لب با میکروپیگمنتیشن

آرایش دائمی لب با میکروپیگمنتیشن به معنی نیاز نداشتن به استفاده از لوازم آرایشی نیست بلکه ته رنگی به لب می‌دهد که دلیل می‌شود شخص در تمام اوقات بدون استفاده از لوازم آرایش هم ظاهری آراسته داشته باشد- در عین حال حدود جایی که باید آرایش  بشود را معین می  بشود  مانند کتاب‌های نقاشی بدون رنگ که بچه‌ها با رعایت خطوط آن را رنگ می‌کنند-.

تغییر یا پاک کردن رنگ در روش میکروپیگمنتیشن

در ترمیم‌ها امکان اصلاح رنگ وجود دارد ولی حذف رنگ مستلزم گذشت زمان هست و شانس ازبین بردن کامل آن با لیزر خیلی زیاد نیست-.

میکروپیگمنتیشن درد هم دارد؟

نمی‌توان گفت این فرایند بدون درد هست اما با استفاده از بی‌حس‌کننده‌های موضعی و در مواردی بلوک کردن اعصاب ناحیه می‌توان به سطح قابل‌قبولی از بی‌درد بودن رسید-.

پیگمنتر یا اجرا کننده میکروپیگمنتیشن:

پیگمنتر مهمترین عامل انجام یک میکروپیگمنتیشن موفق و ایمن میباشد- پیگمنتر آموزش دیده، متعهد و آگاه، جهت سلامتی شما اهمیت قائل هست و از دستگاهها و مواد مصرفی مجاز جهت شما استفاده خواهد نمود و با طراحی مناسب چهره، زیبایی توأم با سلامت را جهت شما به ارمغان خواهد آورد-.

تکنیسینی که می‌خواهد میکروپیگمنتیشن انجام دهد، باید گواهینامه آموزشی با واکسیناسیون هپاتیت B و کزاز و بیمه تخصصی مسئولیت داشته باشد- نظارت پزشکی می‌تواند ضمانتی بر رعایت اصول بهداشتی، انتخاب مناسب بیماران و حذف موارد پرمخاطره باشد-.

در گذشته‌ای نه چندان دور بسیاری از امور پزشکی به‌وسیله غیرپزشکان صورت می‌گرفت اما با درک دانش نحوه انتقال بیماری‌ها و بالا رفتن توقع مردم رفته رفته این امور در حیطه مسئولیت‌های پزشکی درآمدند و به نظر می‌رسد امروزه میکروپیگمنتیشن که تولد جدید تاتو است، سرنوشتی مشابه پیدا کرده هست.

علاوه بر اینها، باید به یاد داشته باشید که خون و مایعات بافتی هر بیمار می‌تواند با ویروس ایدز (HIV)، هپاتیت B، هپاتیت C و دیگر میکروب‌های بیماری‌زا عفونی شود، از این رو باید خیلی محتاطانه عمل و از انجام این کار در جاهایی که احتمال می‌دهید این مخاطرات را نمی‌شناسند یا اصول استریلیزه کردن را نمی‌دانند، اجتناب کنید-.

برای آرایش دائم کجا برویم؟

برای انجام میکرو‌پیگمنتیشن باید به مراکز آرایشی مجاز که هم دوره‌های آموزشی لازم را گذرانده‌اند و هم دستگاه‌های پیشرفته دارند، مراجعه کنید- احتمالا پیامک این مراکز یا آگهی آن‌ها را در صفحات اینترنت و جا‌های دیگر مشاهده کرده‌اید-.

فقط به خاطر داشته باشید که میکروپیگمنتیشن را به شرط سلامت و ایمنی انجام دهید و جهت زیباتر شدن تن به هر کاری ندهید- حتما از پیگمنتر خویشبخواهید گواهی آموزشی خویشرا به شما نشان دهد و از مجاز بودن رنگ و دستگاهی که استفاده می  بشود  و گواهی وزارت بهداشت او مطمئن شوید-.

پزشکان درباره میکروپیگمنتیشن چه گفته اند ؟

همان‌طور که گفتیم میکروپیگمنتیشن در حوزه پزشکی استفاده  فراوانی دارد، اما استفاده  آن به شکل گسترده و به عنوان یک فرآیند زیبایی موضوعی هست که باید به آن توجه  بشود   امروزه در استفاده  های پزشکی از اصطلاح میکروپیگمنتیشن یا درماتوگرافی به جای عنوان تاتو استفاده می‌شود- ا.

ز این روش جهت درمان ضایعات پوستی، اسکارها، سوختگی، ترمیم ابرو، علامت‌گذاری در آندوسکوپی‌ها، میکروپیگمنتیشن قرنیه، درمان ضایعات پوستی با منشاء ویروسی و… بهره می‌برند-.

در کشور های پیشرفته، پزشکان متخصص پوست و جراحان پلاستیک به عنوان آخرین مرحله درمان از آن استفاده می‌کنند، به‌طور نمونه پس از جراحی پلاستیک جهت درمان لب شکری؛ رنگ سرخ لب و رنگ پوست با هم آمیخته می‌شوند، زیرا هنوز لب فرم و شکل طبیعی خویشرا به دست نیاورده و تنها راه باز گرداندن رنگ طبیعی از طریق میکروپیگمنتیشن هست.

می‌خواهم زیبا بمانم!

همانطور که خودتان هم می‌دانید زیبا شدن به این شیوه خالی از درد و نگرانی نیست- پوست یکی از حساس‌ترین عضو های بدن هست که به صورت عادی هم مراقبت‌های خاص خویشرا می‌طلبد و اگر قصد انجام میکروپیگمنتیشن را دارید، باید توصیه پزشکان را جدی بگیرید:

دستگاه‌ها، رنگ‌ها و ملزومات مصرفی مورد استفاده باید بر اساس اصول پزشکی تهیه و تولید شده باشند، در غیر این حالت استفاده از وسایل غیراستاندارد می‌تواند عوارض جبران ناپذیری جهت آرایشگر و متقاضی به همراه داشته باشد-.

پیگمنتر باید دوره‌های آموزشی میکروپیگمنتیشن، تکنیک‌های انجام کار، اصول زیبایی شناختی و طراحی چهره را گذرانده باشد؛ در غیر این حالت به دلیل دایمی بودن آرایش ممکن هست خواست متقاضی تامین نشود و دلیل ایجاد بحران‌های روحی و روانی در شخص شود-.

میکروپیگمنتیشن از زیبایی تا درمان

علاوه بر استفاده های این روش در امور زیبایی، در امور درمان هم می‌توان از میکروپیگمنتیشن جهت مداوای مشکلاتی مانند ویتیلیگو (بیماری برص یا پیسی) یا اصلاح جای زخم یا کلوئید کمک گرفت- یکی از محبوب‌ترین استفاده های میکروپیگمنتیشن هم اصلاح زخم‌های جراحی پلاستیک یا بازسازی هاله پستان در موارد ماستکتومی (عمل جراحی برداشتن پستان در سرطان‌ها و…)، هماهنگ کردن اندازه هاله و شدت رنگ هاله با سینه هست.

-آرایش دائم چیست ؟

در حقیقت آنچه که به آرایش دائم مفهوم و معنا داده روش پزشکی و زیبایی و ایمنی هست بنام میکروپیگمنتیشن – واژه پیگمنت  در حقیقت رنگ دانه هایی هستند که جهت آرایش از آنها استفادهبشود  و عمل میکروپیگمنتیشن تزریق این رنگدانه با ابزار مخصوص خویشبه زیر لایه های پوست میباشد – دقت کنید که این عمل تاتو کردن نیست و تفاوتهای زیادی از ان دارد از نوع نفوذ عمق کار ، تا بهداشت و ایمنی و ابزار آلات با تاتو کردن مغایر میباشد -.

پس انچه که به زبان ساده متوجه شدیم آرایش دائم همان بکارگیری روش میکروپیگمنتیشن جهت آرایش در حوزه آرایشی و پزشکی هست -.

کاربردهای آرایشی و پزشکی آرایش دائم

گفتم آرایش دائم همسوست با میکروپیگمنتیشن و میکروپیگمنتیشن هم بکارگیری رنگدانه هاست پس در هر قسمت از صورت و بدن که بخواهیم رنگی بدهیم ، یا پررنگتر و تغییر رنگ بدهیم از آرایش دائم استفاده می کنیم- پس در قسمتهای رنگی از سر تا خط چشم و لبها و خط لبها و ابروها در این روش مورد استفاده قرار می گیرند-.

در حوزه پزشکی یعنی جایی از این قسمتها اسیب دیده باشد که با عمل میکروپیگمنتیشن از بین بردن عیب می  بشود مانند قسمتی از ابرویی که در آتش سوزی سوخته باشد –  در حقیقت با عمل میکروپیگمنتیشن و انتقال رنگ دانه ها به قسمت ابروها ی سوخته ، عمل هاشور ابرو انجام می  بشود و شخص زیبایی خویشرا بدست می اورد-.

در حوزه آرایشی هم که تمام نقاط گفته شده می توانند جهت زیباتر شدن از رنگهای دلبخواه متقاضی و فرمهای مختلف بهره مند شوند که این بیشتر در ابروها و لب استفاده  دارد-.

تاتو بهتر هست با میکروپیگمنتیشن

تاتو یک روش سنتی و قدیمی هست که دیگر با آمدن سیستم آرایش دائم میکروپیگمنتیشن عملا کارایی خویشرا از دست داده هست  تاتو های بد رنگ قدیمی که در عمق های بیشتری از پوست با روش سنتی استفاده می شدند در دنیای امروز جایگاهی ندارند- چه از لحاظ زیبایی و چه از لحاظ ایمنی و بهداشت .

فواید آرایش دائم کدامند؟

آرایش دائم فایده های زیادی را به همراه دارد که بر اساس همین فایده ها روز به روز گسترده تر و سیستمی تربشود.

طراحی و قرینه‌سازی ابرو با تکنیک‌های مختلف به عنوان نمونه هاشور ابرو، سایه ابرو و … جزوی از آرایش دائم هستند که از فواید آن محسوب می شوند  و این همه فواید نیست آرایش های مریوط یه خط چشم دائم پلک بالا یا خط مژه دائم پلک بالا، خط چشم پلک پایین، سایه چشم پلک بالا و پایین که در اصطلاح عموم به آن هاشور خط چشم یا هاشور مژه هم گفته می‌شود از دیگر فایده های آرایش دایم هستند- .

و نیز میکروپیگمنتیشن رژلب و خط لب یا دراصطلاح هاشور رژلب جهت قرینه‌سازی لب یا حجیم‌سازی لب- گاها از آن جهت از بین بردن سپیدی بیش از حد لب‌ها هم استفاده می‌شود- با این روش می‌توان سیاهی دور لب‌های افراد را نیز از بین برد- استفاده  دیگر از بین‌بردن جای بخیه، از بین بردن لک‌ها یا اسکار‌های پوستی هست.

مضرات آرایش دائم کدامند؟

بله در حوزه های ارایشی زیبایی همیشه مضراتی هم وجود خواهد داشت که بیشتر آن بر می گردد به مهارتهای ضعیف کننده کار که در اینجا منظور پیگمنتر میباشد- ناشی بودن و نیز استفاده از مواد نامرغوب و رعایت نکردن مسایل بهداشتی و ایمنی همیشه می توانند خطر آفرین باشند- پس همیشه در انتخاب پیگمنتر دقت کنیدو از مراکز معتیر که پروانه کسب و بهداشت دارند استفاده کنید-.

میکروپیگمنتیشن چه فرقی با تاتو دارد؟

میکروپیگمنتیشن روشی تقریبا مشابه تاتو به شکل سنتی دارد، با این تفاوت که در این روش، رنگ مانند دانه‌های مو و در جهت رویش موهای ابرو روی پوست می‌نشیند و تفاوت آن با تاتوهای قدیمی این هست که دیگر یک کادر پررنگ و ناجور وجود ندارد،.

فقط تارهایی مانند مو با سوزن نازکی داخل ابرو کشیده می‌شوند که خیلی هم پررنگ و مشخص نیستند بلکه رنگی طبیعی دارند- تفاوت پیگمنت با تاتو در روش اجرای آن، نیز بدون درد و خونریزی بودن آن هست که درنتیجه التهاب کمتری در افراد ایجاد می‌کند-.

قبلا از هر چیز یک پیگمنتر باید به اصول آرایش صحیح صورت وارد بوده و تسلط کاملی به ترکیب رنگها و چگونگی تثبیت آن داشته باشد- بنابراین گذراندن دوره های مخصوص آرایش صورت و تسلط کامل و کافی به اصول قرینه سازی در آن، شرط ابتدایی ورود به این رشته هست  پس از طول دوره ابتدایی لازم هست که طول دوره ای کامل و تخصصی، در کلاسهای آموزش آرایش دائم شرکت کرده و موفق به کسب نمره قبولی در امتحان تئوری و عملی این رشته شوید-.

آرایش دائم از قدیم تا به امروز

بر اساس شواهد موجود، اولین آرایش دائم را تاتوکار معروف بریتانیایی به نام «ساترلند مک دونالد» در سال 1902 انجام داده هست  این طراح مد پس از آن به امریکا سفر  بشود  تا این شیوه آرایشی را به یک روش رایج در این ایالت تبدیل کند-.

در نهایت، در سال 1930 این روش به یکی از تکنیک های آرایش مد روز تبدیل شد و عده زیادی از خانم ها بدون این که تخصصی در این زمینه داشته باشند، عمل تاتو را انجام می دادند- در گذشته، تاتو به عنوان عمل کاشت رنگ معرفی می شد که طول آن رنگ های گیاهی زیر لایه های پوست تزریق می شد-.

از آرایش دائم در چه حوزه هایی استفاده میشود ؟

  •          طراحی و قرینه‌سازی ابرو با تکنیک‌های مختلف به عنوان نمونه هاشور ابرو، سایه ابرو و …
  •          خط چشم دائم پلک بالا یا خط مژه دائم پلک بالا، خط چشم پلک پایین، سایه چشم پلک بالا و پایین که در اصطلاح عموم به آن هاشور خط چشم یا هاشور مژه هم گفته می‌شود-
  •          میکروپیگمنتیشن رژ لب و خط لب یا در اصطلاح هاشور رژ لب جهت قرینه‌سازی لب یا حجیم سازی لب- گاها از آن جهت از بین بردن سپیدی بیش از حد لب‌ها هم استفاده می‌شود- با این روش می‌توان سیاهی دور لب‌های افراد را نیز از بین برد-
  •          کاربرد دیگر از بین‌بردن جای بخیه، از بین بردن لک‌ها یا اسکار‌های پوستی هست  درواقع با این روش می‌توانیم دقیقا رنگ پوست مدل را ساخته و در قسمت‌هایی از پوست که از نظر رنگ ناهمگون هست کار کنیم، به عنوان نمونه جهت از بین بردن ماه گرفتگی-
  • میکروپیگمنتیشن با وارد کردن رنگ‌های معدنی ضدحساسیت در زیر پوست با کمک سوزن‌های بسیا ریز و باریک انجام می‌شود- رنگ  در حقیقت وارد دومین لایه از پوست می‌شود و کاملا ملایم و طبیعی، دلیل ایجاد جلوه‌ای خاص در لب‌ها، چشم یا ابرو می‌شود-.

مزایای استفاده از آرایش دائم

روشی ایده آل جهت کسانی که دچار بیماری های خاص هستند (نظیر بیماران پوستی، بیماران سرطانی، افرادی که از ناحیه صورت دچار جراحت شدند و …) و نیز کسانی که وقت، حوصله و یا مهارت کافی جهت آرایش هر روزه در قسمت های مختلف صورت رو ندارن روش زیاد استفاده ی و تاثیرگذاریه- چنانچه هر کدوم از تکنیک های بخش های مختلف این روش بدرستی و توسط شخص ماهر و متخصص انجام بشه میتونه تاثیر زیادی در زیبایی چهره و صورت بزاره-.

به طور کلی از مزایای آرایش دائم میتوان به موارد زیر اشاره  بشود  :

o          نیازی نیست زمان خویشرا صرف آرایش کردن بکنید

o          آلرژی چشم به مواد آرایشی دارید که دلیل ایجاد واکنش به آرایشبشود

o          پرپشت و متقارن شدن ابرو ها

o          لب های شما باریک و کم حجم هستند-

o          داشتن اسکار پوست-

o          جای بخیه، از بین بردن لک‌ها یا اسکارهای پوستی هست  درواقع با این روش می‌توانیم دقیقا رنگ پوست مدل را ساخته و در قسمت‌هایی از پوست که از نظر رنگ ناهمگون هست کار کنیم، به عنوان نمونه جهت از بین بردن ماه گرفتگی-

معایب میکروپیگمنتیشن

اما میکروپیگمنتیشن هم مانند خیلی از روش های دیگر معایب و عوارض خویشرا دارد که  و با رعایت نکات اصولی و ایمنی میتوانید آنها را به حد اقل برسانید :

بعضی از زنان پس از تتو کردن ابروهایشان دچار مشکلی بنام کلوئید یا زخم پف کرده می‌شوند- اگر شما دارای پوست حساس هستید، و یا سابقه‌ی عفونت‌های پوستی دارید، احتمالا تتو کردن ابروها، گزینه‌ی مناسبی جهت شما نباشد-.

هاشور ابرو و آرایش دایم ابرو نسبت به آرایش دایم لب و چشم، عوارض جانبی کمتری دارند- اما نیاز به نگهداری خاص نیز دارد؛ یعنی بعضی ها زخم و خونریزی بیشتری دارند و بعضی دیگر زخم و خونریزی کمتری دارند- از جمله نکات مهم در میکروبلیدینگ این هست که باید از پمادهای ویتامین A (استریل چشمی) استفاده نموده یا این که از پماد ویژه ترمیم استفاده نمایید -.

خارش و قرمزی احتمالی را این پماد تسکین می دهد- مواظب باشید پماد داخل چشم نشود- جهت این که زخم نرم تر شده و اذیت نکند تا چند روز این کار را ادامه دهید- اما اگر زخم خون ریزی داشته باشد با تجویز پزشک می توانید از تتراسایکلین یا جنتامایسین 2 تا 3 بار استفاده کرده و بعد از ویتامین A چشمی استفاده نمایید-.

برخی دیگر از معایب آن که گاها دلیل عدم رضایت متقاضی شده در این زمینه عبارتند از تیره شدن بیش از حد،  استفاده از رنگ اشتباه، قرینه نبودن و خیلی بزرگ بودن- که  و میتوان گفت اکثر اینها از عدم مهارت پیگمنتر در این زمینه بوده و اگر شخص مناسبی را انتخاب کنید دیگر جای نگرانی نیست -.

چگونه می توانم یک متخصص را که این روش را انجام می دهد پیدا کنم؟

شما باید مطمئن شوید که یک پزشک یا متخصص را پیدا کرده اید که در این روش تجربه دارد- هنگام بازدید از محل انجام این روش بهتر هست محل را با دقت از نظر  پاکیزگی و حرفه ای چک کنید – زیاد مهم هست که یک متخصص یا دکتر خوب جهت این کار پیدا کنید که در این روش زیاد آموزش دیده و با تجربه باشد تا بتواند به بهترین حالت این روش را پیاده کند-.

یک متخصص باید بتواند به تمام سوالات شما پاسخ دهد، پیش از انجام این روش باید با پزشک خویشمشورت کنید، در این مدت شما انتظارات خویشرا با دکتر یا متخصص بازگو می کنید-.

جهت بهبودی زخم بعد از انجام آرایش دایم لب از یک لیزر کم توان استفاده نمایید- از پماد یا ماده ضد تب‌خال نیز می توان جهت بهبودی زخم استفاده  بشود   اما اگر متوجه شدید ویروس تب‌خال فعال شده، متقاضی را به پزشک ارجاع دهید تا طبق نظر پزشک دارو استفاده کند-.

هنگام کشیدن خط چشم جهت این که مواد رنگی از چشم خارج  بشود از اشک مصنوعی یا چند قطره آب مقطر در چشم استفاده کنید و پماد ویتامین A یا استریل چشمی را بعد از انجام خط چشم روی سطح چشم استفاده نمایید-.