پیگمنتر کیست؟

شاید تا کنون کلمه میکروپیگمنتیشن و پیگمنتر ، در تبلیغات مختلف توجه شما را جلب کرده باشد یا تا حدی در مراکز زیبایی با آن آشنا شده باشید- .

تکنیک نوین میکروپیگمنتیشن، جایگزین روش سنتی و پرخطر تاتو در کشورهای پیشرفته میباشد-.

با استفاده از این فرآیند بانوان به ویژه افراد شاغل، نیاز به آرایش وقت گیر روزانه نداشته و با انجام میکروپیگمنتیشن یک زیبایی طبیعی به صورت دائم، جهت خویشایجاد می نمایند-.

در حقیقت، میکروپیگمنتیشن، القای رنگدانه های ایمن و بهداشتی به لایه ای از پوست میباشد که نه در اثر تجدید و بازسازی روزانه پوست از بین می رود و نه به لایه ای از پوست که عروق خونی و فولیکول مو در آن تجمع یافته واردبشود . در نتیجه رنگدانه های ایمن در قسمتی جایگزین می گردند که ماندگاری داشته باشد هر چند عوامل بسیاری در مقدار ماندگاری تاثیر گذار می باشند-.

این تکنیک علاوه بر زیبایی، از استفاده  گسترده ای در حوزه پزشکی نیز برخوردار میباشد و شخصی که تکنیک میکروپیگمنتیشن را از مراکز معتبر، با استانداردهای بالا فراگرفته و از محصولات حرفه ای و مجاز استفاده می نماید، پیگمنتر نام دارد-.

اولین گام جهت اقدام به ایجاد کسب و کار میکروپیگمنتیشن به صورت حرفه ای، تهیه دستگاه و ملزومات میکروپیگمنتیشن میباشد-. کمپانی MT-Derm آلمان تولید کننده دستگاه های میکروپیگمنتیشن تحت برند amiea میباشد-.

کلیه دستگاه ها و محصولات میکروپیگمنتیشن براساس اصول پزشکی و مطابق با استانداردهای ISO 13485 ، ISO 9001:2000 و گواهی CE اتحادیه اروپا تهیه و تولید می گردد .از این رو کمپانی طول سالها تجربه تولید با داشتن بیش از ۴۰نمایندگی درسراسر دنیا توانسته جایگاه خویشرا به عنوان پرفروش ترین محصولات در زمینه آرایش دائم در سراسر دنیا تثبیت نماید-.

پیگمنت یعنی

رنگدانه -میکرو یعنی زیاد ریز -میکروپیگمنتیشن یعنی وارد کردن رنگدانه به زیر لایه اپیدرم بصورت زیاد ریزونقطه ای- میکروپیگمنتیشن دو نوع استفاده  دارد زیبایی و درمانی-زیبایی شامل ایجاد فرم مناسب ابرو با هاشور و سایه ،رژلب،ورفع کبودی لب ،خط مژه وخط چشم وموارد استفاده  درمانی شامل از بین بردن کبودی لب ،رفع ظاهر نامناسب سر در کم پشتی ها وهمینطور انواع الوپسی واصلاح هاله سینه در کسانی که به دلیل جراحی هاله سینه اسیب دیده ویا هاله سینه خویشرا از دست داده اند-.

پیگمنت سر در سه جلسه تکمیل می  بشود وهر جلسه کار کامل تر وزیباتر می  بشود -.جلسه دوم ده روز  بعد از جلسه اول وجلسه سوم دوهفته بعد از جلسه دوم انجامبشود میکروپیگمنتیشن سر بعد از تکمیل که معمولا بعد از سه جلسه انجام کاره،،حداقل٣-٤ سال باقی می ماندوپس از ان در بعضی افراد ممکن هست نیاز به ترمیم پیداکند-.

پیگمنتر میکروپیگمنتیشن:

پیگمنتر مهمترین عامل انجام یک میکروپیگمنتیشن موفق و ایمن میباشد-. پیگمنتر آموزش دیده، متعهد و آگاه، جهت سلامتی شما اهمیت قائل هست و از دستگاهها و مواد مصرفی مجاز جهت شما استفاده خواهد نمود و با طراحی مناسب چهره، زیبایی توأم با سلامت را جهت شما به ارمغان خواهد آورد-.

تکنیسینی که می‌خواهد میکروپیگمنتیشن انجام دهد، باید گواهینامه آموزشی با واکسیناسیون هپاتیت B و کزاز و بیمه تخصصی مسئولیت داشته باشد-. نظارت پزشکی می‌تواند ضمانتی بر رعایت اصول بهداشتی، انتخاب مناسب بیماران و حذف موارد پرمخاطره باشد-.

در قدیم ای نه چندان دور بسیاری از امور پزشکی به‌ وسیله غیرپزشکان صورت می‌گرفت اما با درک دانش نحوه انتقال بیماری‌ها و بالا رفتن توقع مردم رفته رفته این امور در حیطه مسئولیت‌های پزشکی درآمدند و به نظر می‌رسد امروزه میکروپیگمنتیشن که تولد جدید تاتو است، سرنوشتی مشابه پیدا کرده هست.

علاوه بر اینها، باید به یاد داشته باشید که خون و مایعات بافتی هر بیمار می‌تواند با ویروس ایدز (HIV)، هپاتیت B، هپاتیت C و دیگر میکروب‌ های بیماری‌ زا عفونی شود،. از این رو باید خیلی محتاطانه عمل و از انجام این کار در جاهایی که احتمال می‌دهید این مخاطرات را نمی‌شناسند یا اصول استریلیزه کردن را نمی‌دانند، اجتناب کنید-.

ایمنی در میکروپیگمنتیشن چه نکاتی را شامل میشود؟

میکروپیگمنتیشن با ایجاد آرایشی دائم و طبیعی طرفداران بسیاری در بین خانم ها دارد- اگر شما هم از علاقه مندان این روش هستید بهتر هست قبل از انجام این فرایند در مورد اصول ایمنی میکروپیگمنتیشن بیشتر بدانید-.

در میکروپیگمنتیشن انتقال رنگدانه ها به پوست از طریق سوزن های ظریفی انجام بشود . اگر این سوزن ها یکبار مصرف و استریل نباشند می توانند عواقب خطرناکی را جهت متقاضی و پیگمنتر به وجود آورند-.نیز عدم رعایت اصول بهداشتی در انجام میکروپیگمنتیشن می تواند دلیل انتقال بیماری های عفونی به مشتریان شود-.

اهمیت رعایت اصول ایمنی در میکروپیگمنتیشن

کنترل عفونت و جلوگیری از انتقال بیماری های واگیر نظیر ایدز، هپاتیت و … یکی از دغدغه های جدی پزشکان، مسئولین بهداشت، کاربران و متقاضیان در انجام آرایش دائمی محسوب می گردد-. به همین دلیل هرچه به جلو پیش می رویم مقررات بهداشتی در خصوص تجهیزات، ملزومات میکروپیگمنتیشن و نحوه انجام میکروپیگمنتیشن سخت تر و پیچیده تربشود.

امروزه رعایت اصول ایمنی در میکروپیگمنتیشن، در بسیاری از مراحل انجام این کار دیگر فقط مخصوص پیگمنتر نیست، بلکه متقاضی انجام میکروپیگمنتیشن نیز باید در این زمینه اطلاعات دقیق داشته باشد و حتماً از پیگمنتر خویشبخواهد که با استفاده از دستگاه های ایمن، رنگ های استریل زیست سازگار و کارتریج های یکبار مصرف استریل، حداکثر تلاش خویشرا در پیشگیری و کنترل عفونت به عمل آورد-.

رعایت اصول بهداشتی در هنگام انجام میکروپیگمنتیشن

ریسک مبتلا شدن متقاضی به بیماری نسبت به پیگمنتر کمتر هست  زیرا اگر متقاضی در طول روز با یک پیگمنتر در ارتباط باشد، پیگمنتر در طول روز با چند متقاضی میکروپیگمنتیشن در ارتباط هست . بنابراین عدم رعایت اصول ایمنی، ریسک انتقال بیماری جهت پیگمنتر را افزایش خواهد داد- پس باید پیگمنتر رعایت اصول ایمنی و بهداشت را اول به خاطر خود، بعد جهت شخصی که میکروپیگمنتیشن را جهت او انجام می دهد رعایت نماید-.

با توجه به ماهیت انجام میکروپیگمنتیشن، یعنی انتقال رنگدانه های زیست سازگار به لایه زیرین پوست، عبور از اولین و مهم ترین سد دفاعی بدن یعنی اپیدرم را ناگزیر می نماید-.

بنابراین شرایط انجام میکروپیگمنتیشن از قبیل محیط انجام کار، دستگاه، رنگ ها و ملزومات مورد استفاده و نیز مهارت پیگمنتر زیاد حائز اهمیت هست و در صورت عدم رعایت اصول ایمنی و بهداشتی، بدون شک سلامت افراد با مخاطره جدی مواجه خواهد شد- .به همین منظور حتماً قبل از انجام کار، با جدیت از حصول موارد فوق آگاه شوید-.

همچنین توجه به این موضوع که پیگمنتر می بایست آموزش ها و مهارت های لازم  را در این زمینه کسب نموده باشد، زیاد حائز اهمیت هست  پیگمنتر می بایست پیش از انجام کار، دستگاه را با مواد ضد عفونی کننده مناسب به دقت ضد عفونی کرده و از کیت استریل یکبار مصرف که تمام ملزومات مورد نیاز در انجام یک میکروپیگمنتیشن ایمن در آن قرار دارد، استفاده نماید-.

نکات مهم در خصوص بهداشت در انجام میکروپیگمنتیشن

انتظاراتی که می بایست متقاضی انجام میکروپیگمنتیشن از پیگمنتر خویشداشته باشد :

  • با توجه به حساسیت انجام میکروپیگمنتیشن، دقت نمایید این کار را افرادی جهت شما انجام دهند که دوره های آموزشی لازم را گذرانده باشند و حتماً از آنها درخواست کنید تا گواهی آموزش خویشرا به شما ارائه نمایند-
  • مطمئن شوید که پیگمنتر از دستگاه ها و رنگدانه های ایمن و مورد تایید وزارت بهداشت استفاده نماید-
  • حتماً از پیگمنتر بخواهید فرم رضایتنامه متقاضی را به شما داده و پس از مطالعه، آن را امضاء نمائید و نیز پس از اتمام کار برگه اطلاعات مراقبتی پس از میکروپیگمنتیشن را از پیگمنتر گرفته و به نکات مندرج در آن دقت نمائید-
  • دقت نمایید، پیگمنتر قبل از انجام میکروپیگمنتیشن کلیه لوازم را ضدعفونی نموده و از کیت استریل یکبار مصرف استفاده نماید-
  • از پیگمنتر درخواست نمائید قبل از انجام میکروپیگمنتیشن، طرح دلخواهتان را با توجه به ساختار چهره شما ترسیم نماید تا صورت شما از حالت طبیعی خارج نگردد-
  • دقت نمائید حتماً کلیه وسایل و لوازم یکبار مصرف نظیر کارتریج میکروپیگمنتیشن و… می بایست جهت هر نفر تعویض گردد-

هشدار:

کارتریج ها یکبار مصرف بوده و استفاده از کارتریج هایی که در جلسه قبل حتی جهت خودتان مورد استفاده قرار گرفته در جلسات بعدی منع مصرف دارد-. در صورت عدم رعایت این موضوع، احتمال ابتلا به بیماری های واگیر و عفونی خطرناک زیاد بالا می رود-..

شاید تا کنون کلمه میکروپیگمنتیشن و پیگمنتر ، در تبلیغات مختلف توجه شما را جلب کرده باشد یا تا حدی در مراکز زیبایی با آن آشنا شده باشید-. تکنیک نوین میکروپیگمنتیشن، جایگزین روش سنتی و پرخطر تاتو در کشورهای پیشرفته میباشد-.

با استفاده از این فرآیند بانوان به ویژه افراد شاغل، نیاز به آرایش وقت گیر روزانه نداشته و با انجام میکروپیگمنتیشن یک زیبایی طبیعی به صورت دائم، جهت خویشایجاد می نمایند- .

در حقیقت، میکروپیگمنتیشن، القای رنگدانه های ایمن و بهداشتی به لایه ای از پوست میباشد که نه در اثر تجدید و بازسازی روزانه پوست از بین می رود و نه به لایه ای از پوست که عروق خونی و فولیکول مو در آن تجمع یافته واردبشود  در نتیجه رنگدانه های ایمن در قسمتی جایگزین می گردند که ماندگاری داشته باشد هر چند عوامل بسیاری در مقدار ماندگاری تاثیر گذار می باشند-.

این تکنیک علاوه بر زیبایی، از استفاده  گسترده ای در حوزه پزشکی نیز برخوردار میباشد و شخصی که تکنیک میکروپیگمنتیشن را از مراکز معتبر، با استانداردهای بالا فراگرفته و از محصولات حرفه ای و مجاز استفاده می نماید، پیگمنتر نام دارد-.